Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ústavní soud posouvá v kauze Dominik Feri meze znásilnění. A otevírá Pandořinu skříňku.

Ústavní soud vydal nález sp. zn. II. ÚS 527/23, ve kterém odlišně hodnotí znásilnění, než orgány činné v trestním řízení u jedné z uváděných obětí, tedy kdy dospěly k závěru, že se o trestný čin v jejím případě nejednalo.

Předesílám, že odsuzuji násilí bez ohledu na to, kdo se ho dopouští, a to jak v podobě fyzické, tak v podobě psychické. Neobhajuji jednání Dominika Feriho.

O co v případu šlo.

Stručně řečeno, uváděná oběť se cítila znásilněna tím, že „Během krátkého poměru, který měla stěžovatelka ve svých sedmnácti letech s podezřelým, měli zpočátku konsensuální styk. V jeho průběhu si však podezřelý bez vědomí stěžovatelky sundal kondom a po projeveném nesouhlasu z její strany na ní styk přesto dokonal.“

Ústavní soud uvádí, že je zde „povinnost státu trestat a potírat všechny druhy sexuálního jednání bez souhlasu. Sexuální násilí významně zasahuje do fyzické a duševní integrity oběti – a to včetně toho typu násilí, kterému se přeživší fyzicky nebránila, protože se u ní například projevilo „zamrznutí“. “

Dále „Ústavní soud nenašel žádný rozumný důvod, kvůli kterému by vyslovení souhlasu s určitou sexuální aktivitou mělo vylučovat trestní odpovědnost pachatele, který oběť donutí (užitím násilí nebo využitím bezbrannosti) k sexuální aktivitě podstatně odlišné. Ať už je cílem používání prezervativu zabránit těhotenství nebo chránit se před pohlavně přenosnými chorobami, je jeho použití součástí sexuální autonomie jednotlivce a ochrany kvality jeho života v oblastech chráněných ústavním pořádkem. Těmito oblastmi jsou rodinný život a fyzická integrita jednotlivce. Snaha o prevenci otěhotnění nebo sexuálních onemocnění může být základem pro svolení partnera k sexuálnímu styku. Vnucení potenciálně riskantní aktivity bude mít zásadní vliv na psychické prožívání celé události a může vést k zásahu do duševní integrity jednotlivce. “

Je otázka, jak by se k věci Ústavní soud stavěl, pokud by zde nebyl vysloven nesouhlas se sundáním kondomu, resp. pokud by o tom uváděná poškozená vůbec nevěděla a nezjistila to, případně to zjistila až následně. Principiálně jde ale o aktivitu „podstatně odlišnou“ bez ohledu na povědomí o této okolnosti. Je třeba nahlédnout i na to, že pro hodnocení trestnosti, resp. spáchání trestného činu znásilnění tímto způsobem, Ústavní soud nijak nekomentoval následky tohoto jednání, tedy zda uváděná poškozená otěhotněla či se nakazila pohlavní chorobou. Klíčové pro posouzení je, že se jednalo o podstatně odlišnou aktivitu, než ke které zde byl konsenzus, tedy souhlas obou aktérů.

Za znásilnění je považováno i jednání, kdy poškozená/ý nevysloví nesouhlas z důvodu tzv. „zamrznutí“ či stavu vylučujícího způsobilost se k věci vyjádřit (omámení, opilost apod.). Tedy i nevědomí o tom, že došlo k sexuální aktivitě odlišné od konsezuální, tedy se souhlasem obou, zakládá trestní odpovědnost.

Nyní se na věc podívejme z druhé strany, nikoliv výjimečného postupu žen.

Dojde ke konsenzuálnímu pohlavnímu styku, kdy žena muže ujistí, že užívá antikoncepci, tedy nemůže (či s významně nižší pravděpodobností) otěhotnět. Přitom žena ví (toto je podstatné), že ji neužívá či vynechala. Ve světle výše uvedeného výkladu Ústavního soudu pak došlo k podstatně odlišné aktivitě, než muž vykonávající soulož konsenzuálně akceptoval, o této odlišnosti nevěděl, tedy byl ve stavu vylučujícího způsobilost se k věci vyjádřit, byl v tomto ohledu bezbranný. Pak bez ohledu na to, zda se „lest“ ženy podařila a vyústila v otěhotnění, bez ohledu na to, zda následně muži sdělila, že s ním otěhotněla, bez ohledu na to, zda vysoudila výživné, by prizmatem výkladu Ústavního soudu ČR mělo být vždy hodnoceno toto jednání rovněž jako znásilnění se všemi trestně právními důsledky pro takto jednající ženu.

Do současné doby, i když žena přiznala úmyslné vynechání antikoncepce nebo to, že ji vůbec nebrala a že tuto skutečnost muži nesdělila, končily takové případy odsouzením takto nově znásilněného muže k hrazení výživného jak ženě, tak dítěti (pokud ženě lest vyšla). Následky jednání takové ženy jsou pak nejen v zásahu do rodinného života a fyzické a psychické integrity obelhaného/znásilněného muže, ale i zásah do jeho ústavního práva vlastnit a pokojně užívat majetek. Nikoliv nepodstatné je, že jde o následky dlouhodobé (jen v oblasti výživy na desítky let, se značnou škodou i v řádu miliónu), ale i bez možnosti je odčinit, kdy při případném těhotenství nemá muž právo o plodu rozhodovat, tedy je v tomto směru dokonce zranitelnější než žena, která má při znásilnění dostupnou možnost si vzít pilulku „po“ nebo podstoupit interrupci.

Naznačený postup žen nemusí být motivován pouze snahou o překonání obav sexuálního partnera, který nemá po ruce jinou ochranu, ale i „pořízením“ si dítěte jen pro sebe od kohokoliv či dokonce od „celebrity“ se získáním kvalitních genů, nebo „pořízením“ si dítěte jako zdroje pravidelných financí, optimálně od různých mužů, ale s tímto postupem se lze setkat i v dlouhodobém partnerském soužití a manželství, kdy se partneři/manželé neshodnou na početí dalšího dítěte, tedy v konstelaci, že partnerka/manželka další dítě chce (nebo už ho chce), ale partner/manžel nikoliv (nebo ještě ne).

Otevřel tak Ústavní soud Pandořinu skřínku pro lavinu trestních oznámení a žalob na náhradu škody proti ženám za znásilnění mužů? Promlčecí doba je poměrně dlouhá.

Nadějí takových žen na beztrestnost je dosud neratifikovaná (těsně) Istanbulská úmluva (Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí), která uvádí v čl. 4 bod 4: „Speciální opatření, jichž by bylo zapotřebí pro prevenci a ochranu žen před genderově podmíněným násilím, nebudou v intencích této úmluvy považována za diskriminaci. Takže zde je návod, jak interpretovat znásilnění v dikci nálezu Ústavního soudu odlišně, pokud se ho dopustí muž z důvodu své násilné genderové role sexuálního predátora, nebo se skutku dopustí žena, jejíž genderovou rolí je dle úmluvy být obětí.

Autor: Pavel Rusý | čtvrtek 13.6.2024 6:25 | karma článku: 20,11 | přečteno: 656x
  • Další články autora

Pavel Rusý

Protirodinná a protipopulační politika vlády Petra Fialy

Vláda má plná ústa toho, jak myslí na rodiny a děti. Realita je ale naprosto opačná. Jedno rozhodnutí za druhým má na rodiny s dětmi negativní dopady .

27.6.2024 v 17:25 | Karma: 30,25 | Přečteno: 868x | Diskuse | Politika

Pavel Rusý

Vláda „ocení“ maminky. Připraví je v důchodu až o čtvrt miliónu „rodinným“ základem.

„Ocenění“ mateřství tzv. rodinným vyměřovacím základem s omezením výchovného je další fabulace v důchodové reformě, kdy vláda maskuje snížení důchodů maminkám líbivými, ale falešnými proklamacemi o další podpoře rodin s dětmi.

3.6.2024 v 6:25 | Karma: 23,16 | Přečteno: 643x | Diskuse | Politika

Pavel Rusý

Pane prezidente, vy to pochopíte, vy to vyřešíte, vy nás zachráníte, aneb vrána k vráně...

Návrh důchodové reformy prošel hlasy koalice ve Sněmovně prvním čtením. Podívejme se na „reformu“ očima „Husákova dítěte“, ženy narozené v roce 1972, maminky třech dětí, s příjmem ve výši mediánu mzdy žen, tedy přesně uprostřed.

31.5.2024 v 6:25 | Karma: 44,83 | Přečteno: 5971x | Diskuse | Politika

Pavel Rusý

Loupežná výprava Pirátů, aneb „Co je tvoje, to je moje. Co je moje, do toho ti nic není.“

Nedávno proběhl střet idejí ve vládnoucí zcela nesourodé koalici. Na tom by nebylo nic překvapivého, nicméně tento střet výstižně odhaluje protichůdné myšlenkové pochody stran koalice v zásadní otázce důchodů. O co konkrétně šlo?

27.5.2024 v 6:15 | Karma: 27,58 | Přečteno: 976x | Diskuse | Politika

Pavel Rusý

Lže ministr Stanjura vědomě, nebo má jen klapky na očích?

Snížení důchodů, zvýšení odvodů/daní a prodlužování věku odchodu do důchodu. To jsou podle pana ministra jediné možnosti, jak zajistit do budoucna důchody. Alespoň podle jeho sdělení ve sledovaném diskusním pořadu.

21.5.2024 v 6:25 | Karma: 41,70 | Přečteno: 5644x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 111
  • Celková karma 32,26
  • Průměrná čtenost 2619x
matematik, statistik, sociolog, předseda odborové organizace LIBERI, k ochraně sociálních práv dětí a rodičů.
Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.

Seznam rubrik