Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bez Zemana na Hradě a Babiše ve Strakovce začíná být ta politika trochu nudná

Ne snad, že by opozice zahálela, ale je to pořád dokola, s čím vláda přijde, nějaký ministr řekne a parlamentní většina schválí, to se pohaní, aniž by se nabídlo jiné smysluplné řešení. No a “aligátor” už asidoaligátoroval.

Nevím jak vás, ale mě to už přestává bavit. Nový prezident ničím nepřekvapuje, nevyrábí skandály, nestřílí od pasu kontroverzní výroky, bonmoty ani sprosťárny. Na veřejnosti nechlastá a nevypadá to ani, že by se chystal krást protokolární pera. Prostě nuda až k zbláznění. 

Vláda se snaží odvrátit “státní bankrot”, tedy sejít z oné “řecké cesty”, kterou se vydala vláda předešlá, která se tím teď v roli opozice ještě chlubí a kasá se, že by to oni vyřešili bez toho, aby se to dotklo negativně občanů, jejichž blaho jim vždy leželo na srdci. Faktem ale je, že prezentace plánovaných restrikcí není příliš sexy ani to není zábavné. 

Nevím, jestli to tato vláda dělá vždy správně a dobře své kroky komunikuje, respektive mám o tom vážné pochybnosti, ale jen blázni a naivové věřící populistickým blábolům si mohou myslet, že současné problémy lze řešit tak, že nikdo nebude poškozen a lusknutím prstů lze zajistit všechna “pozitiva a totální sociální jistoty”. 

Žádná krize, recese a jakékoli jiné ekonomické a sociální problémy, co jich na světě bylo, se nikdy nevyřešili tak, aby nebyl někdo poškozen. Dobré systémy jen dbají na to, aby nebyli fatálně poškozeni ti, kteří se už nemohou uskromnit, a také ti, kteří nemají ne vlastní vinou možnost se o sebe postarat. Málo se mluví o tom, že náš sociální systém obecně funguje, což je opět zcela pochopitelné, protože prezentace zoufalých důchodců a matek samoživitelek je výrazně mediálně šťavnatější. 

V rámci katastrof, které nás aktuálně postihují, dominuje rušení poboček České pošty. Pominuli stanovisko, že se jich mělo zrušit dvojnásobek už před lety, je prezentováno, jak bez svého “cash flow” zprostředkovaného poštou budou naši důchodci zcela zoufalí. Ano, řeč je o těch důchodcích ovládajících bravurně své iphony, surfujících na internetu a bavících se rozesíláním řetězových dezinformačních e-mailů. 

A co se v rámci další pohromy stane, když se zdraží pivo o tři koruny? No, nestane se nic, vůbec nic. Jeho prodejci ho buď zdraží nebo budou mít o to nižší zisk. Pokud by to snad mělo nějakou hospodu položit, ať se tak stane, protože taková hospoda své místo na slunci nemá. Osobně se v tomto prostředí trvale pohybuji a opravdu jsem si nevšiml, že by v hospodě, kde jsou hosté spokojeni někdo řešil cokoli, co by se úhrnem pohybovalo pod padesáti korunami. 

Výživným tématem je i zdražování potravin, které, ačkoli je už za námi, má mediální potenciál v diskusi, kdo za to může, jestli jsou to pěstitelé a chovatelé, zpracovatelé nebo prodejci. Všichni to svádí na ty druhé, přičemž je vcelku zřejmé, že všichni zmínění okamžitě reagují na jakoukoli, byť jen virtuální krizi tím, že okamžitě napálí cenu. Zdražování potravin je tak evidentně způsobeno tradiční nenažraností celého řetězce, což mohou v mnoha případech vyřešit zákazníci tím, že příslušné zboží nebudou kupovat nebo jeho nákup zásadně omezí. 

Už několik týdnů možná měsíců se řeší důchodová reforma spojená s pozdějším odchodem do důchodu a se zvýšenou spoluúčastí budoucích důchodců. To je fenomén postihující celou euroatlantickou civilizaci. I když si Frantíci zapálí Notre Dame a naše lůza vyplení Národní muzeum, nic se nezmění na tom, že pracující nedůchodci své důchodce dle stávajících kritérií neuživí. 

Abych se vrátil k meritu věci, tedy k té politické nudě, tak musím konstatovat, že touto skutečností raněná média se snaží vytvářet výše uvedené problémy a kontroverze bez Zemanů a Babišů jaksi uměle, což mě vede k názoru, že tu teď různí političtí kašpárci zoufale chybí. Tedy oni tady jsou, ale zbytečně se řeší jejich fantasmagorie v oblasti ekonomiky, místo toho, aby se řešily jejich soukromé skandály, lumpárny, idiotské výroky třeba v oblasti historie a podobně. 

Chválabohu, že se bude znovu řešit “Čapák”. Místo scestných makroekonomických pohádek si bude moci národ znovu vychutnat pikantní kauzu včetně rodinných peripetií expremiéra, a kdyby se k tomu ještě přidala ta “neverending story” s StB, máme zase na pár měsíců vystaráno. A pakliže se z čista jasna objeví nějaká korupční nebo sexuální (případně ta i ta) aféra někoho z koalice (to kvůli vyváženosti), tak můžeme na rok nechat coby stěžejní mediální téma ekonomiku pěkně u ledu. 

Přiznám se, že sotva se vyderatizoval Hrad a v Lánech se přepočítaly flašky s meruňkovicí, už je mi tak nějak smutno. Pražský hrad osídlí nudní “strejci” a “tety” a možná nakonec i na lánském panství zavládnou poměry, které povedou ke zrušení pořadu Reportéři ČT, protože bez Zemana, Nejedlého, Mynáře, Baláka a dalších střelců už to nikdy nebude, co to bývalo. 

Možná jsem ale zbytečně skeptický, třeba “vstanou noví bojovníci”, případně se mnozí staří bojovníci zregenerují a v plné síle počnou média a tím i národ opět zaměstnávat. A není ani vyloučené, že se z různých slušňáků, Mirků Dušínů, bezúhonných celebrit vyklubou pěkní ptáčci. No, už aby to bylo! S tématy jako jsou “pošta”, “důchodci”, “daně” a “válka na Ukrajině” si přeci nemůžeme vystačit ani do léta.   

Autor: Jiří Turner | pátek 14.4.2023 10:42 | karma článku: 19,86 | přečteno: 469x
  • Další články autora

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,08 | Přečteno: 3559x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,33 | Přečteno: 4953x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,61 | Přečteno: 3183x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,92 | Přečteno: 380x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Noční vlci na Olšanech? Jak je to vůbec možné?

Naše liberálnost už překračuje snad všechny meze. Po Praze se prohánějí Putinovi hoši, kterým sekundují proruští kolaboranti, a nic se neděje.

7.5.2024 v 15:07 | Karma: 41,28 | Přečteno: 4193x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

USA se bezpečnostně zavázaly Ukrajině na 10 let. Koordinovat zbraně má NATO

13. června 2024  21:18

Zelenskyj a Biden v Itálii podepsali desetiletou americko-ukrajinskou bezpečnostní dohodu zaměřenou...

Žijí v Kataru, nezajímáme je. Palestincům začíná Hamás ležet v žaludku

13. června 2024  21:09

Kvůli dlouhým jednáním o příměří a propuštění rukojmích roste mezi Palestinci kritika hnutí Hamás,...

Rusko chce válčit, my chceme mír, říká před summitem český diplomat

13. června 2024

Podcast Na devadesát delegací z celého světa, vybrané lahůdky, úchvatný výhled na Lucernské jezero. Ale...

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

13. června 2024  16:23,  aktualizováno  20:17

Lídři zemí skupiny G7 se ve čtvrtek na summitu v Itálii shodli na poskytnutí půjčky Ukrajině ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!