Na činy bratří Mašínů prý nelze nahlížet dnešní optikou
Nejprve je třeba konstatovat, že nekonečné a z mého pohledu naprosto vyčpělé polemiky ohledně hodnocení činů odbojové skupiny bratří Mašínů mají už pouze morální rozměr, neboť veškerá relevantní fakta jsou známa. Jinými slovy řečeno, má názor historika či politika zcela stejnou váhu jako kohokoli jiného, kdo se s veřejně známými fakty seznámí. Tímto konstatováním tedy zcela nepokrytě vyjadřují přesvědčení, že můj názor není nikterak devalvován tím, že nejsem historik.
Vrátím-li se k článku paní Machalické, tak samozřejmě obecně platí, že na historické události je třeba se snažit nahlížet fokusem příslušné doby, nicméně dějinné události 20. století třeba na rozdíl od dějin středověkých či starověkých jsou příliš mladé na to, aby pro ně platily jiné morální normy. Nikdo si přece ke zločinům nacismu či komunismu nedovolí přistupovat tak, že jen prostě byla taková doba, tak co, respektive popírání či bagatelizování těchto zločinů je zcela nepatřičné a může být dokonce trestné.
Panuje-li tedy obecná shoda na tom, že je vražda nevinného člověka zločinem, je vrah zločincem a není možné ho oslavovat jako hrdinu. Jako v případě jakéhokoli násilného činu lze pochopitelně brát v úvahu různé okolnosti, což může v krajním případě vést k tomu, že příslušný čin pochopíme, ale nemůže to vést k tomu, že ho schvalujeme. Takto osobně vnímám činnost bratří Mašínů. Chápu a respektuji jejich boj, ale prostě nemohu akceptovat všechny prostředky, které používali, a činy, které spáchali.
Činy skupiny bratří Mašínů lze pro názornost konfrontovat s odbojem v době protektorátu, konkrétně třeba s atentátem na říšského protektora. Tehdy místní odbojáři i vysazení atentátníci bojovali proti nepříteli, byla válka a cílem bylo škodit okupantům a zabíjet válečné zločince. Naproti tomu Mašínové zabili zcela nevinné lidi a jejich diverzní akce uškodili jen jejich vlastní zemi nikoli režimu a jeho představitelům. Lze akceptovat zabití německých policistů při přestřelce při snaze dostat se na Západ, ale nelze se smířit s tím, že byl popraven řadový policista, zastřelen pokladník převážející mzdy a vážně zraněn hasič hasící Mašíny zapálený stoh.
To, co se dnes mnozí snaží prezentovat jako hrdinství, nebylo ničím jiným než naivním nepochopením reálné situace, což vedlo k vraždám náhodných lidí, kteří byli mylně považováni za nepřátele, a ke zcela nesmyslným škodám. Hrdinstvím v té době a v době následující bylo spíše v rámci možností dělat něco užitečného, tedy beze zbraní rozkládat režim zevnitř a usilovat o proces, který nakonec mohl koncem šedesátých let dospět k postupné změně režimu, což by se do jisté míry asi zdařilo, nebýt všeobecně známého zásahu zvenčí.
Jak jsem se zmínil, aktuálně přichází do kin film Bratři, který má být podle recenzí jakýmsi thrillerem, který se nepřiklání k žádnému hodnocení, což může být dobře, ale jelikož jsem film dosud neviděl, nechci tuto skutečnost, stejně jako film jako takový hodnotit. Naznačil jsem také, že více jak třicet let trvající diskuse a polemiky jsou svým periodickým opakováním se už poněkud únavné, nicméně ona principiální kritéria hodnocení dějinných událostí jsou trvalá a každá generace a každý jedinec se s nimi musí nějak vypořádat.
Mám-li závěrem shrnout svůj vlastní způsob vypořádání se s tímto příběhem, budu možná po shlédnutí osloven filmovým zpracováním, ve kterém je oslavována odvaha a zarputilost členů odbojové skupiny, nicméně ze svých morálních mantinelů asi nevystoupím. A právě z tohoto důvodu si nebudu muset falešně namlouvat cosi o tom, že je třeba používat jinou optiku. Jinou optikou se dívali aktéři příběhu, ale my je nemůžeme hodnotit jinou než tou naší.
Jiří Turner
Homo rupestris – druh ohrožený vyhynutím

Je známo, že už naši dávní předci osidlovali místa, která jim příroda sama nabídla. Jeskyně a převisy pak po nich v moderní době osídlil novodobý „člověk skalní“.
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa V.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Ochrana přírody v Krkonošském národním parku na vlastní oči

Shodou okolností jsem se na své cestě dostal do Krkonoš právě v době kauzy „Luční bouda“. Vždy jsem býval spíše na straně ochránců. Teď mám trochu pochybnosti.
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa IV.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Svéráz nocování se psy

Není spaní jako spaní. Spaní v přírodě se dvěma černými princeznami se vyznačuje řadou specifik. O to více to platí na dlouhé cestě.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
O život už se bát nemusíme. Rasismus ale nezmizel, převlékl se, říká Patrik Banga
Premium „Až dojdou Ukrajinci, budou lidi zase nadávat nám Romům. Předsudečná nenávist totiž nikdy nezmizí,“...
Pákistán nominoval Trumpa na Nobelovu cenu za mír. Prezident po ní dlouho touží
Pákistán nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho úsilí o...
Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu
Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely...
Vysvědčení by nemělo být překvapení, upozorňuje ředitelka krizové linky
Konec školního roku patří mezi krizová období. Děti se totiž bojí reakce na špatné známky a rodiče...

Pronájem zrekonstruovaného bytu 2+1 v rodinném domě, 69 m2, Palkovice
Palkovice, okres Frýdek-Místek
15 500 Kč/měsíc
Seznam rubrik
- Cesta kolem Česka
- Tenkrát na blízkém Východě
- Komentáře, úvahy a glosy
- Próza
- Poezie
- Básnická abeceda
- Limeriky a jiná satira
- Zápisník přírodouzpitce
- Eseje a fejetony
- Recenze, medailony, historie
- Průvodce dospívající dívky
- Pes by to nežral
- Antické frazémy
- Biblické frazémy
- Brdské historky
- Podbrdské historky