Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rozhodla Bankovní rada správně?

Nebudu zakrývat, že z předvánočního rozhodnutí Bankovní rady ČNB jsem trochu v rozpacích. Snížení klíčové sazby o pětadvacet bazických bodů (ze 7 na 6,75 procenta) je určitý signál. Nemohu se zbavit dojmu, že trochu předčasný.

Vysvětlím to.

Ale nejprve je třeba si to celé představit ve správných proporcích. Z hlediska dynamiky ekonomiky je celkem jedno, zda je sazba 6,75 nebo 7 procent. Ten rozdíl je s jistou drobnou nadsázkou marginální. Nechci to detailně vysvětlovat, bylo by to trochu složité, ale dopady změny u rozdílu mezi 0,5 a 0,25 procenta, 2,5 a 2,25 procenta nebo u posunu ze 7,0 na 6,75 procenta klesají úměrně s růstem základny. Tedy při nízké základně je 25 bazických bodů významnější změnou než při vysoké základně. U východiska sedm procent jde tedy opravdu o ekonomicky nepříliš podstatný posun. Čili daleko více o signál než o skutečnou změnu.

Kdo sledoval předvánoční tiskovou konferenci guvernéra, mohl tam ostatně výraz signál zachytit. Čili se jedná o vzkaz trhům.

Co tím tedy chce národní banka vlastně říct.

Nesporně to, že v lednu a v únoru můžeme očekávat pokles inflace ke třem procentům. Pak se ale vnucuje otázka, proč se s takovou banalitou vůbec obtěžovat.

Banalita je možná trochu drsné označení, ale zase: Je třeba mít správnou optiku a souvislosti.

Pokles ke třem procentům je totiž v tuto chvíli skoro matematická danost. Nechci to přesně rozpitvávat, ale je to výsledek celkového vývoje a nemůže to dopadnout jinak. Začátkem roku začneme „sklízet“ (v dobrém smyslu slova) výsledky restriktivní vládní rozpočtové politiky a plody nikoliv dramatické (to bychom byli daleko výše než na sedmi procentech klíčové sazby), ale určitě soustavné práce ČNB na snižování dynamiky inflace. Jenže to popravdě všichni vědí i bez signalizace od Bankovní rady. Samozřejmě je tam určité riziko dané daňovými změnami a tržním prostředím. Lze najít určité reálně existující inflační tlaky. Ale den za dnem se zdá jasnější, že stejně reálně existující deflační tlaky jsou silnější a že prakticky s naprostou jistotou převáží.

Takže není nadnesené ani příliš ostré prohlásit, že Bankovní rada udělala skutečně pouhé gesto. Skoro by se chtělo dodat, že jde o gesto, které nemá žádný obsah. Případně že jde o gesto navíc ještě ke všemu dost zbytečně, protože se tady opakovalo něco, co všichni vědí tak či onak.

Jenže to bychom se už dopustili až moc velkého zjednodušení.

Rozhodnutí Bankovní rady snížit, třebas jen marginálně, klíčové sazby o pětadvacet bazických bodů, je totiž nejen gesto, ale také příslib. Ono totiž platí, že tři procenta inflace někdy v lednu a únoru je prakticky jistých. Ale zda bude v listopadu 2024 inflace na dvou procentech, tedy na horní hraně cílového pásma, to je skutečně ve hvězdách.

Více o tom budeme vědět později. Což ovšem platí vždy a prakticky o všem.

Prognóza inflace. Základ rozhodování Bankovní rady ČNB ve věci klíčových sazeb. Jak vidíme, rizika jsou značná a jakkoliv je předpoklad oprávněný a podložený daty, stále je tady hodně neznámých.

 

Každopádně zahájení mírné a opatrné cesty snižování úrokových sazeb zdůrazňuje přesvědčení ČNB o tom, že na konci roku 2024 se inflace dostane alespoň na dohled dvouprocentního pásma. Má to symbolicky váhu podání ruky trhům, že to tak bude. Což všechno je v pořádku.

Celá věc má jednu jedinou, drobnou chybu, která ale může mít velké následky. Co v případě, kdy se představa vývoje inflace v příštím roce nenaplní? Co to udělá s důvěryhodností ČNB? A s tím jsou spojené další otázky. Nebylo lepší využít nyní v prosinci 2023 prostor pro slovní deklarace a ponechat rozhodování o sazbách až na příští rok?

Snížení sazeb, jakkoliv malé až symbolické, má tedy znaky jisté odvahy v rozhodování. My všichni doufejme, že bankovní rada se ve svém úsudku (pro snížení byla kompletní sestava) nemýlí.  

Autor: Eva Kislingerová | středa 27.12.2023 7:09 | karma článku: 16,99 | přečteno: 494x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Zábava s dluhem je u konce

Vládní globální dluh přesáhnul 91 bilionů dolarů. Tím se skoro dotáhnul na jednoletý výkon světové ekonomiky. Tedy na souhrn hodnot, které jsou za jeden rok všemi státy dohromady nově vytvořeny.

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 506x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 22,23 | Přečteno: 651x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 468x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3640x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 17,33 | Přečteno: 408x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 108
  • Celková karma 23,14
  • Průměrná čtenost 1386x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik