Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strašák jménem gender

Piťhové v Senátu se úspěšně postavili proti ratifikaci Istanbulské úmluvy. Převážil tradiční strach o naši tradiční rodinu s tradičními rolemi, kdy je táta ten chlapák, to mačo, které neluxuje a občas „oprávněně“ mamce napráská.

Návrh neprošel těsně, a obavy těch, kteří ho nepodpořili nebo se zdrželi hlasování, jsou možná trochu složitější, než je výše uvedeno, ale víceméně všechny kritické argumenty se točí kolem pojmu „gender“. Tohle slovo dokument často obsahuje a má to svůj význam, neboť biologická determinace jedince nemá na podstatu problémů, které k úmluvě vedly, jiný dopad, než že: „žena může bít nemůže, protože ho nepřemůže…“   

 Není asi od věci si podstatu slova „gender“ vysvětlit, protože ne každý volič to úplně chápe, a tudíž někteří senátoři patrně cítili potřebu reprezentovat ty nechápající, nebo ty, kteří chápat nechtějí. Gender je pojem docela široký a v té komplexnosti je třeba ho také obecně vnímat. To slovo je užíváno pro označení osobní identity a společenské role jedince. Může tak být označována ona identita a role, ale i to, do jaké míry se daný člověk cítí být mužem či ženou, které pohlaví je mu okolím přisuzováno a jaké chování a povahové rysy jsou od něj proto očekávány. Gender nenahrazuje pojem „pohlaví“ tedy biologickou podstatu, která je až na poměrně vzácné anomálie jasná, ale rozšiřuje biologické parametry o ty sociologické a psychologické. Pokud někomu již jen tato skutečnost přijde nepatřičná, je třeba připomenout, že právě sociálními aspekty a možnostmi svobodné volby se člověk odlišuje od zvířat jednajících víceméně pudově.

Jen pro pořádek osvětlím i ony „Piťhy v Senátu“. Tímto označením narážím na kněze, lingvistu, pedagoga i politika Petra Piťhu, který si dle mého soudu své jinak úctyhodné curriculum vitae na sklonku života poněkud kazí natolik ortodoxními a bigotními postoji ke genderové problematice, že tím uvádí do rozpaků i konzervativní představitele katolické církve, natož pak moderně a otevřeně přemýšlející duchovní, které může reprezentovat třeba Tomáš Halík, který se v roce 2018 postavil proti Piťhově kázání, ve kterém ten prezentoval Istanbulskou úmluvu v duchu Janovy Apokalypsy.

Již ve zmíněném roce 2018 se stala Istanbulská úmluva předmětem dezinterpretací a kampaně, na které se nemalou měrou podílela i katolická církev. Zkrátka „gender“ se stal novým, univerzálním nepřítelem. Novou hrozbou, kterou nám přináší Evropská unie a západní svět. Objevil se cize znějící termín, pod kterým si můžeme představit cokoliv, ale v každém případě něco, co boří ony tradiční hodnoty, tradiční role a Istanbulská úmluva byla prezentována jako nástroj „homosexuálního a feministického lobby neziskovek, který má sloužit k tomu, aby se smazaly rozdíly mezi pohlavími a jako ohrožení „tradiční rodiny“. Takto se vyjádřil zmíněný ctihodný monsignore Piťha, který během svého kázání při příležitosti svátku české státnosti ještě uvedl, že jedním z důsledků Istanbulské úmluvy bude „vytvoření koncentračních táborů pro rodiče, kteří budou své děti vychovávat tradičně, tedy chlapce jako chlapce a dívky jako dívky.“

Zdá se, že se za těch šest let, které nás dělí od prezentace Úmluvy a oněch politováníhodných reakcí, se toho moc nezměnilo. Strašák zůstal strašákem a tehdejší bojovníci proti migraci, jejíž nebezpečí bylo dokumentováno hrůzným postavením islámských žen, hrdě zastávají principy, které ve světě reprezentuje právě ortodoxní a radikální islám. Tam totiž nalézáme ono dogmatické lpění na tradicích, které aktuální společenská realita nechala několik století za sebou. Ať se to někomu líbí, či nelíbí, žijeme v době a ve světě, kde má každý člověk svobodnou volbu a systém mu v tom, pokud neporušuje zákonné normy, nemá nikterak bránit. Pokud to někdo odmítá akceptovat, vyčleňuje se z příslušné společnosti, a pokud takové postoje převáží ve státě, nemá ten co pohledávat mezi státy, jejichž občané takto nesmýšlí.

Jsem přesvědčen, že základní genderové principy nejsou nikterak nebezpečné. Jsou pochopitelně zneužitelné stejně, jako je zneužitelný každý společenský fenomén, ale to nemůže být důvod pro jejich odmítání. Ratifikace Istanbulské úmluvy znamená přihlášení se k základním hodnotám západní civilizace, jejíž bychom měli být logickou součástí. Odmítnutí podporované velkou částí společnosti znamená to, že jsme stále kdesi na pomezí dvou světů, což je aktuálně vidět i v mnoha jiných ohledech. Západní svět rozhodně není dokonalý, ale žádný lepší se, myslím, nenabízí. Naopak nabídka různých hrůzných světů je poměrně široká a je hodně smutné, že jejich relativizace či dokonce nabízení se stalo i politickou municí.  

Autor: Jiří Turner | úterý 30.1.2024 8:42 | karma článku: 24,72 | přečteno: 3387x
  • Další články autora

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,08 | Přečteno: 3559x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,33 | Přečteno: 4953x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,61 | Přečteno: 3183x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,92 | Přečteno: 380x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Noční vlci na Olšanech? Jak je to vůbec možné?

Naše liberálnost už překračuje snad všechny meze. Po Praze se prohánějí Putinovi hoši, kterým sekundují proruští kolaboranti, a nic se neděje.

7.5.2024 v 15:07 | Karma: 41,28 | Přečteno: 4193x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

USA se bezpečnostně zavázaly Ukrajině na 10 let. Koordinovat zbraně má NATO

13. června 2024  21:18

Zelenskyj a Biden v Itálii podepsali desetiletou americko-ukrajinskou bezpečnostní dohodu zaměřenou...

Žijí v Kataru, nezajímáme je. Palestincům začíná Hamás ležet v žaludku

13. června 2024  21:09

Kvůli dlouhým jednáním o příměří a propuštění rukojmích roste mezi Palestinci kritika hnutí Hamás,...

Rusko chce válčit, my chceme mír, říká před summitem český diplomat

13. června 2024

Podcast Na devadesát delegací z celého světa, vybrané lahůdky, úchvatný výhled na Lucernské jezero. Ale...

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

13. června 2024  16:23,  aktualizováno  20:17

Lídři zemí skupiny G7 se ve čtvrtek na summitu v Itálii shodli na poskytnutí půjčky Ukrajině ve...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...