Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

Samozřejmě je to nesmysl. Společné vládní konzultace čili zasedání kabinetů obou zemí jsou ve skutečnosti jenom a pouze marketingový tah, který vznikl kdysi dávno jako zase jenom marketingové zhmotnění „mimořádně úzkých a přátelských vztahů“ mezi oběma státy. Je to taková náplast na rozdělení federace. Ale skutečný význam z hlediska ovlivnění kroků jedné i druhé země je nulový.

Naštěstí. Protože rozdělení je rozdělení a jakkoliv je samozřejmě skvělé, že proběhlo přátelsky a v klidu, tak předchozí společný stát nedává ani Čechům ani Slovákům jakékoliv právo mluvit těm druhým do jejich věcí. Přátelé jistě, ale ono to vždycky platí odsud potud.

Je úplně jedno, jaké důvody kdo uvádí k rozhodnutí odstoupit dočasně od mezivládních konzultací, protože samotné ty pravidelné konzultace jsou reziduum minulosti a popravdě – zbytečné náklady na dopravu a catering. Jistě, tu a tam proběhne i jinde společné zasedání kabinetů dvou zemí, obvykle sousedních. A to je v pořádku, jako výjimečná událost a potřeba zdůraznit váhu okamžiku, dohody nebo konkrétního období to má hlavu i patu. Nicméně česko-slovenská potřeba permanentního vzájemného ujišťování o speciálnosti této vzájemnosti připomíná více placebo než co jiného.

Někdo by mohl říct, že diplomatická roztržka, kterou sledujeme, hrozí skutečným zhoršením vzájemných vztahů. Pak je ale potřeba se ptát, co jsou přesně ty vztahy? Když odmyslíme emoce a sentiment, tak nejde o nic jiného než volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Ale to jsou parametry, které máme nastavené v celé Evropské unii a zvláště v Schengenském prostoru. V tomto směru nejsou naše vztahy se Slovenskem nijak speciální, protože jsou stejné, jako s Polskem, Rakouskem, Německem nebo Kyprem. Tak to je, to je fakt a všechno ostatní je v hlavách, nikoliv v diplomatických dokumentech nebo mezinárodních smlouvách.

Kdo má sousední národ v srdci, ten ho tam má bez ohledu na to, zda se premiéři zemí právě líbají nebo si nemohou přijít na jméno. Naštěstí, protože to je jediný rozumný občanský přístup – představa, že na povel politika „ti vedle jsou zlí“ se zvednou davy a začnou totéž skandovat, je spíše děsivá než co jiného. A tak špatně na tom jistě nejsme ani v Česku a snad ani na Slovensku. Jakkoliv si přiznejme, že vyjádření některých národoveckých a nacionalistických politiků směrem k Praze jsou, řekněme to diplomaticky, příkrá a nepomáhají skutečně ničemu kromě jejich volebních preferencí.

Vraťme se ale k oné „roztržce“. Kvůli tomu, že tady kdysi byla federace, nemá smysl každé poukázání na to, že se nám některá sousedova slova nelíbí, interpretovat jako hlubokou existencionální krizi. Kdo na tento špek skáče a pláče na zhroucením něčeho „speciálního“, dělá skutečným vztahům mezi národy medvědí službu.

A jako ekonomce mi to prostě nedá. Co se těch speciálních vztahů mezi národy týká, tak jistě bychom našli statisticky mimořádné počty česko-slovenských manželství, mimořádné počty slovenských studentů na českých vysokých školách i slovenských občanů žijících v České republice. Stalo se v těchto lidských věcech něco? Nikdo se nerozvádí (nad plán), studenti nemizí a exodus západ - východ jsem nezaznamenala. Také z hlediska obchodu je Slovensko i nadále druhý nikoliv první největší importér českého zboží (samozřejmě po Německu, které z ČR dováží více než 4x více). A co se našeho dovozu týká, tak tam se Slovensko nevejde na stupně vítězů, kde pevně trůní Německo, Čína a Polsko. I z toho Polska dovážíme dvojnásobek toho, co ze Slovenska.

Kdybych to měla uzavřít: Speciálnost česko-slovenských vztahů skutečně a ani trochu nestojí na pofidérní tradici společných kabinetních sedánků. Je založena na tom, že oba národy jsou prorostlé a propojené. Ale kvůli tomu kolem sebe nebudeme chodit po špičkách a neříkat si věci na rovinu. Na to však zcela bohatě stačí běžné bilaterální vztahy, Visegrádská skupina a unijní půda. Na to se nemusí potkávat celé kabinety, aby si opakovaly, že teď zrovna si v některých věcech zrovna moc nerozumí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 18.3.2024 13:24 | karma článku: 25,50 | přečteno: 803x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 334x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 29,64 | Přečteno: 1775x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,70 | Přečteno: 616x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,60 | Přečteno: 6198x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 36,00 | Přečteno: 4349x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Přežil jsem rakovinu, jsem spokojený, říká Kajínek. A trvá na obnově procesu

23. května 2024

Premium Nejznámějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi dnes vyprší sedmiletá podmínka, kterou dostal spolu s...

Blackface! Ne, jen mast na uhry. Škola v Kalifornii vyhodila žáky, teď jim zaplatí

23. května 2024

Premium Mlýn války proti „systémovému rasismu“ a cynismus školy semlel i studenty, kteří se v roce 2014...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05,  aktualizováno  20:58

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

  • Počet článků 104
  • Celková karma 25,94
  • Průměrná čtenost 1384x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik