Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lepší svět (3)

„Mladá generace má pocit, že s ní přichází lepší svět. Stará garda má pocit, že s ní ten lepší svět odchází. A kruh se uzavírá …“(Karel Čapek)

Narodil jsem se do dynamické doby. Pro generaci mých rodičů (o generaci prarodičů raději ani nemluvě) snad až příliš dynamické. Před válkou byl můj tatínek (1921) na dědečkovo přání studentem prvního ročníku Vysoké školy báňské. Němci školu zavřeli a jeho totálně nasadili. Díky dědečkovým známostem naštěstí pouze na území Protektorátu. Po válce dědečka zklamal, ke studiu se nevrátil a živil se raději tím, co ho opravdu bavilo - muzikou. Uměl na většinu klávesových a dechových nástrojů, pouze hra na nástroje strunné mu příliš nešla. V nočních vinárnách, kde převážně působil, to příliš nevadilo. K jeho klavíru se nějaký ten houslista vždycky našel. Až do února 1948 si na práci ani na výdělek nestěžoval.

Vítězství pracujícího lidu přineslo převratné změny nejen v oblasti třídního boje. Lidé poznali, jakým kulturním šmejdem se nechali celá léta ohlupovat. Zvážněli. A díky měnové reformě ve třiapadesátém, jejíž vyhlášení bodrý dělnický prezident Antonín Zápotocký do poslední chvíle popíral, přišli navíc o peníze. Ne že by přestali chlastat, ale už k tomu tolik nepotřebovali muziku. Ani muzikanty...

Tatínek bohužel nic jiného než muziku neuměl. Ani umět nechtěl. A ještě k tomu se netajil přesvědčením, že k tomu, aby slušně foukal na saxofon nebo brnkal na piáno nepotřebuje žádnou stranickou legitimaci. Moji maminku (1929), s níž se seznámil na jedné ze svých občasných denních štací, vytáčelo toto tvrzení do nejvyšších obrátek. Maminka, pocházející z proletářské rodiny, totiž naopak věřila, že správná stranická legitimace je zapotřebí vždycky. Měla nejspíš pravdu. Anebo taky ne. Tatínkovi sice nechyběl talent, zato mu zcela chyběla ctižádost…

Roku 1950, pět let po skončení války, bylo u nás oblečení a základní potraviny v obchodech stále ještě na příděl. Zato optimistických budovatelských melodií ve sdělovacích prostředcích bylo i bez lístků dost a dost. Z doby o něco pozdější si matně pamatuji chraplavý hlas naší rodinné šestilampovky, z níž se kromě zpráv a nedělních senilních epištol soudruha profesora Zdeňka Nejedlého, linula kultura nejtěžšího kalibru:

„Už dospěl čas a voní nadějemi
Svobody slunce prší z oblaků
Vpřed soudruzi k té zaslíbené zemi
Kde už není pánů ani žebráků
Do houfu srdce
Spojme svoji víru
Muž podle muže, podle boku bok
My dojdeme
My dojdeme
Je čas je čas by každý z nás
Svou paži k činu zved
Kupředu levá, kupředu levá
Zpátky ni krok…“

Případně ještě jásavější:

„Modré a bílé průvody mužů a žen
Červené šátečky pionýrů
Mladý je ten, mladý je ten
Kdo bojuje
Za šťastný život
S armádou míru
Mladý je básník jenž zpívá pro mladé
Mladá je píseň holubička čistá
Všichni jsme mladí, jsme mladí
Mladý je každý komunista…“

Hudebníci z oblasti populární hudby se prostě se svým předválečným, válečným a krátce poválečným swingovým repertoárem nějak nechytali. Tatínek sice uměl hrát na pokrokovou tahací harmoniku, ale montérky mu nikdy příliš neslušely. A na kulturně úpadkové saxofony hráli do pochodu pouze členové vojenských kapel imperialistické americké armády, vraždící tou dobou nevinné korejské děti…

Budování pozemského ráje neúprosně pokračovalo nejen na hudební frontě. Vysílání rozhlasu, noviny, transparenty, nástěnky, výklady knihkupectví, kina, divadla, vše přetékalo pokrokovou sovětskou kulturou. Její dodávky, na rozdíl od dodávek uhlí a elektřiny, byly naprosto plynulé. Pozadu nezůstávaly ani výtvory kultury tuzemské. Třeba opět Vítězslav Nezval se svým proslulým Vyzváním na cestu:

„Znám zemi blízko pólu
znám divukrásnou zem
a do té země spolu
a navždy ujedem
není to Amerika
zem klamných miráží
kde otrok černoch vzlyká
na moři plantáží
a nerostou tam palmy
a žhavé pinie
tam nezpívají žalmy
na počest hostie
ta zem je divukrásná
a plná lahody
ach tam bys byla šťastna
je to zem svobody …“

Nejspíš ve jménu této svobody bylo v červenci 1951 vyzváno 77 500 úředníků, aby dobrovolně odešli ze svých kanceláří do výrobních hal znárodněných továren. Šlo o tzv. akci 77 tisíc do výroby, v jejímž důsledku přibylo nekvalifikovaných pomocných dělníků v dílnách, zatímco uvolněná kancelářská místa vzápětí obsadili bývalí dělníci se správným árijským – pardon – třídním původem. Navzdory tomu se však již v listopadu toho roku vzbouřili dělníci brněnští (zřejmě ti, na které se již kancelářská místa nedostala), protože jim strana a vláda nechtěla poskytnout obvyklé vánoční přídavky...

Nicméně i jejich děti radostně odříkávaly ve školách zbrusu nové, pokrokové  koledy. Třeba tu od soudruha Oldřicha Kryštovka:

„Za to, že tolik dárků mám,
že teplo je v naší škole,
já vím, že nejvíc děkuji vám,
stateční dělníci v dolech.
Za to, že tolik knížek mám,
velikých knížek i malých,
já vím, že děkuji tiskárnám
a všem co je tiskli a psali.
Za to, že teplé šaty mám,
i veselý rukávník bílý,
děkuji textilním továrnám
a všem, co v nich tkali a šili.
Za to, že tolik jídla mám,
že stále rostu a sílím,
já na ty s láskou vzpomínám,
co obilí žali a sili.
Za to, že z naší zahrady
je kousek světa svěží,
děkuji soudruhům z armády,
co věrně vlast naši střeží.
Za to, že rudý šátek mám,
ať se to každý doví:
horoucí pozdrav posílám,
soudruhu Gottwaldovi …“

Mne tatínek naučil básničku, která sice takovou pokrokovostí nevynikala, zato si díky ní dodnes pamatuji, jak správně přecházet přes ulici:

„Nejsi ptáček Jarabáček,
nenosí tě křidélka,
chceš-li přejít přes ulici,
musíš se ptát světélka…“

(Pokračování)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Oktábec | úterý 20.7.2010 8:30 | karma článku: 12,00 | přečteno: 890x
  • Další články autora

Karel Oktábec

Ta naše bojovnost česká...

V diskusi pod článkem (Ta naše povaha česká...) poukázal jeden z diskutujících na skutečnost, že fyzické a duchovní přežití českého národa nezajistila pouze jeho přizpůsobivost, nýbrž i jeho vrozená bojovnost. V článku jsem se sice omezil pouze na přežívání českého národa po vyhnání jeho „národotvorných“ příslušníků (zejména šlechty a inteligence) v důsledku porážky stavovského povstání v 17. století, ale budiž. Zkusím to napravit...

3.1.2011 v 18:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1160x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Ta naše povaha česká…

Po bitvě na Bílé hoře opustilo České království přes třicet tisíc šlechtických a měšťanských rodin, odmítajících přestoupit na katolickou víru. Z nekatolíků zůstali v zemi jen příslušníci selského stavu, kteří odejít nesměli. Přestože většina obyvatel zůstala, pro budoucnost českého národa měla tato první významná emigrační vlna v jeho dějinách závažné důsledky.

1.1.2011 v 19:00 | Karma: 18,44 | Přečteno: 1497x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (17)

Opakování je údajně matkou moudrosti. Záleží samozřejmě na tom, co se opakuje. Pokud moudrost, pak snad. I když opakovaná moudrost bývá spíš únavná. Nemluvě o opakovaném vtipu, který prý přestává být vtipem. Pouze opakovaná lež se – podle doktora Goebbelse – stává pravdou. Jenom to nesmí být hloupá lež, protože i opakovaná hloupost zůstává hloupostí. A zbytečnost zbytečností. Za takovou zbytečnost jsme považovali opakování prvního roku své vojenské základní služby. Dokonce i ti nemnozí z nás, kteří přiznávali jistou nezbytečnost (nikoli nezbytnost!) roku prvnímu. Protože o nic jiného než o opakování nešlo. Jistě, byly tu určité odlišnosti. Hlavně v tom, že z tábora šikanovaných jsme přešli do tábora šikanujících. Pokud by se nám náhodou chtělo někoho šikanovat. Pokud ne, museli jsme si najít jiný způsob, jak přežít to deprimující vojenské déjàvue...

30.12.2010 v 21:00 | Karma: 11,46 | Přečteno: 1141x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (16)

Koncem července 1971 jsem jako obsluha rozmnožovny doprovázel podplukovníka Štěpánka z nadřízeného topografického oddělení štábu okruhu na další velitelsko-štábní cvičení. Tentokrát jsme měli reprograficky zabezpečovat skupinu rozhodčích generálního štábu, kteří dozírali na to, aby cvičící štáb hradecké 10. letecké armády provedl tradiční likvidaci imperialistického agresora podle všech pravidel sovětského vojenského umění.

27.12.2010 v 18:45 | Karma: 10,78 | Přečteno: 1061x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (15)

Po nadporučíku Novákovi, kterého konečně povýšili a odveleli kamsi do horoucích pekel, převzal funkci velitele zabezpečovací roty mladičký poručík Zeman. Brzy jsme zjistili, že byl-li nadporučík Novák klasická vojenská guma, poručík Zeman vydal za celou gumovníkovou plantáž. Stejně jako jeho předchůdce nesnesl pomyšlení na to, že předpisově zelenou pleť jeho jednotky hyzdí odporný vřed družstva tiskařů, kteří jsou pod jeho velením jaksi pouze na stravu a na byt. Nadporučík Novák byl sice lampasák, ale v zásadě dospělý člověk. Takže si vybojoval právo honit nás na rozcvičky a přechovávat v úschově naše vycházkové knížky (vycházky nám do nich i nadále zapisoval nadpraporčík Laurenčík a podepisoval velitel odřadu major Sobek), načež realisticky uznal, že mu ti nedisciplinovaní protekční hajzlové nestojí za věčné rozčilování a dal nám pokoj. Poručík Zeman, toto sotva ochmýřené kuřátko z líhně vyškovské akademie pořadového kroku, k tak zralému přístupu bohužel nedorostl. A tak to všechno začalo znovu...

19.12.2010 v 18:40 | Karma: 15,05 | Přečteno: 1442x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1097x
Malý český brouk Pytlík (konečně) v důchodu.