Ústavní soud odmítá chránit práva dětí
Co dělají vládní představitelé, sociální pracovníci a soudy pro to, aby toto pohrdání právy dětí skončilo a dětem bylo zachováno právo na péči obou rodičů?
Dítě má podle mezinárodní úmluvy, kterou Česká republika podepsala, ústavní právo na péči rodičů od narození. Přesto soudy v drtivé většině případů (94% v roce 2013) dítěti upřou právo na péči jednoho rodiče tím, že po rozpadu manželství nebo partnerství rodičů dítě svěří do péče jen jednoho rodiče. A to dokonce i v případech, že druhý rodič o dítě pečovat chce. Svěřením dítěte do péče jednoho rodiče je dítě zbaveno práva na péči druhého, jeho péče je tím nevymahatelná.
A co na to Ústavní soud? Postavil se do první linie pošlapávání práv dětí tím, že se odmítá porušováním ústavního práva dětí vůbec zabývat. V řadě loňských usnesení se Ústavní soud odmítl zabývat stížností dětí na porušování jejich práv jen proto, že děti nejsou oprávněné podávat ústavní stížnost kvůli nezletilosti a nikdo nemůže podat ústavní stížnost k ochraně základních práv jiného člověka. Odmítá ústavní stížnosti dětí zastoupených jejich rodiči, a to s odkazem na občanský zákoník, který vylučuje zastoupení dítěte rodičem v případě možného střetu zájmu. Přitom zákon ukládá soudu v takovém případě nikoliv stížnost odmítnout, ale ustanovit opatrovníka dítěti pro ochranu jeho zájmů v řízení před Ústavním soudem. V samotném podání stížnosti dítěte zastoupeného rodičem rozhodně střet zájmů nehrozí, zejména pokud o oprávněnosti stížnosti rozhoduje soud, jehož povinností je upřednostnit zájem dítěte, nikoliv rodiče.
Alibismus Ústavního soudu jde tak daleko, že odmítá ústavní stížnost dětí i z důvodu, že se dítě samo neodvolalo proti rozhodnutí okresního soudu, čímž trestá dítě za nečinnost opatrovníka. Stát díky povinnému zastoupení dítěte ve sporech o úpravu péče opatrovníkem, zpravidla sociálním pracovníkem, zbavil rodiče možnosti hájit kromě svých zájmů i zájem dítěte. Dítě se tak stává rukojmím státní moci.
Povinností Ústavního soudu je postavit zájem dítěte jako přední hledisko svého rozhodování. Tudíž i otázku přípustnosti ústavní stížnosti dítěte zastoupeného rodičem na porušení základních práv dítěte musí se zájmem dítěte poměřovat. Upřednostnění právního formalismu před skutečným zájmem dítěte prověřit možné porušení jeho základních práv s případnou nápravou je v rozporu s touto povinností Ústavního soudu. Má za následek upření spravedlnosti dětem.
Je bohulibé zajímat se o jednotlivý případ českých dětí v Norsku, ale užitečnější by bylo, kdyby vládní představitelé a Ústavní soud jako instituce odpovědná za dodržování základních práv všech včetně dětí konečně zamezili soustavnému pošlapávání práv dětí a změnili vnímání dítěte pouze jako objektu práva na nositele práva. A respektovali přitom ústavně zaručenou prvotní odpovědnost rodičů za ochranu vlastního dítěte. I před soudní svévolí.
Napsáno pro Právo
Pavel Rusý
Většina rodičů by využila právo volit za své děti

Rodiny s dětmi se potýkají s nedostatkem financí, propadají se do závislosti na sociálním systému, zápolí s nedostatkem školek. Politická reprezentace vrší prázdné floskule o podpoře rodin, ale reálné kroky jsou opačné.
Pavel Rusý
Dopady politik stran na vývoj plodnosti

V současné době zažíváme nejprudší pokles porodnosti a plodnosti v novodobé historii, dokonce rychlejší, než po roce 1990. Jde o zásadní problém, který je politiky podceňován nebo dokonce zcela přehlížen.
Pavel Rusý
Protirodinná a protipopulační politika vlády Petra Fialy

Vláda má plná ústa toho, jak myslí na rodiny a děti. Realita je ale naprosto opačná. Jedno rozhodnutí za druhým má na rodiny s dětmi negativní dopady .
Pavel Rusý
Ústavní soud posouvá v kauze Dominik Feri meze znásilnění. A otevírá Pandořinu skříňku.

Ústavní soud vydal nález sp. zn. II. ÚS 527/23, ve kterém odlišně hodnotí znásilnění, než orgány činné v trestním řízení u jedné z uváděných obětí, tedy kdy dospěly k závěru, že se o trestný čin v jejím případě nejednalo.
Pavel Rusý
Vláda „ocení“ maminky. Připraví je v důchodu až o čtvrt miliónu „rodinným“ základem.

„Ocenění“ mateřství tzv. rodinným vyměřovacím základem s omezením výchovného je další fabulace v důchodové reformě, kdy vláda maskuje snížení důchodů maminkám líbivými, ale falešnými proklamacemi o další podpoře rodin s dětmi.
Další články autora |
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem
Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Úskalí příměří je tu: Ukrajina viní Rusko, že dál útočí na energetiku. Moskva tvrdí opak
Cesta k ukrajinsko-ruskému příměří narazila na problém: Moskva sice tvrdí, že neútočí na...
Na Kolínsku pohřešují dvě dívky, zřejmě utíkají s neznámým mužem do Německa
Policisté pátrají po dvou čtrnáctiletých dívkách, Natálii Vinklátové a Karolíně Mrázové z Kolínska....
Incident v plzeňské škole. Dívka chtěla na toaletách bodnout spolužačku nožem
Žačka sedmé třídy 10. základní školy v Plzni chtěla bodnout nožem svoji spolužačku. Případ se stal...
Země EU vyzvaly k obnově příměří v Pásmu Gazy. Je jim líto, že se opět bojuje
Summit Evropské unie ve čtvrtek vyzval k návratu k dohodě o příměří mezi Izraelem a palestinským...
- Počet článků 113
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2578x
Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.