Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dva roky prázdnin (2)

Prvního října 1970 jsme nebyli s Janou jediní, kteří se loučili u braneckého vlaku na nástupišti pražského Hlavního nádraží. I ty ostatní dvojice se tiskly k sobě a nechtěly uvěřit, že rozchod, na který se jim tak dlouho dařilo nemyslet, je najednou tady. Nebyli jsme jediní, ale samozřejmě se nám zdálo, že jediní jsme. A stejně jako ti ostatní jsme věřili, že naše láska je nejenom krásná a zcela ojedinělá, ale i pevná. Že ty dva roky vydrží. Že určitě vydrží. Možná. Snad…

Pak se vlak pomalu rozjel a Jana zůstala na nástupišti. Aby se mohla přijít rozloučit, utekla ze školy. Teď stála na špinavém asfaltu, opuštěná světlovlasá osůbka v krátké černé silonové bundě a bleděmodré minisukni. Uplakaných šestnáct let. Uplakané nádraží. Uplakaná obloha. Ten pohled do smrti nezapomenu. Měl jsem ji rád. Moc. Jenomže to bylo k ničemu...
Sotva vlak vyjel zpod skleněné dvorany, opřel se mi do obličeje poryv deště. Ustoupil jsem do uličky a vytáhl okno. Otřel jsem si tváře. A oči. Pršelo. Ještě jsem nevěděl, že i po čtyřiceti letech si budu pamatovat, že ve čtvrtek prvního října 1970 ráno pršelo. Začínal první ze sedmi set třiceti dnů mojí základní vojenské služby. Respektive sedmi set dvaceti pěti. Ministr národní obrany tehdy každému ročníku pět dní odpouštěl.
Vlak jel na jih. Směr Benešov, Tábor, České Budějovice. Tři posádková města. Podle povolávacího rozkazu jsem měl vystoupit  v Táboře. V kolébce husitského revolučního hnutí. Věděl jsem, že díky úspěšně absolvované grafické průmyslovce a výučnímu listu ofsetového tiskaře budu sloužit ve vojenské tiskárně. Trochu mě to uklidňovalo. Jenom trochu. Rekruti ve vedlejším kupé se uklidňovali zpěvem. Nebo spíš vyřváváním toho, co na selských žebřiňácích vyřvávali už jejich rukující pradědové:
"V Hodoníněěě … za vojáááčkááá … mňa vzálííí …
moje vláskýýý na kraťůčkóóó strihááálííí …"
Také jedno z možných řešení. Svým způsobem tradiční. Pivo a rum. U moravských branců víno a slivovice. U slovenských od každého něco (nápojový lístek, na který s blížící se cílovou stanicí postupně přecházeli všichni). A písničky prapředků, kteří ovšem teprve od roku 1858 rukovali místo na doživotí na pouhých osm, po roce 1868 na tři a teprve od roku 1912 na směšné dva roky. Nikdo z nás netušil, že o třicet let později bude nejčestnější občanská povinnost trvat pouhý jeden rok, a ještě se bude volat po jejím úplném zrušení. A že nakonec bude opravdu zrušena. Nám by onoho deštivého říjnového rána bohatě stačil rok jeden. Nám, nedobrovolným adeptům druhého nejstaršího řemesla na světě. Druhého nejstaršího hned po prostituci. Ale jen tak na okraj, která své cti dbalá kurva by se prodávala za nevalnou stravu, zapůjčenou uniformu a pětasedmdesát korun měsíčně?
Branci, předurčení ke službě u táborského Okruhového karto-reprodukčního odřadu, se nakrátko sešli na svém budoucím působišti, v nevelké tiskárně v přízemí budovy velitelství západního vojenského okruhu. Usměvavý, na příslušníka lidové armády až nepřístojně elegantní major s ironickýma očima za nahnědlými skly dioptrických brýlí (později jsme se dozvěděli, že se jmenuje ing. František Blažek a že mu kolegové důstojníci říkají Poslední Američan v Táboře) nám sdělil, že před zařazením na odbornou práci musíme strávit čtyři týdny v takzvaném přijímači, kde proděláme  základní vojenský výcvik. A protože tento útvar pro svých každoročních pět nováčků přijímač neorganizuje, budeme po dobu výcviku zařazeni k útvaru spojařů v kasárnách, v nichž potom budeme stejně ubytováni. Netušili jsme, co to znamená, ačkoli o základním vojenském výcviku psal moc pěkně už můj oblíbený Erich Maria Remarque. Stačili jsme se ale vzájemně seznámit. Bylo nás pět. Jako u Poláčka.
Kromě mne tu byli sazeči Karel Hájek z Týna nad Vltavou a Bedřich Vrátil z Jihlavy, knihtiskař Jiří Štokinger z Moravského Krumlova a mechanik polygrafických strojů Svatopluk Medek z Opavy. Jak řečeno, stačili jsme se seznámit. Strávili jsme spolu větší část dopoledne. Pak nás naložili do gazíku a odvezli do Jinců u Příbrami, kde nás měli vystrojit.
Mnozí branci se opravdu dostavili ve střízlivém stavu a nakrátko ostříháni. Mnozí ne. Pod sprchu a k holiči jsme museli všichni. Snad abychom si zvykli na myšlenku, že na vojně jsou si všichni rovni.
Polní sprchy byly instalovány ve velikém stanu. Kuřákům, kteří měli cigarety, pustila obsluha teplou vodu. Aby si na tu rovnost zase tak moc nezvykali.
U holiče jsme cigarety ušetřili. Ježky i máničky stříhali civilové. Výběr byl dohola nebo nakrátko (rozuměno vojenské nakrátko – čili dohola s kratičkou, symbolickou šošolkou vlasů na temeni, jakýsi negativ kněžské tonzury. V německém wehrmachtu se tomu říkalo střih nula osm patnáct. Odvážlivci, kteří zvolili první variantu, vypadali nakonec jako menší blbci. O něco málo menší blbci. Já jsem k odvážlivcům nepatřil. Nikdy...
V dalším stanu jsme se převlékli do zbrusu nových modrých teplákových souprav. Obuli jsme zbrusu nové zelenobílé kecky. Zabalili jsme své civilní šaty do velkoryse poskytnutých krabic od ztuženého pokrmového tuku. Při vypisování poštovních průvodek jsem poprvé v životě záviděl svým propoceným ponožkám. Za pár dní budou doma. Na rozdíl ode mne.
Když jsme z té celtové průmyslové linky na výrobu vojenských polotovarů vypadli na druhé straně  ven, navzájem jsme se nepoznali. Nikdo z nás pěti si v té chvíli neuvědomil, že tím symbolicky začíná naše proměna. Proměna samostatně uvažující lidské bytost ve vojáka...

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Oktábec | pátek 17.9.2010 18:00 | karma článku: 15,52 | přečteno: 1192x
  • Další články autora

Karel Oktábec

Ta naše bojovnost česká...

V diskusi pod článkem (Ta naše povaha česká...) poukázal jeden z diskutujících na skutečnost, že fyzické a duchovní přežití českého národa nezajistila pouze jeho přizpůsobivost, nýbrž i jeho vrozená bojovnost. V článku jsem se sice omezil pouze na přežívání českého národa po vyhnání jeho „národotvorných“ příslušníků (zejména šlechty a inteligence) v důsledku porážky stavovského povstání v 17. století, ale budiž. Zkusím to napravit...

3.1.2011 v 18:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1160x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Ta naše povaha česká…

Po bitvě na Bílé hoře opustilo České království přes třicet tisíc šlechtických a měšťanských rodin, odmítajících přestoupit na katolickou víru. Z nekatolíků zůstali v zemi jen příslušníci selského stavu, kteří odejít nesměli. Přestože většina obyvatel zůstala, pro budoucnost českého národa měla tato první významná emigrační vlna v jeho dějinách závažné důsledky.

1.1.2011 v 19:00 | Karma: 18,44 | Přečteno: 1497x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (17)

Opakování je údajně matkou moudrosti. Záleží samozřejmě na tom, co se opakuje. Pokud moudrost, pak snad. I když opakovaná moudrost bývá spíš únavná. Nemluvě o opakovaném vtipu, který prý přestává být vtipem. Pouze opakovaná lež se – podle doktora Goebbelse – stává pravdou. Jenom to nesmí být hloupá lež, protože i opakovaná hloupost zůstává hloupostí. A zbytečnost zbytečností. Za takovou zbytečnost jsme považovali opakování prvního roku své vojenské základní služby. Dokonce i ti nemnozí z nás, kteří přiznávali jistou nezbytečnost (nikoli nezbytnost!) roku prvnímu. Protože o nic jiného než o opakování nešlo. Jistě, byly tu určité odlišnosti. Hlavně v tom, že z tábora šikanovaných jsme přešli do tábora šikanujících. Pokud by se nám náhodou chtělo někoho šikanovat. Pokud ne, museli jsme si najít jiný způsob, jak přežít to deprimující vojenské déjàvue...

30.12.2010 v 21:00 | Karma: 11,46 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (16)

Koncem července 1971 jsem jako obsluha rozmnožovny doprovázel podplukovníka Štěpánka z nadřízeného topografického oddělení štábu okruhu na další velitelsko-štábní cvičení. Tentokrát jsme měli reprograficky zabezpečovat skupinu rozhodčích generálního štábu, kteří dozírali na to, aby cvičící štáb hradecké 10. letecké armády provedl tradiční likvidaci imperialistického agresora podle všech pravidel sovětského vojenského umění.

27.12.2010 v 18:45 | Karma: 10,78 | Přečteno: 1060x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (15)

Po nadporučíku Novákovi, kterého konečně povýšili a odveleli kamsi do horoucích pekel, převzal funkci velitele zabezpečovací roty mladičký poručík Zeman. Brzy jsme zjistili, že byl-li nadporučík Novák klasická vojenská guma, poručík Zeman vydal za celou gumovníkovou plantáž. Stejně jako jeho předchůdce nesnesl pomyšlení na to, že předpisově zelenou pleť jeho jednotky hyzdí odporný vřed družstva tiskařů, kteří jsou pod jeho velením jaksi pouze na stravu a na byt. Nadporučík Novák byl sice lampasák, ale v zásadě dospělý člověk. Takže si vybojoval právo honit nás na rozcvičky a přechovávat v úschově naše vycházkové knížky (vycházky nám do nich i nadále zapisoval nadpraporčík Laurenčík a podepisoval velitel odřadu major Sobek), načež realisticky uznal, že mu ti nedisciplinovaní protekční hajzlové nestojí za věčné rozčilování a dal nám pokoj. Poručík Zeman, toto sotva ochmýřené kuřátko z líhně vyškovské akademie pořadového kroku, k tak zralému přístupu bohužel nedorostl. A tak to všechno začalo znovu...

19.12.2010 v 18:40 | Karma: 15,05 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, zabila dvacet členů Hamásu

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  8:29

Izraelská armáda ráno oznámila, že její jednotky operují v některých oblastech na východě Rafáhu v...

Na D7 před Prahou bourala tři auta, hasiči kvůli dešti řešili desítky událostí

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  8:05

Hasiči kvůli silnému dešti a bouřkám řešili v pondělí a v noci na úterý desítky událostí. Často...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Z šéfa zahraničního výboru ministrem pro vědu? TOP 09 vybírá ministra

7. května 2024  5:43

TOP 09 pokračuje v hledání ministra pro vědu, výzkum a inovace. Předsednictvo strany se má zabývat...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1096x
Malý český brouk Pytlík (konečně) v důchodu.