A co když je britská strategie boje proti COVID-19 ta jediná správná?

Myslí si to i u nás řada odborníků, ale při současné hysterii má málokdo odvahu říci, že je nutné se nakazit, a to i přesto, že budou tisíce obětí. Británie jich plánuje 20 tisíc, což je však "jen" dvojnásobek obětí běžné chřipky.

Kdo se u nás v uplynulých letech zaobíral stovkami obětí běžné sezónní chřipky? Média určitě ne, a společnost to vnímala jako prostý fakt. Nyní nás každou hodinu někdo informuje o zdravotním stavu našich třech vážně nemocných, kteří se nakazili COVID-19, a online sledujeme nárůst nových případů, který je stále o několik řádu nižší, než je stav epidemie.  

Já pochopitelně nevím, jestli je britský model správný, třeba ne, ale je zřejmé, že naše populistická vláda, která nebyla schopna veřejnosti sdělit ani reálný stav ochranných pomůcek a realistický termín jejich dodání, není schopna zvolit řešení, které by mohli lidé vnímat přinejmenším kontroverzně. Boris Johnson, k němuž mám jinak mnohé výhrady, je však jiný střelec, a Britové mají patrně jinou náturu.

Jak už jsem uvedl v nedávném článku, vše je skryto v číslech a v jejich prezentaci. Předpoklad, že na COVID-19 zemře 20 tisíc Britů, zní hrozně, ale pokud k tomu uvedeme, že na běžnou sezónní chřipku jich zemře více jak 8 tisíc a oněch 20 000 reprezentuje v téměř sedmdesátimilionovém národě úmrtnost 30 lidí na 100 tisíc obyvatel, působí to již jinak. A vezmeme-li v potaz, že určitá část těchto lidí by umřela stejně na zdravotní komplikaci způsobenou jakoukoli jinou přidruženou nemocí, tak to změní náš pohled zcela. Británie chce navíc seniory a nemocné lidi specificky chránit, což je smysluplné. O tom se u nás pouze mluví, ale žádné specifické systémové opatření jsme zatím nezavedli.

Jak už jsem uvedl, nejsem schopen posuzovat názory odborníků, ale argumentace těch, kteří vidí řešení v získání imunity populace tím, že se všichni nakazíme, mi dávají smysl. Tak to funguje i u standardní chřipky. Vytvoření vakcíny a následné proočkování populace je v nedohlednu a při metodice karantény, kterou přijímá většina států, ale která nemůže trvat věčně, není žádná záruka, že se neobjeví nová ohniska a my nebudeme tam, kde jsme byli.  Víme toho zatím málo o „bacilonosičích“, ale jsou k dispozici studie, které tvrdí, že jimi mohou být děti, které vůbec neonemocní, ale jsou infekční ještě týdny po předpokládaném nakažení.

Co s tím? Pochopitelně již nelze změnit přijatou strategii. Naopak je nutné doporučená a nařízená opatření respektovat, protože mají-li být vůbec účinná, musí být zcela striktně dodržována. V zásadě nám nezbývá než doufat, že je naše cesta správná a že nás k britskému modelu nedožene ekonomická nutnost.   

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/ve-velke-britanii-stoupl-pocet-nakazenych-behem-jedineho-dne-o-ctvrtinu-40317

Autor: Jiří Turner | středa 18.3.2020 13:20 | karma článku: 41,94 | přečteno: 18091x