Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V pasti drahých energií?

Zjevně nás čekají další měsíce nervózního očekávání, co vlastně udělají ceny energií od příštího roku. Politici vládní koalice a část ekonomů hovoří o jednotkách nebo maximálně o nízkých desítkách procent růstu ceny.

Opozice a jiní ekonomové mluví naopak o vyšších desítkách procent pro spotřebitele a o daleko výraznějším skoku u podnikové sféry.

Jelikož konečná podoba změn bude jasná až na konci listopadu, je to celé v tuto chvíli spíše vlna spekulací než reálných ekonomických propočtů. A skutečně se do té přetahované nechci zapojovat. Čili pouze poznámku: Rozhodne pokles ceny silové energie a ten bude (soudím) dostatečný na to, aby se konečná změna udržela v přiměřených mantinelech. Zároveň však je již nyní téměř jisté, že vláda bude muset najít způsob, jak ulevit podnikatelským subjektům v energeticky vypjatých odvětvích.

Opravdu podstatné mi připadá něco trochu jiného.

Co se vlastně systémově od ledna má stát?

První důležitá věc: Vracíme se k normálnímu nastavení. Platby a náklady budou strukturálně takové, jaké byly v předchozích letech, tedy před energetickou krizí. To je celkem podstatný fakt, protože poté bude při srovnání cen 2020 a 2024 možné říct, nakolik se krizi podařilo zvládnout a nakolik nikoliv. Potom teprve bude mít smysl posuzovat indexy a změny cenové hladiny. Samozřejmě je zde argument o emisních povolenkách jako nesystémovému prvku, který zkresluje a bude zkreslovat energetický trh. Nicméně i ti, kdo toto tvrzení hojně používají, zřejmě vědí, že to není tak úplně pravda. Povolenky jsou ocenění externalit, tedy škod, které určitá energetická produkce přináší. Zjednodušeně jde o platby za znečištění. Mimo jiné za poškozování zdraví obyvatel těžbou energetických surovin, jejich spalováním a přeměnou na energii. Můžeme se bavit o jejich cenách a strukturálním nastavení systému, ale fakt, že z hlediska skutečných nákladů pomáhají ocenit způsobené škody, je z pozic ekonomické teorie i z pohledu reality zcela v pořádku.

Druhá podstatná věc: Končí (konečně) plošná podpora cen energií. Veřejné rozpočty přestanou z této rány krvácet. To musí každý ekonomicky uvažující člověk označit za nutnou změnu, pokud se chceme vrátit k alespoň rámcově tržnímu prostředí. Tomu lze oponovat tvrzením, že díky dosavadní konstrukci nešly ve skutečnosti na podporu cen energií zdroje přímo z rozpočtu. Jenže popravdě samozřejmě šly. Jakkoliv se konstrukce jako by obešla bez přímého spojení s rozpočtem, v důsledku vždycky platí, že veškeré náklady státní moci v konečném důsledky vždy (i když mnoha různými způsoby a někdy velmi nepřímo) platí daňoví poplatníci. Neexistuje nic ve smyslu: „Má to zaplatit stát, nikoliv občané.“ To je opravdu velký nesmysl. Vždy a bez výjimky je to tak, že i ten poslední haléř státu je penízem, který musí stát nějakým způsobem získat od občanů.

Ceny silové elektřiny klesají na úroveň roku 2021.

 Jak ukazuje graf, ceny silové elektřiny klesly na úroveň roku 2021. Není v podstatě žádný ekonomický důvod, proč by se na stejné nastavení nemělo vrátit i všechno ostatní. A pak je třeba, aby trh vytvářel tlak na producenty směrem k ustálení cen odpovídajícímu těmto cenám. 

Třetí podstatný fakt: Ustálení postkrizové cenové hladiny napomůže v dlouhodobějším horizontu racionalitě chování podniků a přijímání správných rozhodnutí. V časech silné inherence státu do výsledků cenotvorby a v období velmi silné volatility trhů nebylo možné očekávat, že celé prostředí bude jednat racionálně. K tomu jsou totiž potřebné informace. A trhy nebyly schopny tyto informace podnikatelským subjektům zprostředkovat, protože měnící se vstupy vlády do dějů znemožnily racionální tvorbu takových informací. Když budeme pokračovat ve zkreslování informací, možná to chvíli bude "méně bolet", ale odložíme pouze návrat do normálních kolejí racionálního fungování trhu. Bude to stát obrovské miliardy, někomu to možná trochu pomůže, aůe celkově to bude velmi drahé. Na řešení jednotlivých případů máme sociální systém a možnosti podporu některých jednotlivých podnikatelských odvětví.

Má to i "občanský" rozměr. Kdyby byly faktické a doslovně pravdivé všechny informace z veřejného prostoru v posledních dvou letech, které se týkaly cen energií, tak v současnosti by musely být tyto ceny skutečně Xkrát vyšší než v roce 2019. A jakkoliv růst byl značný, tak zdaleka nikoliv takový. Je to běžný stav, že se informuje v první linii o extrémech a až poté někde v pozadí o tom, co je obvyklé. Jenže to informaci samozřejmě zkresluje. Indukce je nenahraditelný logický postup, ale usuzovat z detailu na celek bývá ošidné.

Naprosto rozumím tomu, že návrat k bývalému nastavení trhů bude pro mnoho podniků a spotřebitelů nepříjemným šokem. Ale je nutné ho podstoupit. Žádná jiná cesta není možná. To platí přinejmenším v případě, že cílem politiky je vytváření stabilního a předvídatelného prostředí.

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 20.11.2023 13:29 | karma článku: 19,52 | přečteno: 649x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,86 | Přečteno: 578x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6147x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 790x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4332x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

Chceme osvobodit Haiti, říká šéf gangu. Je na seznamu nejhledanějších lidí FBI

30. dubna 2024  20:16

Stíhá jej haitská policie, je na seznamu deseti nejhledanějších lidí americké FBI a OSN na něj...

Hackeři nabourali web běloruské KGB. Zveřejnili udání a nabídky, i z Česka

30. dubna 2024  20:16

Hackeři sympatizující s opozicí proti autoritářskému režimu běloruského prezidenta Alexandra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik