Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V pasti drahých energií?

Zjevně nás čekají další měsíce nervózního očekávání, co vlastně udělají ceny energií od příštího roku. Politici vládní koalice a část ekonomů hovoří o jednotkách nebo maximálně o nízkých desítkách procent růstu ceny.

Opozice a jiní ekonomové mluví naopak o vyšších desítkách procent pro spotřebitele a o daleko výraznějším skoku u podnikové sféry.

Jelikož konečná podoba změn bude jasná až na konci listopadu, je to celé v tuto chvíli spíše vlna spekulací než reálných ekonomických propočtů. A skutečně se do té přetahované nechci zapojovat. Čili pouze poznámku: Rozhodne pokles ceny silové energie a ten bude (soudím) dostatečný na to, aby se konečná změna udržela v přiměřených mantinelech. Zároveň však je již nyní téměř jisté, že vláda bude muset najít způsob, jak ulevit podnikatelským subjektům v energeticky vypjatých odvětvích.

Opravdu podstatné mi připadá něco trochu jiného.

Co se vlastně systémově od ledna má stát?

První důležitá věc: Vracíme se k normálnímu nastavení. Platby a náklady budou strukturálně takové, jaké byly v předchozích letech, tedy před energetickou krizí. To je celkem podstatný fakt, protože poté bude při srovnání cen 2020 a 2024 možné říct, nakolik se krizi podařilo zvládnout a nakolik nikoliv. Potom teprve bude mít smysl posuzovat indexy a změny cenové hladiny. Samozřejmě je zde argument o emisních povolenkách jako nesystémovému prvku, který zkresluje a bude zkreslovat energetický trh. Nicméně i ti, kdo toto tvrzení hojně používají, zřejmě vědí, že to není tak úplně pravda. Povolenky jsou ocenění externalit, tedy škod, které určitá energetická produkce přináší. Zjednodušeně jde o platby za znečištění. Mimo jiné za poškozování zdraví obyvatel těžbou energetických surovin, jejich spalováním a přeměnou na energii. Můžeme se bavit o jejich cenách a strukturálním nastavení systému, ale fakt, že z hlediska skutečných nákladů pomáhají ocenit způsobené škody, je z pozic ekonomické teorie i z pohledu reality zcela v pořádku.

Druhá podstatná věc: Končí (konečně) plošná podpora cen energií. Veřejné rozpočty přestanou z této rány krvácet. To musí každý ekonomicky uvažující člověk označit za nutnou změnu, pokud se chceme vrátit k alespoň rámcově tržnímu prostředí. Tomu lze oponovat tvrzením, že díky dosavadní konstrukci nešly ve skutečnosti na podporu cen energií zdroje přímo z rozpočtu. Jenže popravdě samozřejmě šly. Jakkoliv se konstrukce jako by obešla bez přímého spojení s rozpočtem, v důsledku vždycky platí, že veškeré náklady státní moci v konečném důsledky vždy (i když mnoha různými způsoby a někdy velmi nepřímo) platí daňoví poplatníci. Neexistuje nic ve smyslu: „Má to zaplatit stát, nikoliv občané.“ To je opravdu velký nesmysl. Vždy a bez výjimky je to tak, že i ten poslední haléř státu je penízem, který musí stát nějakým způsobem získat od občanů.

Ceny silové elektřiny klesají na úroveň roku 2021.

 Jak ukazuje graf, ceny silové elektřiny klesly na úroveň roku 2021. Není v podstatě žádný ekonomický důvod, proč by se na stejné nastavení nemělo vrátit i všechno ostatní. A pak je třeba, aby trh vytvářel tlak na producenty směrem k ustálení cen odpovídajícímu těmto cenám. 

Třetí podstatný fakt: Ustálení postkrizové cenové hladiny napomůže v dlouhodobějším horizontu racionalitě chování podniků a přijímání správných rozhodnutí. V časech silné inherence státu do výsledků cenotvorby a v období velmi silné volatility trhů nebylo možné očekávat, že celé prostředí bude jednat racionálně. K tomu jsou totiž potřebné informace. A trhy nebyly schopny tyto informace podnikatelským subjektům zprostředkovat, protože měnící se vstupy vlády do dějů znemožnily racionální tvorbu takových informací. Když budeme pokračovat ve zkreslování informací, možná to chvíli bude "méně bolet", ale odložíme pouze návrat do normálních kolejí racionálního fungování trhu. Bude to stát obrovské miliardy, někomu to možná trochu pomůže, aůe celkově to bude velmi drahé. Na řešení jednotlivých případů máme sociální systém a možnosti podporu některých jednotlivých podnikatelských odvětví.

Má to i "občanský" rozměr. Kdyby byly faktické a doslovně pravdivé všechny informace z veřejného prostoru v posledních dvou letech, které se týkaly cen energií, tak v současnosti by musely být tyto ceny skutečně Xkrát vyšší než v roce 2019. A jakkoliv růst byl značný, tak zdaleka nikoliv takový. Je to běžný stav, že se informuje v první linii o extrémech a až poté někde v pozadí o tom, co je obvyklé. Jenže to informaci samozřejmě zkresluje. Indukce je nenahraditelný logický postup, ale usuzovat z detailu na celek bývá ošidné.

Naprosto rozumím tomu, že návrat k bývalému nastavení trhů bude pro mnoho podniků a spotřebitelů nepříjemným šokem. Ale je nutné ho podstoupit. Žádná jiná cesta není možná. To platí přinejmenším v případě, že cílem politiky je vytváření stabilního a předvídatelného prostředí.

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 20.11.2023 13:29 | karma článku: 19,52 | přečteno: 654x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Zábava s dluhem je u konce

Vládní globální dluh přesáhnul 91 bilionů dolarů. Tím se skoro dotáhnul na jednoletý výkon světové ekonomiky. Tedy na souhrn hodnot, které jsou za jeden rok všemi státy dohromady nově vytvořeny.

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 506x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 22,23 | Přečteno: 651x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 468x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3640x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 17,33 | Přečteno: 408x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 108
  • Celková karma 23,14
  • Průměrná čtenost 1386x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik