LS

Pracovní sobota?

Navrhuji aby vláda zkusila sázet Sportku.

Foto

Proč pořád chce někdo doplňovat pracující migrací? I migrant jednou zestárne a bude brát důchod. S většinou bodů souhlasím, zvlášť tam, kde stát ničí konkurenci sypáním peněz. Je tu ještě jedna a dost velká kapitola státního rozpočtu: státní zaměstnanci. Školství, které produkuje vysokoláky, které nikdo nechce. Dotační průmysl, kde jen na SFŽP pracuje 500 lidí. Zdravotní pojišťovny které si nekonkurují. Dvacet sportovních agentur. Šedesát způsobů jak zdanit dopravu, zadotovat elektromobily pro firmy a nechat je jezdit po dálnici zadarmo. ...

PR

P41a12v92e56l 43R76u18s84ý

21. 5. 2024 9:41

imigraci taky nepovažuji za nejšťastnější a nejsem pro.

Přebujelost státní správy a dotační byznys, a to ostatní, ano, i tam je prostor. I v té produkci často neproduktivních humanitních vysokoškoláků, co končí jako "neziskovky" přisáté na státní rozpočet. Takže bych asi mohl doplnit i bod přímé asignace pro neziskový sektor, což by ho mělo odpolitizovat, ale to už je poněkud se slabší vazbou na řešení důchodů.

IS

Pán je komunista ovládající základní funkce na kalkulačce. On se za komunistu zajisté nepovažuje. On by jenom páchal dobro.

LV

Možnost 1 . Jak jste přišel k té sumě 15 - 20 tisíc? Myslíte. že kvůli 1 děcku jsou doma oba rodiče? A kolik rodičů je doma proto, že nemají kam dát dítě?

2 - snížením počtu odkladů nevyřešíte nic, mnoho z nich je zapříčiněno tím, že rodič je doma s dalším děckem. Zrušit devátou třídu je naprostý nesmysl. Zkrácení ZŠ bude muset být kompenzováno prodloužením SŠ, bez efektu. Vůbec nemáte páru o tom, co se ve škole učí.

3- Můžete vysvětlit, jak spořící nástroj skončí u majitelů finančních institucí? Totéž příspěvky na hypotéky a penzijní spoření.

5- Geniální nápad ubrat těm, co mají víc, a dát to těm, co mají míň. Kde jsem to už slyšel?

6- proč by měl někdo navracet úspory do státního rozpočtu? Proč by měl být trestán za to, že si spořil na důchod?

7- započítává se jen doba, po kterou bere podporu.

8- přiblížení zátěže OSVČ a zaměstnanců by mělo smysl, kdyby zaměstnanci přišli o nárok na dovolenou, kdyby si museli shánět práci sami nebo se postarat o to, aby za ně někdo vykonával jejich práci například v době jejich pracovní neschopnosti. Švarcsystém je nelegální a FÚ by jej měly potírat.

9- to je stejné jako nepodmíněný příjem. Demotivující. Většina lidí půjde do důchodu, jak jen to půjde, a pak budou skuhrat, že mají málo. A ANO, SPD a další obskurní strany budou mít neustále nabito.

10- souhlasím s tím, že by věřitelé měli být zodpovědnější a lépe prověřovat, komu půjčují. Ale nevidím souvislost mezi exekucemi a výší důchodů.

Došly mi odstavce, tak souhrnně: 11- to když zavedete, všechny Vaše předchozí kroky tím popřete. Příjem sociálního pojištění, což je hlavní příjem "důchodového" účtu, by se propadl skoro o polovinu. Přemýšlel jste o tom? 12- pokud chceme mít ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, nepotřebujeme ani tak migranty, jako spíš vzdělané lidi. Což vyvrací Váš bod 2, tedy zkrácení školy. 13- prodlužování pracovní doby je jistě řešení. Ale nestálo by pak za to přemýšlet například o návratu k otroctví? 14- nízký efekt, 15 - pokračování

LV

15- jak chcete skloubit toto opatření s číslem 6?

16, 17 - Vyšší porodnost absolutně nic neřeší, alespoň ne dlouhodobě. Nově narození budou jednou také důchodci. Bude jich víc, budou tedy potřebovat ještě více novorozenců? Začarovaný kruh

18 - změna priorit? Jako že důchody jsou důležitější než výživa nebo obrana? A proč chcete odebrat ze sociální kapitoly, když celé je to o tom, jak do ní přidat?

19- Zákonná povinnost dětí vyživovat své rodiče? A kdo bude vyživovat jejich děti? A jak to koreluje s Vaší tezí o zvýšení porodnosti?

A závěr?

"Ještě jednou zdůrazňuji, že přístupy nehodnotím, uvádím příklady, z nichž osobně některé podporuji, s jinými nesouhlasím, některé jsou vyloženě vadné"

Zdroj: https://blog.idnes.cz/rusy/lze-ministr-stanjura-vedome-nebo-ma-jen-klapky-na-ocich.Bg24050592

Stanjura má tedy společně s Jurečkou na výběr výrazně více přístupů(a jejich kombinací) než pouhé tři k řešení důchodů.

Zdroj: https://blog.idnes.cz/rusy/lze-ministr-stanjura-vedome-nebo-ma-jen-klapky-na-ocich.Bg24050592

Je fajn, že se nebojíte předložit k výběru i varianty "vyloženě vadné". Ale pak se nečilte, že si z nich nikdo nevybírá

JB

J63i18r49i 27B39o26r

21. 5. 2024 9:04

Chtěl bych vidět jak by dopadla vláda, která by zavedla třeba jen polovinu těchto bodů.

PR

P59a42v71e45l 33R66u73s64ý

21. 5. 2024 9:42

Pokud by to namixovala tak, aby to fungovalo, tak nejhůř skončí jako tato vláda, tedy v propadlišti dějin, ale bude mít za sebou alespoň užitečný výsledek. A jak říkal Mirda K., nejhorší je přijít o preference, když se nedělá nic.

Foto

Co tak asi může vypadnout z odborového předáka.

Třeba to o podpoře porodnosti. Ti, jejichž děti by byly přínosem pro společnost, vzdělaní, slušní a dobře vydělávající lidé, na vaše pobídky kašlou, protože je nepotřebují. Oni totiž dost často nepotřebují ani děti, protože by je obíraly buď o čas na práci, nebo na zábavu. Skupiny, kde by se pobídky setkaly s pochopením je zase nepotřebují, protože tam už je dětí dost. Ale ty druhým na důchod vydělávat nebudou.

PR

P63a91v84e37l 34R25u15s86ý

22. 5. 2024 8:32

Nálepkování? Od vás bych čekal lepší argumentaci.

Nejde o pobídky, ale jde o zohlednění toho, zda někdo měl děti, financoval je z vlastního výdělku a ne sociálních dávek, tedy s vysokou pravděpodobností vychoval plátce do systému. Vaše úvaha by se dala obrátit i takto:

Lidi s vysokými příjmy nepotřebují vyšší důchody, protože se stejně dokáží zajistit na stáří sami. Fajn, také možnost, udělat zápočet z příjmů nad první redukční hranici místo dnešních 26 % třeba na 10 %? No něco takového tu už bylo a Ústavní soud to shledal protiústavním. Nicméně nepostřehl, že stejně protiústavní je to, že se ve výměře důchodu nezohledňuje zásluha za řádnou výchovu dětí z vlastního výdělku a přičiněním. Tedy ani to nemohl konstatovat, protože to ještě nikdo k ÚS nedal.

PD

Lžete vědomě, nebo máte jen klapky na očích?

Kromě mýtů, které byly jako řešení již několikrát vyvrácené (více míst ve školkách, například), si některé vaše body vysloveně odporují. Chcete zrušit státní příspěvek do třetího pilíře a zároveň chcete zavést kapitálový pilíř se státním příspěvkem, atd.

Nějak jsem neměl sílu to studovat celé, ale opět mě vaše názory jen utvrzují, ve správnosti mého pohledu na socialisty a odboráře obecně.

Přeji vám pěkný den.

PR

P45a53v39e46l 36R74u63s95ý

22. 5. 2024 8:08

jednak to není přehled toho, co doporučuji, ale výběr škály možných více či méně vhodných přístupů, jednak je potřeba se vždy na tím zamyslet, bez toho jaksi k řešení dospět nelze. Třeba u příspěvku na III. pilíř, tam záleží na co se přispívá, tedy jaký je výsledek příspěvku. Pokud je to příspěvek jen ke spoření, tak je to deformace trhu bez efektu, pokud je to příspěvek na produkt, který odlehčí průběžnému systému, pak to smysl může dávat.

A vyhněte se prosím nálepkování. Brání to rozumné diskusi.

MZ

Pořádně proklepnout všechny invalidní důchodce a rodinné klany žijící z dávek. To co se tady děje není normální, kdo může ten ze státního rozpočtu rve, a odnést to mají ti co pracují celý život, tak ať tedy pracují téměř do 70.

MK

No, a co kdyby se místo těchto šílené kombinace sociálně inženýrských konstruktů jen prostě zvýšil věk odchodu do důchodu a nechalo se svobodně na každém občanovi, jak se na stáří zajistí.

PR

P26a65v19e73l 38R55u32s75ý

22. 5. 2024 8:10

Máte na mysli třeba to, že bezdětní by neměli nárok na důchod z průběžného systému, protože si nevychovali plátce do systému? No vy jste ale kruťas.

Foto

Stát na důchody vyplatil 594,71 miliard korun, z toho 588,09 miliard šlo přímo na výplatu důchodů a 6,62 miliard stála správa systému. Důchodový systém byl za celý rok v minusu 21,49 miliard korun. Výdaje na důchody loni výrazně narostly, konkrétně o 57,32 miliard korun a rok od roku rostou. Důchody není problém naše státu, ale celé Evropy. Pan Rusý si myslí, že objevil Ameriku. Kdyby to bylo jednoduché jak facka, tak bude podle toho postupovat celá Evropa

PR

P35a59v75e47l 94R81u98s51ý

21. 5. 2024 11:23

Ta Amerika je dávno objevená - přebujelý konzum, užívání si a z toho pramenící ekonomická bariéra pro zajištění přirozené reprodukce populace. Je prostě ekonomicky a životně stylově výhodnější nemít děti. Tedy je nastolena silná diskriminace pracujících rodin s dětmi. Západ to řešil masivní imigrací, teď vidí, že je to průšvih ještě větší a hůř řešitelný, než zajištění prosté reprodukce. A řešení předcházející nutnosti to řešit imigrací samozřejmě existuje, ale brání mu síla finančních institucí, pro které je prioritou (krátkozrakou), aby lidé před reprodukcí upřednostnily sypání peněz do všelijakých finančních produktů. To se promítlo i v doporučení Světové banky na přechody na kapitálové zajištění, pak od toho museli ustoupit, viz průšvihy v Chile, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, kdy se to muselo dramaticky revidovat.

A typickou ukázkou byla "reforma" v ČR v Nečasově vládě, kdy důchodovou reformu psali zástupci penzijních fondů! Jen jejich hamižnost tehdy vedla k tomu, že to zkrachovalo. Naštěstí. O tom, že je v zájmu finančních institucí podlamovat přirozený průběžný systém svědčí i to, že se spoustu let sypou státní peníze do III. pilíře, ale na pravidelném příjmu v důchodu se podílí nadále méně než 1 %. Tedy III. pilíř nestabilizuje důchody, ale krmí finanční sektor a rdousí reprodukční schopnost populace.

  • Počet článků 110
  • Celková karma 32,16
  • Průměrná čtenost 2633x
matematik, statistik, sociolog, předseda odborové organizace LIBERI, k ochraně sociálních práv dětí a rodičů.
Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.

Seznam rubrik