Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Země ve slevě

Že je Česká republika zemí slev a občané tohoto státu pravými přeborníky ve vyhledávání šikovných nákupů, to není nějaká zásadní novinka. Ale že tím úspěšně bojují proti inflaci, to je souvislost méně probíraná.

Přesto se dá bez nadsázky říct, že soustavné využívání slevových akcí má v boji s inflací význam srovnatelný s kroky národní banky či rozumnou fiskální politikou. Jakkoliv to zní možná trochu směšně, ekonomická teorie a ostatně i reálná praxe to dokazují naprosto jasně.

Je třeba začít mírnou oklikou. Většina lidí si pod pojmem trh představí tržiště a když se v ekonomice mluví o funkci trhu, tak ji vnímají nejspíše jako zajištění toho, aby bylo kde nakupovat. Není to chybná premisa, to jistě ne. Jenom jde trochu stranou od toho nejpodstatnějšího.

Hlavní funkcí trhu je totiž tvorba ceny. Tedy vytváření informace o tom, jaký peněžní ekvivalent jsou spotřebitelé ochotni za nějaké zboží nebo službu zaplatit.

Od ceny se pak odvíjí absolutně všechno ostatní. Když u nějakého zboží bude dosažitelná tržní cena výrazně nad náklady, když se ukáže, že toto zboží je potenciálně velmi ziskové, do jeho produkce se nasměrují nové investice. Kapitál zareaguje na tržní informaci a začne s ní pracovat. A tak dále, a tak dále. Takových souvislostí, kdy je cena středobodem všeho dalšího, by bylo možné sepsat desítky a v podstatě pokrýt všechny ekonomické a vlastně i další okolnosti našeho života.

Prostě cena je nejdůležitější informace v ekonomice, takže nejdůležitější informace vůbec. A protože právě cenu umí určit jenom trh, tak kvůli tomu je trh absolutně klíčovým bodem celé naší civilizace.

Trhy jsou však nedokonalé a nikdy na nich není maximální konkurence. Dokonalé trhy v principu nemohou existovat, třebas již jenom kvůli tomu, že na dokonalém trhu by všichni účastníci museli mít k dispozici veškeré dostupné informace, což je nemožné. Všechny trhy ve všech zemích jsou tedy v nějaké míře nedokonalé. Navíc jsou některé více a jiné méně konkurenční. Nutně pak platí, že čím dokonalejší trh a čím konkurenčnější trh, tím bude (přinejmenším obvykle) odolnější proti inflaci. A naopak: Čím méně dokonalý trh a čím problematičtější je na něm konkurenční prostředí, tím menší bude ochota k celkově nízké cenové hladině. A tím spíše se konkurenční boj nebude přenášet do celkového poklesu cen, ale do marketingových postupů. Jako jsou zrovna slevové akce.

Inflační vývoj je pozitivní. Ale mohl by být daleko lepší, kdyby české trhy byly více konkurenční.

 

Což přesně platí v Čechách měrou vrchovatou.

Občan toho příliš v oblasti zdokonalování trhů nebo míry jejich konkurence neovlivní. Ale pokud svoji spotřebu minimalizuje v hladině obvyklých cen, ale skutečně usilovně maximalizuje v oblasti slev, pak tím posílá trhu důležitou informaci. Tou informací je nízká hladina ochoty akceptovat aktuální ceny. Pak chvíli trvá, než se informace zpracuje a promítne do celého tržního řetězce, ale časem k tomu dojde a výsledkem bude pokles celkové cenové hladiny.

Není to tak dlouho, co si část veřejnosti (bohužel i ekonomických novinářů) utahovala z politiků radících občanům nakupovat levnější zboží v Polsku. Ten výsměch ukazoval fatální neznalost ekonomických zákonitostí. Na adresu politiků zněly věty jako: „Kdyby raději dělali něco pro snížení cen tady u nás…“ Jenže výlet za hranice není nic jiného než využívání možnosti přesměrovat svoji poptávku ke konkurenci, která ji uspokojí levněji. Takže zase: Každý, kdo se vypravil naplnit auto nákupem u sousedů a snažil se tak ušetřit, dával domácímu trhu informaci a přispěl k poklesu inflace. A pokud k tomu některý politik vyzýval, nedělal nic jiného, než že ukazoval cestu, jak s inflací bojovat.

Samozřejmě honba za slevami nebo víkendové stěhování se do supermarketů za hranicemi může vypadat směšně. Je to ale vysoce ekonomické a vlastně záslužné jednání. Než aby ho novináři parodovali, měli by ocenit, že občané dělají svoji protiinflační práci. A ptát se politiků úplně jinak: Proč jsou naše trhy tak nedokonalé a tak málo konkurenční, že jejich výsledkem je země ve slevě s vysokou cenovou volatilitou místo země s opravdu nízkou a stabilní cenovou hladinou?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 15.6.2023 9:32 | karma článku: 22,28 | přečteno: 548x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,30 | Přečteno: 359x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 29,65 | Přečteno: 1784x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,70 | Přečteno: 618x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,60 | Přečteno: 6203x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 803x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Česko čekají teplé dny, meteorologové ale varují před deštěm i bouřkami

27. května 2024  6:01,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Česko čekají v tomto týdnu teplé dny, ale také bouřky a přeháňky. Na některých místech země...

Muslimové nesdílí naše hodnoty. Farage odstartoval kampaň drsně, sklidil hněv

27. května 2024  10:43

Velkou Británii čekají parlamentní volby, které výrazně změní rozložení politických sil. Jasnými...

Dusivé davy, skákající metro a alkohol. Hokejové oslavy byly ale jinak klidné

27. května 2024  10:30

Slavný den pro českou hokejovou reprezentaci se sice neobešel bez zásahu bezpečnostních složek,...

Nový rekord. Ukrajinský dron urazil při útoku na radar 1800 kilometrů

27. května 2024  9:51

Dron ukrajinské vojenské rozvědky stanovil nový rekord, když uletěl 1 800 kilometrů během útoku na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 104
  • Celková karma 26,15
  • Průměrná čtenost 1385x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik