Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

Většinou tam autoři (bez ohledu na to, zda jde o studii OECD, MMF nebo soukromých analytických pracovišť) formulují zhruba toto: Jedním z důvodů, proč česká ekonomika není schopna naplnit svůj potenciál a posílit dlouhodobé růstové možnosti, je nepružný, téměř v obručích sevřený trh práce. Pokud je v této zemi někdo přijat se všemi formalitami na pracovní místo, je neobyčejně složité, dlouhé a drahé, aby ho zaměstnavatel propustil. Mezi důsledky patří mimo jiné (na první pohled paradoxně) mzdová nivelizace a celkově pomalejší tempo růstu mezd.

O kolik procent růstu HDP jsme za ty roky udržování tohoto socialistického anachronismu přišli, by bylo možné zčásti spočítat, zčásti odhadnout. Já si na základě svých zkušeností a konzultací s kolegy troufnu tvrdit, že ročně jde o nějaké nižší počty desetin procenta – dejme tomu podle situace o jednu až tři desetiny každý rok. Za třicet let by to obnášelo nikoli mechanicky spočítaných šest procent, ale něco přes sedm (každé další období by bylo z vyššího základu, jde o krásu „ceny peněz v čase“).

Sedm procent HDP je v českých podmínkách pořádná suma. Dejme tomu by to znamenalo, že loni by HDP České republiky byl v absolutní hodnotě zhruba o půl bilionu vyšší, než jaký skutečně byl.

Samozřejmě je zde relevantní otázka: Proč by při volnějším trhu práce měl růst produkt rychleji? Odpověď je nicméně vcelku jednoduchá. Hlavní výhodou trhu je vytváření informací a prostor pro jejich využívání. Proto trh lépe, než jakýkoliv jiný mechanismus alokuje kapitál i jiné zdroje. Včetně práce. Lepší alokace zdrojů znamená vyšší efektivitu. Vyšší efektivita pak větší tvorbu produktu. To není akademická poučka. To je základní způsob tržního fungování.

Ale s HDP sledujeme jen jednu linii dopadů rigidního trhu práce, kterou bychom mohli nazvat „číselná změna proti současnému stavu“.

Důležitější by byla jiná. Představme si ji takto. Již někdy dávno, v radostných časech dynamických reforem a transformace české ekonomiky, tedy v bájné první polovině devadesátých let (čili před těmi třiceti roky), došlo k odšpuntování trhu práce podle „amerického vzoru“. Takže není žádný velký problém člověka přijmout, není ani velký problém ho propustit. Dynamické firmy se nezdráhají pro svoje potřeby lidi přeplácet, protože mají jistotu, že když se vývoj zpomalí, budou moci propouštět a platy je nestáhnou ke dnu. Lépe je (viz výše) proto alokována pracovní síla i investice. A ano, mnohé obory strádají ještě větším nedostatkem pracovních sil, protože kvůli nižší tvorbě přidané hodnoty nezvládají tempo růstu mezd. Míra nezaměstnanosti se mění daleko rychleji, skáče nahoru a dolů v závislosti na hospodářském cyklu. To je jistě lidsky nepříjemné a pro mnohé asi i stresující. V dlouhodobém průměru je ale nezaměstnanost nízká (podobně, jako to známe z naší reality). Ochota lidí stěhovat se za prací má do amerických poměrů daleko (na to nemáme povahu ani realitní trh), ale je přece jenom vyšší. Podobně i celková pracovní kultura. Rozdíly mezd podle kvalifikace jsou daleko výraznější. Celkově se ekonomika strukturálně pozměnila směrem k vyšší přidané hodnotě. Nikoliv dramaticky, ale přesto natolik, že je hospodářství odolnější proti externím šokům. K tomu přispívá i vyšší mzdová hladina, a tedy větší vliv domácí poptávky na HDP.

Novela zákoníku práce (nazývaná optimisticky flexibilní), alespoň podle deklarací autorů a prvních analýz, sleduje právě tyto cíle. Nikdo v danou chvíli (vláda ji bude projednávat v květnu) neumí asi na sto procent zodpovědně říct, že je bude i plnit. Ale přichází do stavu, který má pro změnu legislativy jednu velkou výhodu. Horší, než je to teď, to v podstatě už být nemůže. To by se musel někdo hodně snažit, aby vytvořil ještě méně proniknutelné předivo problémů a restrikcí.

Jsem daleka od toho, abych viděla v novele pracovního práva spásu přešlapující české ekonomiky. Kdyby ke změnám došlo před těmi třiceti roky nebo alespoň před čtvrt stoletím, pozitivní změny bychom již dávno sklízeli. Když nastane od příštího roku, bude půl generace trvat, než se pořádně projeví. Ale je to krok správným směrem, jakkoliv ne pět minut, ale celé hodiny po dvanácté.

Nutnost přeměny pracovního trhu je (z ekonomického hlediska) naprosto nevyhnutelná. Nelze jezdit autem rychle a mít zataženou ruční brzdu. Tedy lze, ale důsledky jsou jasné: Neustálé poruchy, vysoká spotřeba a všudypřítomný smrad připálených součástek. Česká ekonomika nutně potřebuje růstové impulzy, a tato reforma jeden nabízí. Snad bude v nějaké (pokud možno nepříliš okleštěné) podobě přijata, protože je nejvyšší čas pochovat relikt minulosti shrnutý do bonmotu: „Socialisticky pracovat, kapitalisticky žít“.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 18.4.2024 8:08 | karma článku: 19,90 | přečteno: 623x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 22,35 | Přečteno: 1213x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,57 | Přečteno: 374x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 30,00 | Přečteno: 1807x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,62 | Přečteno: 6219x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 807x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Kancléř Vašina obdržel bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, oznámil Hrad

3. června 2024  14:59,  aktualizováno  15:16

Vedoucí prezidentské kanceláře (KPR) Milan Vašina obdržel bezpečnostní prověrku na stupeň tajné,...

Miluji východniarky, hlásá Kotleba na billboardech. V ukrajinské košili

3. června 2024  15:08

Odsouzený slovenský extremista Marian Kotleba se před volbami do Evropského parlamentu rozhodl...

Falešný doktor vystavoval lékařské posudky, podvodem si přišel na 1,5 milionu

3. června 2024  15:05

Svoji matku lékařku se po její smrti rozhodl nahradit 45letý muž z Plzně. V roce 2020 si pronajal...

KVÍZ: Jak znáte EU? Vyzkoušejte kvíz, ve kterém jsme testovali lídry kandidátek

3. června 2024  15:02

Znáte Evropskou unii? A obstáli byste v kvízu, který redakce iDNES.cz předložila lídrům kandidátek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 105
  • Celková karma 25,66
  • Průměrná čtenost 1384x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik