Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stará fronta zítra

Tak tenhle vtipný obrat jsem vymyslel úplně sám. Když jsem ho však kontrolně zadal do vyhledavače, ukázalo se, že mě předešel pan Jiří Suchý. Posmutněl jsem, ale pak jsem si řekl, že není hanba být s někým takovým stejně naladěn.

Mohl jsem sice použít parafrázi „Stará fronta včera“, což by možná dokonce lépe sedělo k tomu, co jsem chtěl původně vyjádřit, ale poněkud jsem se zastyděl. Jiří Suchý ve svých 89 letech hledí vpřed a já o více jak třicet let mladší se mám melancholicky otáčet? Je to neuvěřitelné, ale panu Suchému bylo skutečně včera 89 let!

Pojem „mladá fronta“, jenž předcházel názvu novin a pojil se s frontami lidovými, vznikl v dobách, ve kterých mělo být mládí (patrně stojíce ve frontě na cosi) nositelem revolučních změn. Ono je tedy mládí nositelem revolučních změn stále, ale podstatné asi je, co je to za změny. V dobách, kdy zítra už bylo vlastně včera, což je sice blbost, ale mělo to ohledně té vzorové země vyjadřovat onu dynamiku změn, se mínilo, že touto dobou již bude ráj na zemi: beztřídní společnost, pouze kolektivní vlastnictví a všechno zadarmo („…a zítra pro chleba si půjdem, tak jako dneska pro vodu…“). No, nepovedlo se.

Mám někdy pocit, že dnešní „mladá fronta“ stojí i dnes (chraň Příroda, nemyslím iDnes) frontu na ideje, které moc mladé nejsou, ba co dím, jsou staré jak Metuzalém, ale vždycky po čase je někdo opráší, aby vypadaly jako nové, a to se stále cyklicky opakuje. Část "staré fronty" dožije s idejemi, o kterých se ani nepokouší tvrdit, že jsou nové, a druhá část s těmi, o kterých míní, že jsou stále mladé.  Zrovna pan Suchý však demonstruje, že i ona „stará fronta“ může mít své zítra, a to zítra může být jiné než to dnes. A to mě baví a hřeje.

Jiří Suchý se totiž náramně hodí do jednoho moc pěkného citátu Jana Wericha: „Bernard Shaw byl živ sto let, řekněme. Byl to krátký anebo dlouhý život? Krátkej život, protože Bernard Shaw tady moh bejt ještě dvěstěpadesát let, protože pořád měl co říct. ... Takhle je to. ... Zatím co v této chvíli po celém glóbusu je roztroušeno já nevím kolik třicetiletých, který tady už čtyřistapadesát let nemuseli bejt.“

Jsem snad ještě dalek toho paušálně kritizovat nové a velebit staré, ale nabádám k respektu toho starého, co přežilo do dnešních dnů a také k důvěře v tvůrce, kteří mají stále co říci. Vytane mi přitom na mysl další, poněkud rozměrnější Werichův počin, a to fiktivní dopis Wiliamu Shakespearovi, který zde nelze citovat celý a vytrhávat z něho úryvky není vhodné (odkaz na jeho filmový záznam naleznete pod článkem). Mohu ovšem předem upozornit na to, co je meritem Werichovy úvahy, která je snad dnes ještě aktuálnější než v šedesátých letech minulého století, kdy byla zveřejněna.

Werich se zamýšlí nad tím, jak málo z toho, čemu říkáme umění, přežije věky, proč to tak je a proč je těžké to v reálném čase odhadnout. Žijeme v době, ve které jsou různé umělecké počiny takřka masovou záležitostí, což jistě není špatně, ale asi tím trochu trpí kvalita. V minulosti neumělo mnoho lidí psát, malovali a sochali jen ti, co malovat a sochat uměli, stejně jako skládali hudbu jen ti hudebně nadaní. I v dávných dobách byla tvorba často poplatná aktuálnímu vkusu a módě, ale patrně nevznikalo umění, které téměř nikoho neoslovovalo. Pokud byl umělec za svého života nedoceněn, bylo to spíše tím, že neměl možnost svoji tvorbu více prezentovat.

Někdy mám pocit, že je aktuálně intenzivně šířeno i umění, které prakticky nikoho nezajímá a my ho konzumujeme jako instantní kaši, která zažene hlad, ale to je asi tak všechno. Jiří Suchý ale už úctyhodných sedmdesát let srší nápady a realizuje projekty v neuvěřitelné šíři záběru od grafiky přes stěžejní divadlo po literaturu. Někdy mám pocit, že jsou jeho dávné umělecké počiny dnes vnímány jakoby vyšlé z módy, že je to ta „stará fronta“ a že se mnozí takto dívají i na jeho aktuální počiny, tedy jako na tu „starou frontu dnes“, ale to staré prověřil čas, a to nové čas ještě prověří. Tahle „stará fronta“, má totiž co říci i zítra, kdežto mnoho příslušníků „mladé fronty“, nemá co říci ani dnes.

https://starafrontazitra.cz/

 

Autor: Jiří Turner | pátek 2.10.2020 9:09 | karma článku: 14,09 | přečteno: 395x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,45 | Přečteno: 3641x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,84 | Přečteno: 3839x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...