Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co si tak představujete pod pojmem protiizraelská propaganda?

Palestinsko-izraelský konflikt, jenž je z globálního hlediska lokálním konfliktem o kus vyprahlé země o velikosti středních Čech, je po celou svoji dobu jakousi miniaturizací obecných problémů, se kterými se potýká celé lidstvo.

Záměrně jsem známou hlášku majora Halušky alias Terazkyho v názvu článku neparafrázoval ve slovenštině, přestože hloupost vyjádření, že na stranu Hamásu proti Izraeli se staví jen nacisti, progresivisté a muslimové, je do nebe volající.

Žádný slušný člověk se nemůže stavět na stranu teroristů masakrujících nevinné lidi, a jelikož snad žádný morální člověk nemůže být nacistou, dalo by se asi s jednou třetinou výroku uvozující článek Márie Tvrdoňové souhlasit. Kde ovšem autorka nabyla dojmu, že dvě miliardy muslimů sympatizují s radikály a vrahy, to je mi záhadou, a co se progresivismu týče, neměla by paní Tvrdoňová operovat s pojmy, jejichž podstatu asi vůbec nechápe. Různé projevy progresivismu, který vznikl a v obecné rovině stále je pokrokovou filozofií, lze zcela regulérně kritizovat, ale spojovat ho s podporou terorismu je čirý blábol.

Přiznám se, že ač mám obecně pozitivní vztah k židovství i ke státu Izrael, nebrání mi to být také kritický, a to jak s ohledem na historii, tak i současnost. Islámský radikalismus potažmo terorismus jsou reálné skutečnosti, ale příčinu více jak sedmdesát let táhnoucích se konfliktů lze hledat i, podotýkám i, v chybách, které provázely vznik státu Izrael i v politice Izraele, která historicky koliduje mezi smírnými a radikálními počiny, což je příklad současné vlády. Podotýkám znovu, že kroky Netanjahovy vlády nikoho neopravňují k teroristickým akcím a k vraždění lidí, ale takto namířená kritika není žádnou protiizraelskou propagandou, ale čirou skutečností.

Je logické a obecně správné, že Izrael musel na hrůzný útok palestinských radikálů vojensky reagovat, a nevyhnutelná je patrně i pozemní operace, kterou chystá. Nelze zabránit tomu, aby se důsledky současných i budoucích vojenských operací nedotkly civilního obyvatelstva Pásma Gazy, protože teroristé a radikálové jsou v něm neoddělitelně prolnuti, ale současné ztráty na životech a utrpení nevinných lidí v této více jak dvoumilionové aglomeraci musí být chápány jako nevyhnutelné zlo, a ne nad tím jásat. Já, ani nikdo jiný neví, jak se k počinům Hamásu staví každý jeden z obyvatel Gazy, ale každý ví, že děti za počiny teroristů zcela jistě nemohou.

V tomto ohledu pak není žádnou změkčilostí, nezásadovostí a už vůbec ne protiizraelskou aktivitou usilovat o vytvoření humanitárního koridoru a s tím i snahou minimalizovat oběti a utrpení nevinných lidí. Z naší obecné rétoriky lze usuzovat, že nejen Izraelci, ale i my všichni příslušníci civilizovaného světa jsme lepší než muslimští fanatikové, radikálové a teroristi. To by se také mělo odrazit i v našich názorech a počinech, protože pokud se tak nestane, nebude mít zcela oprávněný boj žádného morálního vítěze a stane se jen roznětkou pro latentní konflikt v rozměru války civilizací, který nelze vyhrát.

Palestinsko-izraelský konflikt, jenž je z globálního hlediska až absurdně nicotným konfliktem o kus vyprahlé země o velikosti Středočeského kraje, je po celou svoji dobu jakousi miniaturizací obecných problémů, se kterými se potýká celé lidstvo, a které pravidelně propuknou v konflikt, tu na Ukrajině, tu na Blízkém východě, tu na Balkáně, tu kdekoli v Africe. Příčiny jsou však stále stejné: záměrně vyvolávané historické územní nároky, staré i nové křivdy, nesnášenlivost, náboženský fanatismus, nacionální pohnutky a s tím vším související zloba, vedoucí k hrůzám, které patrně nutí člověka ubližovat a škodit jiným lidem.

 

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 12.10.2023 15:43 | karma článku: 17,35 | přečteno: 593x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,44 | Přečteno: 3638x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,84 | Přečteno: 3839x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

KOMENTÁŘ: Strašidlo Macronova převratu. Chce být součástí dějin?

22. června 2024

Premium Rozhodnutí francouzského prezidenta rozpustit parlament odpovídá zcela duchu Páté republiky, jež...

ANALÝZA: Česká justice je loď plná děr. Přidat chtějí na soudech i ve věznicích

22. června 2024

Premium Ačkoli to tak lidem často nepřipadá, české soudnictví je podle nedávného unijního žebříčku jedním z...

Ukrajincům dáváme oči. Nepřítele vidí na kilometry, říká bývalý český voják

22. června 2024  15:54

Kapitán ve výslužbě Zdeněk Poul v rozhovoru pro iDNES.cz odhaluje detaily výroby a distribuce dronů...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  15:51

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!