Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rozhodla Bankovní rada správně?

Nebudu zakrývat, že z předvánočního rozhodnutí Bankovní rady ČNB jsem trochu v rozpacích. Snížení klíčové sazby o pětadvacet bazických bodů (ze 7 na 6,75 procenta) je určitý signál. Nemohu se zbavit dojmu, že trochu předčasný.

Vysvětlím to.

Ale nejprve je třeba si to celé představit ve správných proporcích. Z hlediska dynamiky ekonomiky je celkem jedno, zda je sazba 6,75 nebo 7 procent. Ten rozdíl je s jistou drobnou nadsázkou marginální. Nechci to detailně vysvětlovat, bylo by to trochu složité, ale dopady změny u rozdílu mezi 0,5 a 0,25 procenta, 2,5 a 2,25 procenta nebo u posunu ze 7,0 na 6,75 procenta klesají úměrně s růstem základny. Tedy při nízké základně je 25 bazických bodů významnější změnou než při vysoké základně. U východiska sedm procent jde tedy opravdu o ekonomicky nepříliš podstatný posun. Čili daleko více o signál než o skutečnou změnu.

Kdo sledoval předvánoční tiskovou konferenci guvernéra, mohl tam ostatně výraz signál zachytit. Čili se jedná o vzkaz trhům.

Co tím tedy chce národní banka vlastně říct.

Nesporně to, že v lednu a v únoru můžeme očekávat pokles inflace ke třem procentům. Pak se ale vnucuje otázka, proč se s takovou banalitou vůbec obtěžovat.

Banalita je možná trochu drsné označení, ale zase: Je třeba mít správnou optiku a souvislosti.

Pokles ke třem procentům je totiž v tuto chvíli skoro matematická danost. Nechci to přesně rozpitvávat, ale je to výsledek celkového vývoje a nemůže to dopadnout jinak. Začátkem roku začneme „sklízet“ (v dobrém smyslu slova) výsledky restriktivní vládní rozpočtové politiky a plody nikoliv dramatické (to bychom byli daleko výše než na sedmi procentech klíčové sazby), ale určitě soustavné práce ČNB na snižování dynamiky inflace. Jenže to popravdě všichni vědí i bez signalizace od Bankovní rady. Samozřejmě je tam určité riziko dané daňovými změnami a tržním prostředím. Lze najít určité reálně existující inflační tlaky. Ale den za dnem se zdá jasnější, že stejně reálně existující deflační tlaky jsou silnější a že prakticky s naprostou jistotou převáží.

Takže není nadnesené ani příliš ostré prohlásit, že Bankovní rada udělala skutečně pouhé gesto. Skoro by se chtělo dodat, že jde o gesto, které nemá žádný obsah. Případně že jde o gesto navíc ještě ke všemu dost zbytečně, protože se tady opakovalo něco, co všichni vědí tak či onak.

Jenže to bychom se už dopustili až moc velkého zjednodušení.

Rozhodnutí Bankovní rady snížit, třebas jen marginálně, klíčové sazby o pětadvacet bazických bodů, je totiž nejen gesto, ale také příslib. Ono totiž platí, že tři procenta inflace někdy v lednu a únoru je prakticky jistých. Ale zda bude v listopadu 2024 inflace na dvou procentech, tedy na horní hraně cílového pásma, to je skutečně ve hvězdách.

Více o tom budeme vědět později. Což ovšem platí vždy a prakticky o všem.

Prognóza inflace. Základ rozhodování Bankovní rady ČNB ve věci klíčových sazeb. Jak vidíme, rizika jsou značná a jakkoliv je předpoklad oprávněný a podložený daty, stále je tady hodně neznámých.

 

Každopádně zahájení mírné a opatrné cesty snižování úrokových sazeb zdůrazňuje přesvědčení ČNB o tom, že na konci roku 2024 se inflace dostane alespoň na dohled dvouprocentního pásma. Má to symbolicky váhu podání ruky trhům, že to tak bude. Což všechno je v pořádku.

Celá věc má jednu jedinou, drobnou chybu, která ale může mít velké následky. Co v případě, kdy se představa vývoje inflace v příštím roce nenaplní? Co to udělá s důvěryhodností ČNB? A s tím jsou spojené další otázky. Nebylo lepší využít nyní v prosinci 2023 prostor pro slovní deklarace a ponechat rozhodování o sazbách až na příští rok?

Snížení sazeb, jakkoliv malé až symbolické, má tedy znaky jisté odvahy v rozhodování. My všichni doufejme, že bankovní rada se ve svém úsudku (pro snížení byla kompletní sestava) nemýlí.  

Autor: Eva Kislingerová | středa 27.12.2023 7:09 | karma článku: 16,99 | přečteno: 493x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 29,27 | Přečteno: 1717x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,69 | Přečteno: 614x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,60 | Přečteno: 6190x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 801x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 36,00 | Přečteno: 4348x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 28,51
  • Průměrná čtenost 1363x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik