Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Španělští kohouti

Uběhlo něco málo přes dva týdny od referenda v Katalánsku, nastal čas pokusu o zhodnocení jeho výsledků. Proč až teď? Protože horké hlavy v zemi koridy postupem času vychladly.

Mimochodem, v roce 2010 v Katalánsku koridu zakázali, před rokem ale rozhodl Ústavní soud v Madridu o tom, že zákaz býčích zápasů, stejně jako pořádání referenda o nezávislosti, je v rozporu se španělskou ústavou.

Ačkoli nepatřím mezi zastánkyně nových genderových pořádků, v případě katalánského referenda jsem přesvědčena o zbytečně vyhroceném střetu dvou mužských eg. Na jedné straně katalánský premiér Carles Puigdemont. Tedy politik, který dopředu věděl, že ať vyvzdorované referendum dopadne jakkoli, jeho výsledky nebudou mít stejně žádnou váhu, neboť je protiústavní. Místo toho, aby na základě rozhodnutí Ústavního soudu, světu připomínal, že ačkoli je Španělsko mnohými považováno za vzor funkčního státu s autonomními oblastmi, je v moci centrální vlády zrušit jakékoli rozhodnutí parlamentu Katalánska a jeho vlády - jedná se tudíž o autonomii z kategorie papírových, šel do předem prohrané konfrontace. Nad zralou, politickou úvahou nejspíše převážila frustrace ze skutečnosti, že cesta k případné samostatnosti vede přes španělský Ústavní soud, kam je to z Barcelony či Girony strašně daleko. Navíc se ukazuje, že pan Puigdemont neměl a nemá plán B, neboť přes výzvy z Madridu zatím nebyl schopen sdělit, zdali region vyhlásil či nevyhlásil nezávislost a volá po jednání bez podmínek.

Na druhé straně barikády stál a stojí španělský premiér Mariano Rajoy. Ten světu ukázal, jak lze takřka prohrát partii, ve které držíte v rukách ještě před jejím začátkem veškeré trumfy, včetně esa v podobě ústavní pojistky. A nejen to. Je docela pravděpodobné, že při vysoké účasti by katalánské referendum dopadlo ve prospěch stoupenců jednotného Španělska. Ostatně, proti vyhlášení nezávislosti se postavila populární starostka Barcelony Ada Colau. V pro Rajoye horším případě by pak skončilo referendum minimálním vítězství separatistů, které by Carlese Puigdemonta donutilo dumat velmi seriózně nad tím, zdali mu křehká většina stojí za velká gesta a případné zpřetrhání vazeb s Madridem. Chápu, že vzhledem k politickému postavení nebylo v moci španělského premiéra agitovat za vysokou volební účasti protiústavního referenda, tuto roli ovšem mohla sehrát média. Místo toho nechal premiér na účastníky referenda, včetně těch, kteří hlasovali pro setrvání Katalánská ve Španělsku, střílet gumovými projektily, čímž si stěží získal něčí sympatie. Čím to? Ačkoli se nepovažuji za znalkyni španělských politických poměrů, jako logické se jeví vysvětlení, že  Mariano Rajoy, jinak prý uvážlivý člověk, chtěl své zemi a světu ukázat sílu. Španělsku totiž vládla po deset měsíců úřednická vláda, poprvé v historii země se musely opakovat parlamentní volby a jeho pozice premiéra není z kategorie nejsilnějších.

Evropská unie zaujala k dění v Katalánsku příznačný postoj ve smyslu: „Nás se to až tak moc netýká, vyřešte si to ve Španělsku.“ Přitom protiústavní referendum nejspíše nastolilo do budoucna zajímavé téma. Katalánsko, stejně tak, jako například Skotsko, Valonsko či Vlámsko je součástí Evropské unie. Všechny oblasti, či spíše historicky uznávané územní celky, mají vlastní parlamenty. Například ve Valonsku odmítli loni ratifikovat obchodní dohodu s Kanadou a tomuto rozhodnutí se tehdy musela podřídit Belgie i EU. Rovná se tudíž vyhlášení samostatnosti uznávaného regionu automatickému vyhazovu z EU? A co konec v eurozóně, když eurem platí země mimo EU jako Andorra, Černá Hora či San Marino? Možná, že kdyby v Katalánsku místo o samostatnosti pořádali referendum ohledně užívání výkonných vysavačů, byla by reakce Bruselu mnohem přímější. 

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 16.10.2017 21:19 | karma článku: 17,52 | přečteno: 247x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 21,33 | Přečteno: 595x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,24 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,14 | Přečteno: 3609x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 17,08 | Přečteno: 399x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 30,35 | Přečteno: 1844x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Oběť jsem já, hájí se cyklista, po jehož útoku zemřela řidička

26. června 2024  11:43,  aktualizováno  12:52

Řidička, která po konfliktu s cyklistou Václavem Socherem před dvěma lety zemřela v nemocnici, si...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

25. června 2024  16:47,  aktualizováno  21:41

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je...

Na Plzeňsku u Seče se srazila auta, jeden řidič zemřel. Havarovalo se i jinde

29. června 2024  19:28,  aktualizováno  21:37

Smrtí jednoho z řidičů skončila sobotu odpoledne nehoda u Seče na jižním Plzeňsku. Na silnici první...

Sesuvy půdy v Kyrgyzstánu mají sedm obětí, pět z nich jsou děti

29. června 2024  21:15

Sedm lidí včetně pěti dětí zemřelo na jihu Kyrgyzstánu při sesuvech půdy. Informovala o tom v...

V AfD si nechali staré vedení. Na demonstraci se vážně zranili dva policisté

29. června 2024  13:03,  aktualizováno  20:53

Alternativa pro Německo (AfD) si v sobotu v Essenu na úvod dvoudenního sjezdu vybrala jako své...

Pozor na jahody. Ve Švédsku z jejich prodeje těží i gang vedený vládcem Jahodou

29. června 2024  20:30

Že se stačí podívat, jestli nejsou pomačkané nebo nahnilé? Švédové nakupující jahody od stánkařů u...

  • Počet článků 107
  • Celková karma 25,46
  • Průměrná čtenost 1393x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik