Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

Byly doby, kdy jsem z mladické nerozvážnosti považoval sociální demokracii za takovou konstruktivní protiváhu pravicové politiky, kterou jsem vždy preferoval, a kterou měla představovat klausovská ODS. S odstupem let mám zato, že tuzemská levice rukou společnou a nerozdílnou s pravicí zdevastovala českou politickou scénu a má lví podíl na tom, že naše země za vyspělými státy stále zaostává. S určitou dávkou naivity a také poučován jinými naivy s doktoráty z politologie či politické ekonomie jsem si myslel, že tvrdá pravice bude v době své vlády praktikovat onu zásadovou, leč nepopulární pravicovou politiku a demokratická levice ji v dobách své vlády bude trochu mírnit a kultivovat.

Levicová politika sociální demokracie však pokřivila celý politický systém a pravice, místo aby trvala na svých zásadách, se tomu přizpůsobila. Sociální demokracii převálcovala populistická hnutí bezostyšně slibující nesplnitelné a štědře rozdávající to, co se rozdávat nemá, a s pravicových stran se staly jen strany méně populistické. Žijeme v době, ve které se postupně prosazují subjekty, které jsou ještě utopičtější, ještě nestydatější a radikálnější než etablovaní populisté, z čehož logicky vyplývá, že pro nějaké sociálně demokratické vize už tady asi místo není. Ve skrytu duše doufám, že ještě může uspět racionální středopravá politika, ale stane se to asi až tehdy, kdy populisté přivedou tuto zemi do zcela zásadních problémů.

V kontextu těchto úvah přemýšlím, jaký má Paroubkův počin smysl, a docházím k tomu, že je to jen taková mediální komedie, která má zase na chvíli zviditelnit někoho, kdo nezájmem médií a tím i společnosti trpí jak zvíře. Je to patrné z Paroubkovy neutuchající snahy stále zakládat politické subjekty, hnutí a spolky. Posledním takovým počinem se stala ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie, která sdružila Suverenitu – Blok Jany Bobošíkové, Českou Suverenitu, Volný blok a pohrobky sociální demokracie. Musím říci, že je to tedy velmi „vybraná společnost“. Tento měsíc počal Jiří Paroubek tomuto obskurnímu subjektu šéfovat, a to za pochvalných komentářů Miloše Zemana, který vedení nové ČSSD označil za dědice kdysi velké strany“. Za ty se ovšem asi považuje i Michal Šmarda a jeho SOCDEM. Ti se také právně brání tomu, aby značku ČSSD používal někdo jiný.

Spor a vzájemné nenávistné projevy jsou však už spíše jen soustem pro bulvár, se kterým má sám Jiří Paroubek bohaté zkušenosti. V seriózní rovině jde o dva politicky bezvýznamné subjekty se zprofanovanými, již dlouho neúspěšnými a často kontroverzními představiteli, kteří již nemají, co by české politické scéně přinesli. Nositeli radikálních názorů jsou „nová mladá hnutí“ a většími populisty, než jsou Babiš či Okamura, se stát už asi nelze. V tomto ohledu působí dvě konkurenční sociálně demokratické strany směšně, protože i jen jedna si své místo na slunci bude hledat velmi těžko.

Poznámka: Jiří Paroubek není můj přítel, ale toto oslovení si sociální demokraté zvolili místo dřívějšího „soudruhu“, aby se něčím odlišili od komunistů.

Autor: Jiří Turner | středa 28.2.2024 14:05 | karma článku: 20,37 | přečteno: 338x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,24 | Přečteno: 3579x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,64 | Přečteno: 3789x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Putin s delegací dorazil do KLDR, po dvou dnech odletí do Vietnamu

18. června 2024  20:11,  aktualizováno  20:56

Letadlo s ruským diktátorem Vladimirem Putinem v úterý večer přistálo v Pchjongjangu. Šéf Kremlu...

Macron nad propastí. Sjednocená levice mu chce ukrást volby, jeho spojenci úpí

18. června 2024  19:53

Emmanuel Macron má před volbami další problém. Levicové strany půjdou do klíčového hlasování v nové...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!