Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ta naše bojovnost česká...

V diskusi pod článkem (Ta naše povaha česká…) poukázal jeden z diskutujících na skutečnost, že fyzické a duchovní přežití českého národa nezajistila pouze jeho přizpůsobivost, nýbrž i jeho vrozená bojovnost. V článku jsem se sice omezil pouze na přežívání českého národa po vyhnání jeho „národotvorných“ příslušníků (zejména šlechty a inteligence) v důsledku porážky stavovského povstání v 17. století, ale budiž. Zkusím to napravit…

Prakticky po celý středověk byli čeští bojovníci skutečným postrachem okolních zemí. Mnohokrát nařezali Rakušanům, Polákům, Litevcům, Uhrům, Tatarům, Italům. Několikrát dokonce i vojskům německých císařů, Tu a tam dostali rovněž nařezáno, mimo jiné i proto, že často bojovali na obou stranách, a to nejen v tehdejších „občanských“ válkách, ale i ve válkách zahraničních. Tak třeba roku 1410, ve slavné bitvě u Grunwaldu, stáli čeští žoldnéři polského krále Vladislava II. proti českým žoldnéřům ve vojsku Řádu německých rytířů. Češi samozřejmě vyhráli…

Svého vrcholu dosáhla česká bojovnost v husitských válkách 15. století. Vzhledem k tomu, že v Čechách existovala rozsáhlá katolická území (např. jižní a západní Čechy), a že bylo nutno odrazit celkem pět katolických křížových výprav, bylo České království ve stavu nepřetržité vnitřní a zahraniční války. Navíc v mezidobích mezi zahraničními vpády, k jejichž odrážení se vojska jednotlivých husitských obcí (táboři, sirotci, pražané) vždy ukázněně spojila, válčily tyto obce nejen proti českým katolíkům, ale i proti sobě navzájem. Z toho vyplynula nezbytnost vytvořit stálé, dnes bychom řekli profesionální vojsko.

Toto „polní vojsko“ čítalo dohromady okolo deseti tisíc mužů, kteří v poli (tj. ve válce) „pracovali“ nepřetržitě. Méně známou, o to však nepříjemnější stránkou existence této první profesionální armády na našem území byl problém jejího zásobování. Nehledě na to, že pro stále větší počet sedláků bylo přitažlivější v poli pracovat (ve smyslu válčení za tu či onu Boží pravdu), než pole v potu tváře obdělávat – a být pak o úrodu připraven těmi, kdo místo vlastního potu prolévali raději vlastní i cizí krev. Tu cizí pochopitelně přednostně…

Pokusem o řešení této situace byly tzv. „spanilé jízdy“ do okolních katolických zemí, které měly za úkol zaměstnat a nasytit nákladnou stálou armádu. Polní vojska, navzdory svým nepopiratelným vojenským kvalitám, nebyla kupodivu schopna dobýt celé Čechy (kupříkladu hrad Karlštejn, ležící pár kilometrů od kališnické Prahy, zůstal po celou dobu husitských válek v rukou katolické posádky), byla však více než schopna vydrancovat a poničit značný kus okolních zemí. A to i v končinách často až exotických (z jednoho takového obranného výletu k Baltskému moři si hejtman Jan Čapek ze Sán  přivedl trofejního velblouda, který je dodnes ve znaku města Plzně). Když pak tyto loupeživé nájezdy vedly k ochotě katolické strany uzavřít konečně s nenáviděnými husity mír,  stala se polní vojska paradoxně jeho poslední překážkou, k jejímuž odstranění se nakonec neváhali spojit umírnění čeští kališníci s českými katolíky.

Konec polních vojsk nastal roku 1434 u Lipan. V této poslední bitvě husitských válek stály proti sobě dvě armády, výzbrojí, výcvikem a taktikou zcela rovnocenné. Bývalý Žižkův hejtman Diviš Bořek z Miletínka, stojící v čele spojeného kališnicko-katolického vojska Panské jednoty, v ní za cenu vlastních dvou stovek padlých porazil hejtmana táborů a Žižkových sirotků kněze Prokopa Holého. Kromě poraženého velitele padlo okolo třinácti set Božích bojovníků. Několik set zajatců  bylo z iniciativy katolického rytíře Jana Krka z Rabí upáleno v lipanských stodolách, většina ostatních vstoupila do služeb vítězů…

Po skončení válek za Boží pravdu vyvstala otázka, co si počít s těmi, kdo nic jiného než válku neznají a znát nechtějí. Vše nakonec vyřešila neviditelná ruka trhu. Skvěle vycvičení, zkušení  čeští vojáci byli v následujících letech žádáni a velmi dobře placeni po celé tehdejší Evropě. Bojovali na Slovensku, v Uhrách, v Polsku, v Německu, v Rusku. Jako správní žoldnéři sloužili každému, kdo jim zaplatil…

Ještě za třicetileté války sloužili čeští vojáci v řadách všech válčících armád, lhostejno zda protestantských nebo katolických. Po ní už jenom v řadách císařské armády rakouské, později rakousko-uherské. Nesloužili prý špatně. Právě jim vděčí za svoji skvělou pověst rakouské dělostřelectvo a jezdectvo. Za první světové války pouze deset procent českých vojáků rakousko-uherské armády dezertovalo do českého zahraničního vojska. Hlavně na ruské frontě. Na italské frontě to byli naopak právě čeští vojáci, kteří společně s vojáky rakouskými bojovali i potom, co vojáci ostatních národností poražené monarchie odešli domů. Bojovali i proti svým krajanům v uniformách italské armády. Byla to ta správná bojovnost?...

Po vzniku samostatné Československé republiky (který byl mimo jiné umožněn i statečným bojem českých přeběhlíků v uniformách ruských, francouzských a italských) vznikla konečně československá armáda. Ta jako celek nebojovala nikdy, ačkoli československé území dvakrát obsadil nepřítel. Jediní, kdo za svoji vlast bojovali, byli opět „dezertéři“, kteří ji ovšem kvůli tomu museli nejdřív opustit…

Nemyslím si, že to všechno bylo způsobeno českou zbabělostí. Jen mi připadá, že jsme někdy po těch husitských válkách o svoji dávnou českou bojovnost přišli. Jak? Těžko říct. Možná geneticky, pouhým opakovaným odlivem jedinců s bojovnými geny do zahraničí. Možná na tom jsme obdobně jako keltští Irové, kteří měli se svojí mateřštinou, náboženstvím a státností skoro stejné problémy jako my Češi. Konec konců, přinejmenším z jedné třetiny prý Keltové jsme. Tedy i Irové. Nu a právě o Irech napsal Angličan Gilbert Keith Chesterton svůj hořký bonmot: „Já bych šel do války ochotně,“ řekl jeden Ir, „kdybych musel…“

 

Autor: Karel Oktábec | pondělí 3.1.2011 18:30 | karma článku: 15,77 | přečteno: 1160x
  • Další články autora

Karel Oktábec

Ta naše povaha česká…

Po bitvě na Bílé hoře opustilo České království přes třicet tisíc šlechtických a měšťanských rodin, odmítajících přestoupit na katolickou víru. Z nekatolíků zůstali v zemi jen příslušníci selského stavu, kteří odejít nesměli. Přestože většina obyvatel zůstala, pro budoucnost českého národa měla tato první významná emigrační vlna v jeho dějinách závažné důsledky.

1.1.2011 v 19:00 | Karma: 18,44 | Přečteno: 1497x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (17)

Opakování je údajně matkou moudrosti. Záleží samozřejmě na tom, co se opakuje. Pokud moudrost, pak snad. I když opakovaná moudrost bývá spíš únavná. Nemluvě o opakovaném vtipu, který prý přestává být vtipem. Pouze opakovaná lež se – podle doktora Goebbelse – stává pravdou. Jenom to nesmí být hloupá lež, protože i opakovaná hloupost zůstává hloupostí. A zbytečnost zbytečností. Za takovou zbytečnost jsme považovali opakování prvního roku své vojenské základní služby. Dokonce i ti nemnozí z nás, kteří přiznávali jistou nezbytečnost (nikoli nezbytnost!) roku prvnímu. Protože o nic jiného než o opakování nešlo. Jistě, byly tu určité odlišnosti. Hlavně v tom, že z tábora šikanovaných jsme přešli do tábora šikanujících. Pokud by se nám náhodou chtělo někoho šikanovat. Pokud ne, museli jsme si najít jiný způsob, jak přežít to deprimující vojenské déjàvue...

30.12.2010 v 21:00 | Karma: 11,46 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (16)

Koncem července 1971 jsem jako obsluha rozmnožovny doprovázel podplukovníka Štěpánka z nadřízeného topografického oddělení štábu okruhu na další velitelsko-štábní cvičení. Tentokrát jsme měli reprograficky zabezpečovat skupinu rozhodčích generálního štábu, kteří dozírali na to, aby cvičící štáb hradecké 10. letecké armády provedl tradiční likvidaci imperialistického agresora podle všech pravidel sovětského vojenského umění.

27.12.2010 v 18:45 | Karma: 10,78 | Přečteno: 1060x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (15)

Po nadporučíku Novákovi, kterého konečně povýšili a odveleli kamsi do horoucích pekel, převzal funkci velitele zabezpečovací roty mladičký poručík Zeman. Brzy jsme zjistili, že byl-li nadporučík Novák klasická vojenská guma, poručík Zeman vydal za celou gumovníkovou plantáž. Stejně jako jeho předchůdce nesnesl pomyšlení na to, že předpisově zelenou pleť jeho jednotky hyzdí odporný vřed družstva tiskařů, kteří jsou pod jeho velením jaksi pouze na stravu a na byt. Nadporučík Novák byl sice lampasák, ale v zásadě dospělý člověk. Takže si vybojoval právo honit nás na rozcvičky a přechovávat v úschově naše vycházkové knížky (vycházky nám do nich i nadále zapisoval nadpraporčík Laurenčík a podepisoval velitel odřadu major Sobek), načež realisticky uznal, že mu ti nedisciplinovaní protekční hajzlové nestojí za věčné rozčilování a dal nám pokoj. Poručík Zeman, toto sotva ochmýřené kuřátko z líhně vyškovské akademie pořadového kroku, k tak zralému přístupu bohužel nedorostl. A tak to všechno začalo znovu...

19.12.2010 v 18:40 | Karma: 15,05 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (14)

„Škodíš, Kájo, škodíš?“ zubil se černooký krasavec Svaťa Medek, kdykoli mi z kopírny přinášel náhradu za tiskovou desku, kterou jsem právě na svém Romayoru 413 zlikvidoval. Ano, škodil jsem. Jinak to opravdu nazvat nelze. Vrcholu nechtěné sabotážní činnosti jsem dosáhl, když mi jako jedinému vyučenému ofsetovému tiskaři svěřili tisk na pokročilejším stroji Dominant 714. Založil jsem desku, namíchal barvu, připravil papír, seřídil nakladač a vykladač. Spustil jsem stroj. Všechno šlo jako po másle. Do chvíle, kdy mě podivně pravidelné klepání upozornilo na fakt, že jsem málo přitáhl jeden ze šroubů na přenosovém válci. Vyčnívající hlava šroubu prorazila tiskovou desku a do povrchu formového válce pod ní vyhloubila malý důlek. Moje kariéra ve vojenské odbornosti tiskař tím definitivně skončila...

14.12.2010 v 12:40 | Karma: 16,08 | Přečteno: 1376x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Nekritizuji pomoc Ukrajině, brání se Babiš ve sporu s Černochovou o munici

4. května 2024  12:07

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že nekritizuje pomoc Ukrajině, ale netransparentnost aktuální...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  11:55

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Zemřel bývalý šéf izraelské společnosti přátel ČR. Přežil Osvětim, skrýval se v Praze

4. května 2024  11:39

Ve věku 99 let zemřel někdejší předseda Izraelské společnosti přátel České republiky a jeden z...

Novodobí husaři. Polsko zná podobu F-35, budou bez červeno-bílé šachovnice

4. května 2024  11:07

V polských ozbrojených silách se zakrátko opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1096x
Malý český brouk Pytlík (konečně) v důchodu.