Což takhle obnovit základní vojenskou službu
"Vojna z chlapce muže činí". To se říkávalo v době, kdy jsem absolvoval ve "zlatých osmdesátkách" vojenskou službu já. Nevím, kolik branců, vojclů a pozdějších záložáků se s tímto rčením bylo ochotno ztotožnit, odhadl bych, že asi tak promile. Vojna je pochopitelně nevyčerpatelným zdrojem vzpomínek a vyprávění (které, jak říká jedna z mých dcer, jsou rok od roku lepší), ale pokud se reálně zamyslím nad tím, jaký měla základní vojenská služba (dále jen ZVS) pro mě a pro drtivou většinu mladých mužů přínos (tedy pozitivní přínos), nenapadá mě vůbec nic. Pokud to ještě někdo neuměl z civilu, na vojně se naučil podvádět, předstírat (práci, stejně jako odhodlanost k boji a lásku ke straně), lhát a nezřízeně chlastat.
Tímto historickým exkurzem jsem se dostal do oblasti argumentů, které na podporu ZVS uvádí, že vojna mladé muže fyzicky a morálně zocelí, že se z maminčiných mazánků stanou samostatní, sebevědomí a fyzicky disponovaní jedinci. Přestože by dnešní ZVS mohla vypadat jinak, než ta před čtyřiceti lety, tak nevěřím tomu, že by se za půlrok či rok s někým něco takového proti jeho vůli mohlo stát. Kdo si zakládá na své fyzické zdatnosti má nepřeberné možnosti se realizovat ve sportu a podobných aktivitách, komu na tom nezáleží, ten to dělat nebude nikdy a nikde. Se samostatností, schopností zvládat určitý diskomfort a respektováním autorit je to podobné. Jinými slovy jsem přesvědčen, že k tomu, aby chlapec dospěl v muže, není třeba vojny, ale jeho výchovy v rodině a dejme tomu i podpory státu, co se týče sportu, volnočasových aktivit a vzdělání. Kdyby stát prostředky (nemalé prostředky), které by musel vynaložit na zřízení ZVS, vložil do oné podpory sportu (ne pouze vrcholového sportu ale hlavně sportování dětí a mládeže), byl by to počin, který by mohl mít reálné pozitivní výsledky.
Druhá oblast argumentů vychází z toho, že náš stát potřebuje k zajištění své obranyschopnosti (doufám, že jen obranyschopnosti) kromě profesionální armády i armádu záložáků a aktuálně činných vojáků ZVS. V této souvislosti se nabízí otázka: k čemu? Nedokážu si nějak představit, jak by naší bojeschopnosti přispěli absolventi základního výcviku s pěchotní zbraní. Proti komu by dle nějaké vojenské doktríny měli tito lidé bojovat? Proti obdobným nešťastníkům ze Slovenska, Maďarska či z Rakouska? Proti desetimilionové po zuby vyzbrojené ruské armádě s mezikontinentálními jadernými raketami a strategickým letectvem? Proti elitním profesionálním výsadkářům (nevím jakého státu) nebo snad proti hordám islámských hrdlořezů? Ať se to podívám z jakéhokoli pohledu, vypadá každá taková válečná doktrína jako absurdní žert.
Je vcelku pochopitelná ZVS ( i pro ženy) v Izraeli, který je už od svého vzniku v permanentní válce, a to ve válce konvenční. I tam však aktuálně vojenské operace provádí profesionální vojáci a "branná výchova" obyvatelstva je spíše založena na disciplíně nutné k přežití. Naopak ozbrojování civilního obyvatelstva ve "třetím světě" je vždy a všude destabilizujícím a velmi nebezpečným faktorem. Ukazuje se, a to bez ohledu na režim, že zbraně patří do rukou jen vycvičeným profesionálním vojákům, nad kterými má stát plnou kontrolu. U nás má třeba logické opodstatnění budování elitních jednotek "rychlého nasazení", které jak název napovídá mohou být rychle nasazeny jak v boji, tak i třeba při řešení mimořádných "civilních" událostí, živelných pohrom a podobně. Není bez zajímavosti, že při minulých povodních naše armáda fatálně selhala, a to jednak díky liknavosti politiků a jednak bídným stavem techniky. S určitými výhradami je nutné respektovat i povinnosti vyplývající z našeho členství v NATO.
Ani v nejmenším jsem nechtěl zpochybnit, že je obrana vlasti ctností, a to ctností vysoce ceněnou. Musíme si však uvědomit, že doba se od časů, kdy mohli čeští muži (i ženy) reálně bránit svou vlast, výrazně změnila, že představa obrany vlasti s puškou v zákopu nebo v pohraniční pevnůstce vzala zasvé. Dodal bych: díkybohu. Možná v této souvislosti žijeme i ve stavu nějaké historické frustrace z toho, že jsme od středověku prakticky nikdy svoji vlast nebránili. Bojovali jsme v mocenských válkách našich i cizích panovníků a v armádách státních útvarů, do kterých jsme byli začleněni. Bylo nám znemožněno bránit svou vlast před hitlerovským Německem v roce 1938 i před bolševickým Ruskem v roce 1968. V prvním případě díky zradě spojenců a slabosti politiků, druhém případě díky fatální přesile, neochotě demokratického světa se za nás postavit a také díky naší následné vlastní zbabělosti.
Tento historický komplex je však asi zbytečné kompenzovat jakousi bojovou přípravou v rámci ZVS. Vlastenectví je možné projevovat i jinými způsoby. V současné době jsme v hybridní kybernetické válce s mocnostmi, které nikoli vojensky, ale ideologicky rozkládají českou společnost. Nepodléhat a nepodlehnout lžím a dezinformacím a odporovat těm, kteří nás nás takto vedou, může být právě oním projevem národní hrdosti a vlastenectví. Ideálem mladého českého muže tak nemusí být voják, ale tělesně i duševně zdravý, fyzicky zdatný člověk, který byl dobře vychován a dobře vzdělán. Do toho má také stát investovat více, než do přežitých a z geopolitického hlediska nesmyslných projektů.
Jiří Turner
Malé ohlédnutí za příčovským sjezdem dezolátů
Konspirátoři, dezinformátoři, agenti StB, zneuznaní politikové, proruští trollové, komouši, antisemité, obskurní akademici a Jarek Nohavica.
Jiří Turner
Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?
Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?
Jiří Turner
Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí
Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.
Jiří Turner
Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?
Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.
Jiří Turner
Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?
S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Poslanci rozhodují o památném Dni samizdatu, přou se o minulost se senátory
Přímý přenos Do kalendáře se nejspíš dostane nový významný Den samizdatu. Sněmovna právě rozhoduje, kdy přesně...
Rusko posílí informační ghetto, do cenzury webu naleje desítky miliard rublů
Ruské ministerstvo pro digitální rozvoj plánuje v příštích pěti letech vynaložit v přepočtu 15...
Devatenáctiletý řidič nepřežil čelní střet, auta skončila sešrotovaná v poli
Tragická nehoda se stala v pondělí v podvečer na Jindřichohradecku. Čelní střet střet dvou mladých...
Lidové noviny
První číslo Lidových novin vyšlo v Brně 16. prosince 1893. Vycházely až do roku 1952, kdy kvůli...
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...