Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

Samozřejmě je to nesmysl. Společné vládní konzultace čili zasedání kabinetů obou zemí jsou ve skutečnosti jenom a pouze marketingový tah, který vznikl kdysi dávno jako zase jenom marketingové zhmotnění „mimořádně úzkých a přátelských vztahů“ mezi oběma státy. Je to taková náplast na rozdělení federace. Ale skutečný význam z hlediska ovlivnění kroků jedné i druhé země je nulový.

Naštěstí. Protože rozdělení je rozdělení a jakkoliv je samozřejmě skvělé, že proběhlo přátelsky a v klidu, tak předchozí společný stát nedává ani Čechům ani Slovákům jakékoliv právo mluvit těm druhým do jejich věcí. Přátelé jistě, ale ono to vždycky platí odsud potud.

Je úplně jedno, jaké důvody kdo uvádí k rozhodnutí odstoupit dočasně od mezivládních konzultací, protože samotné ty pravidelné konzultace jsou reziduum minulosti a popravdě – zbytečné náklady na dopravu a catering. Jistě, tu a tam proběhne i jinde společné zasedání kabinetů dvou zemí, obvykle sousedních. A to je v pořádku, jako výjimečná událost a potřeba zdůraznit váhu okamžiku, dohody nebo konkrétního období to má hlavu i patu. Nicméně česko-slovenská potřeba permanentního vzájemného ujišťování o speciálnosti této vzájemnosti připomíná více placebo než co jiného.

Někdo by mohl říct, že diplomatická roztržka, kterou sledujeme, hrozí skutečným zhoršením vzájemných vztahů. Pak je ale potřeba se ptát, co jsou přesně ty vztahy? Když odmyslíme emoce a sentiment, tak nejde o nic jiného než volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Ale to jsou parametry, které máme nastavené v celé Evropské unii a zvláště v Schengenském prostoru. V tomto směru nejsou naše vztahy se Slovenskem nijak speciální, protože jsou stejné, jako s Polskem, Rakouskem, Německem nebo Kyprem. Tak to je, to je fakt a všechno ostatní je v hlavách, nikoliv v diplomatických dokumentech nebo mezinárodních smlouvách.

Kdo má sousední národ v srdci, ten ho tam má bez ohledu na to, zda se premiéři zemí právě líbají nebo si nemohou přijít na jméno. Naštěstí, protože to je jediný rozumný občanský přístup – představa, že na povel politika „ti vedle jsou zlí“ se zvednou davy a začnou totéž skandovat, je spíše děsivá než co jiného. A tak špatně na tom jistě nejsme ani v Česku a snad ani na Slovensku. Jakkoliv si přiznejme, že vyjádření některých národoveckých a nacionalistických politiků směrem k Praze jsou, řekněme to diplomaticky, příkrá a nepomáhají skutečně ničemu kromě jejich volebních preferencí.

Vraťme se ale k oné „roztržce“. Kvůli tomu, že tady kdysi byla federace, nemá smysl každé poukázání na to, že se nám některá sousedova slova nelíbí, interpretovat jako hlubokou existencionální krizi. Kdo na tento špek skáče a pláče na zhroucením něčeho „speciálního“, dělá skutečným vztahům mezi národy medvědí službu.

A jako ekonomce mi to prostě nedá. Co se těch speciálních vztahů mezi národy týká, tak jistě bychom našli statisticky mimořádné počty česko-slovenských manželství, mimořádné počty slovenských studentů na českých vysokých školách i slovenských občanů žijících v České republice. Stalo se v těchto lidských věcech něco? Nikdo se nerozvádí (nad plán), studenti nemizí a exodus západ - východ jsem nezaznamenala. Také z hlediska obchodu je Slovensko i nadále druhý nikoliv první největší importér českého zboží (samozřejmě po Německu, které z ČR dováží více než 4x více). A co se našeho dovozu týká, tak tam se Slovensko nevejde na stupně vítězů, kde pevně trůní Německo, Čína a Polsko. I z toho Polska dovážíme dvojnásobek toho, co ze Slovenska.

Kdybych to měla uzavřít: Speciálnost česko-slovenských vztahů skutečně a ani trochu nestojí na pofidérní tradici společných kabinetních sedánků. Je založena na tom, že oba národy jsou prorostlé a propojené. Ale kvůli tomu kolem sebe nebudeme chodit po špičkách a neříkat si věci na rovinu. Na to však zcela bohatě stačí běžné bilaterální vztahy, Visegrádská skupina a unijní půda. Na to se nemusí potkávat celé kabinety, aby si opakovaly, že teď zrovna si v některých věcech zrovna moc nerozumí.

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 18.3.2024 13:24 | karma článku: 25,50 | přečteno: 817x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Zábava s dluhem je u konce

Vládní globální dluh přesáhnul 91 bilionů dolarů. Tím se skoro dotáhnul na jednoletý výkon světové ekonomiky. Tedy na souhrn hodnot, které jsou za jeden rok všemi státy dohromady nově vytvořeny.

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 506x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 22,23 | Přečteno: 651x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 468x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3640x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 17,33 | Přečteno: 408x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 108
  • Celková karma 23,14
  • Průměrná čtenost 1386x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik