Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je možné zneuctít památku Antonína Zápotockého?

Prý ano. Stalo se to podle Vojtěcha Filipa v Českých Budějovicích, kde dosud Antonín Zápotocký je. Nebojte se, nevstal z mrtvých, je zde pouze stále čestným občanem, což se nelíbí zastupiteli, který ho chce toho občanství zbavit.

Jeden by řekl, že máme aktuálně jiné problémy než se starat o občanství komunistických prezidentů, ale ono je to asi trochu jinak. Covid není jediným tématem, život jde dál, a stejně jako jsou i jiné nemoci jsou i jiná témata. Osobně si myslím, že je užitečné neustále připomínat, že je v našem Parlamentu zastoupena strana, jejíž ideologická i faktická vazba na KSČ a na předlistopadový režim vytváří právní lapsus, protože stále platný Zákon č. 198/1993 Sb. jasně stanoví protiprávnost komunistického režimu a legalizuje odpor proti němu.

V tomto směru je tedy drzost představitelů KSČM do očí bijící a nelze to nechat bez povšimnutí. Dost na tom, že tato strana má významný vliv na politiku naší země, její předseda je místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a s touto stranou sympatizuje prezident republiky. Říci mi někdo v „divokých“ devadesátých letech minulého století, že takovýto stav bude jednou realitou, myslel bych si, že se úplně zbláznil. Žijeme-li v morálním marasmu, který toto umožňuje, máme stále ještě zmíněný zákon, dle kterého je adorace představitelů komunistického režimu zcela nepřípustná.

Určitě není od věci si tak připomenout osobu Antonína Zápotockého, kterého se Vojtěch Filip zastává. Je třeba deklarovat, že na rozdíl od jiných není druhý dělnický prezident nikterak historicky rozporuplnou postavou, přestože se celou dobu svého politického působení završeného funkcí prezidenta snažil vytvářet vlastní obraz bodrého, slušného, prostého a lidového politika. Realita je zcela jiná. Zápotocký byl od dvacátých let fanatickým komunistou a obdivovatelem stalinismu, o čemž svědčí pozdější skutečnost, že právě on byl hlavou státu v neblaze proslulých padesátých letech poznamenaných komunistickými čistkami, justičními vraždami, násilnou kolektivizací a neuvěřitelnými křivdami spáchanými na lidech, kteří byli skutečnými vlastenci. Zápotockého jméno je též spojeno se skandální měnovou reformou, která ožebračila statisíce obyvatel.

Je třeba zmínit, že Antonín Zápotocký byl vězněn nejen v prvorepublikovém žaláři za prokázanou protistátní činnost (propuštěn při amnestii TGM), ale také v nacistickém vězení a posléze pobýval v koncentračním táboře. Na této skutečnosti je také postavena směšná obhajoba Vojtěcha Filipa. Vojtěch na svém Twitteru píše, cituji: „…kdo si neváží práce, ani utrpení bojovníků z nacistických koncentráků. No fuj…“ Nechme stranou emoce a podívejme se na fakta. Zápotocký nebyl žádný bojovník, žádný odbojář, byl zatčen, když se pokoušel tajně emigrovat přes Polsko do Sovětského svazu.

Pominu-li to, že samotnou internaci v koncentračním táboře nelze vnímat jako nějaké hrdinství, hrdinné jsou pouze skutky, za které se tam, mnozí dostali, tak komunisté byli nacistickým režimem stíháni, internováni a popravováni jako představitelé jeho zásadního nepřítele a ve své podstatě jako zástupci konkurenční zločinné ideologie. Mimo to je prokázáno, že Zápotocký byl v Sachsenhausenu táborovým předákem (tzv. „kápo“) a byla uveřejněna i svědectví, že se podílel na týrání nizozemských vězňů (historik Petr Koura). To je tedy profil člověka, jehož památku bychom neměli zneuctívat.

Antonín Zápotocký je a zůstane součástí naší historie. Je zcela nepatřičné snažit se ho z ní nějak vymazávat, ale je zároveň naprosto absurdní ho jakkoli velebit. V historii vedle relevantních faktů zůstane Zápotocký zapsán jako člověk odpudivého charakteru a projevů, které z něho činí zločince. Nechápu, proč by měli být kreatury a zločinci čestnými občany jakéhokoli našeho města.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Z%C3%A1potock%C3%BD

https://twitter.com/vojtafilip?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

https://www.forum24.cz/vojtech-filip-se-rozhorcil-pirat-ublizuje-pamatce-antonina-zapotockeho/

Autor: Jiří Turner | úterý 23.3.2021 13:14 | karma článku: 32,10 | přečteno: 990x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,44 | Přečteno: 3639x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,84 | Přečteno: 3839x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!