Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Země ve slevě

Že je Česká republika zemí slev a občané tohoto státu pravými přeborníky ve vyhledávání šikovných nákupů, to není nějaká zásadní novinka. Ale že tím úspěšně bojují proti inflaci, to je souvislost méně probíraná.

Přesto se dá bez nadsázky říct, že soustavné využívání slevových akcí má v boji s inflací význam srovnatelný s kroky národní banky či rozumnou fiskální politikou. Jakkoliv to zní možná trochu směšně, ekonomická teorie a ostatně i reálná praxe to dokazují naprosto jasně.

Je třeba začít mírnou oklikou. Většina lidí si pod pojmem trh představí tržiště a když se v ekonomice mluví o funkci trhu, tak ji vnímají nejspíše jako zajištění toho, aby bylo kde nakupovat. Není to chybná premisa, to jistě ne. Jenom jde trochu stranou od toho nejpodstatnějšího.

Hlavní funkcí trhu je totiž tvorba ceny. Tedy vytváření informace o tom, jaký peněžní ekvivalent jsou spotřebitelé ochotni za nějaké zboží nebo službu zaplatit.

Od ceny se pak odvíjí absolutně všechno ostatní. Když u nějakého zboží bude dosažitelná tržní cena výrazně nad náklady, když se ukáže, že toto zboží je potenciálně velmi ziskové, do jeho produkce se nasměrují nové investice. Kapitál zareaguje na tržní informaci a začne s ní pracovat. A tak dále, a tak dále. Takových souvislostí, kdy je cena středobodem všeho dalšího, by bylo možné sepsat desítky a v podstatě pokrýt všechny ekonomické a vlastně i další okolnosti našeho života.

Prostě cena je nejdůležitější informace v ekonomice, takže nejdůležitější informace vůbec. A protože právě cenu umí určit jenom trh, tak kvůli tomu je trh absolutně klíčovým bodem celé naší civilizace.

Trhy jsou však nedokonalé a nikdy na nich není maximální konkurence. Dokonalé trhy v principu nemohou existovat, třebas již jenom kvůli tomu, že na dokonalém trhu by všichni účastníci museli mít k dispozici veškeré dostupné informace, což je nemožné. Všechny trhy ve všech zemích jsou tedy v nějaké míře nedokonalé. Navíc jsou některé více a jiné méně konkurenční. Nutně pak platí, že čím dokonalejší trh a čím konkurenčnější trh, tím bude (přinejmenším obvykle) odolnější proti inflaci. A naopak: Čím méně dokonalý trh a čím problematičtější je na něm konkurenční prostředí, tím menší bude ochota k celkově nízké cenové hladině. A tím spíše se konkurenční boj nebude přenášet do celkového poklesu cen, ale do marketingových postupů. Jako jsou zrovna slevové akce.

Inflační vývoj je pozitivní. Ale mohl by být daleko lepší, kdyby české trhy byly více konkurenční.

 

Což přesně platí v Čechách měrou vrchovatou.

Občan toho příliš v oblasti zdokonalování trhů nebo míry jejich konkurence neovlivní. Ale pokud svoji spotřebu minimalizuje v hladině obvyklých cen, ale skutečně usilovně maximalizuje v oblasti slev, pak tím posílá trhu důležitou informaci. Tou informací je nízká hladina ochoty akceptovat aktuální ceny. Pak chvíli trvá, než se informace zpracuje a promítne do celého tržního řetězce, ale časem k tomu dojde a výsledkem bude pokles celkové cenové hladiny.

Není to tak dlouho, co si část veřejnosti (bohužel i ekonomických novinářů) utahovala z politiků radících občanům nakupovat levnější zboží v Polsku. Ten výsměch ukazoval fatální neznalost ekonomických zákonitostí. Na adresu politiků zněly věty jako: „Kdyby raději dělali něco pro snížení cen tady u nás…“ Jenže výlet za hranice není nic jiného než využívání možnosti přesměrovat svoji poptávku ke konkurenci, která ji uspokojí levněji. Takže zase: Každý, kdo se vypravil naplnit auto nákupem u sousedů a snažil se tak ušetřit, dával domácímu trhu informaci a přispěl k poklesu inflace. A pokud k tomu některý politik vyzýval, nedělal nic jiného, než že ukazoval cestu, jak s inflací bojovat.

Samozřejmě honba za slevami nebo víkendové stěhování se do supermarketů za hranicemi může vypadat směšně. Je to ale vysoce ekonomické a vlastně záslužné jednání. Než aby ho novináři parodovali, měli by ocenit, že občané dělají svoji protiinflační práci. A ptát se politiků úplně jinak: Proč jsou naše trhy tak nedokonalé a tak málo konkurenční, že jejich výsledkem je země ve slevě s vysokou cenovou volatilitou místo země s opravdu nízkou a stabilní cenovou hladinou?

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 15.6.2023 9:32 | karma článku: 22,28 | přečteno: 557x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Americký celní šerm z jiného úhlu

Jsem daleka tomu, abych se jakkoliv pletla do řemesla komukoliv, dokonce ani americkému prezidentovi ne. Konec konců dostal hlasy svých občanů, je jejich společnou věcí, jak s tím naloží.

17.2.2025 v 8:00 | Karma: 35,78 | Přečteno: 2402x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Konec jedné šílenosti

Dejme tomu asi tak třicet let porovnáváme poctivě počty nezaměstnaných s počty volných pracovních míst. Už roky (třeba 29 let a 11 měsíců) víme, že tam něco nehraje. Nová statistika MPSV o nezaměstnanosti za leden ukázala, co.

13.2.2025 v 11:49 | Karma: 34,26 | Přečteno: 4242x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Ten bitcoin nám ale řádí

Nápad guvernéra České národní banky Aleše Michla zařadit bitcoin mezi rezervní měny ČNB (přesněji mezi devizové rezervy) vzbudil širokou škálu reakcí od nadšeného obdivného Ááááách! až po vyděšené pohrdlivé Uffff!

31.1.2025 v 15:45 | Karma: 29,67 | Přečteno: 2018x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 25,71 | Přečteno: 589x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,71 | Přečteno: 991x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 297 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

16. března 2025

Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

Ruské drony znovu zasypaly Ukrajinu. Nočním útokem Putin odmítl příměří, píše Zelenskyj

19. března 2025  6:30

Sledujeme online Noční ruské útoky na Ukrajinu podle prezidenta Volodymyra Zelenského ukazují, že ruský prezident...

V USA popravili muže dusíkem. Zmítal se a třásl několik minut

19. března 2025  6:20

V americkém státě Louisiana v úterý večer ve státní věznici popravili muže použitím metody...

Ševčík oznámil konec ve funkci proděkana. Může za to politicky motivovaný tlak, tvrdí

18. března 2025  18:19,  aktualizováno  19.3 5:57

Ekonom Miroslav Ševčík oznámil, že k 28. březnu rezignuje na funkci proděkana Národohospodářské...

Vláda projedná podmínky dlouhodobého pobytu pro uprchlíky před válkou

19. března 2025  5:25

Podmínky pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu pro uprchlíky z Ukrajiny před válkou, kterou...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 30,60
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik