Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Robert Fico: Požehnání pro českou ekonomiku

Reakce na vítězství Roberta Fica ve slovenských volbách i reakce na fakt, že se stal premiérem vlády a pravděpodobně hladce získá důvěru parlamentu, mohou být v Čechách rozličné. Ekonomicky je to ale výborná zpráva.

Pro naše hospodářství je z několika velmi pádných důvodů Robert Fico navzdory politice a nízké kompatibilitě jeho názorů s nynější politickou reprezentací země, téměř ideální varianta politického uspořádání u našich východních sousedů. Ekonomicky je vhodné vidět věci bez emocí a trochu počtářsky. Tím se dobereme pohledu platného bez ohledu na to, zda k tomuto teoreticky sociálně demokratickému, ale fakticky spíše konzervativně nacionálnímu politikovi má někdo vztah odmítavý či vřelý. Samozřejmě pro mnohé je jeho volba povzbuzením a radostným signálem, že nacionální a antiliberální vidění světa postupuje. Jiní jsou z toho stejného vyděšeni. Ale pohleďme na dva důvody, proč obě strany mohou mít z volby našich sousedů radost, a na jeden, ze kterého bude radost spíše jen na straně jedné, užitek ale na obou. Což platí samozřejmě v případě, že Robert Fico bude dodržovat svůj volební program.

Bývalý pravicově liberální disident Orbán a bývalý kariérní komunista Fico se sešli na bázi nacionálního konzervatismu. To je možná překvapující mesaliance, která se někomu nemusí líbit, ale pro českou ekonomiku to není vůbec špatné.

 

Důvod první: Ani náboj Ukrajině. Robert Fico již deklaroval svoje pevné rozhodnutí tuto tezi prosadit, což je jedna z nejlepších zpráv pro české zbrojovky, jakou si jen lze představit. Slovenská produkce zbraní je jistě zajímavá, především pro svoje vcelku stále pevné ukotvení v sovětské tradici vylepšené tu a tam o západní technologie. České zbrojovky jsou v této věci dál, ale stále umíme řadu věcí, které jsou na východním bojišti velmi dobře a co je důležité v podstatě ihned uplatnitelné. Odpadnutí slovenské konkurence přichází v mimořádně vhodnou chvíli. Při troše zjednodušení platí, že zbraně za miliardu nedodané ze Slovenska jsou miliardovou příležitostí pro české zbrojovky. Skoro by se chtělo naznačit českým zbrojařům a lobbyistům, aby postrkovali slovenské politiky k opravdu důslednému plnění předvolebních slibů. Za dodávky zbraní je totiž nesporně nutné považovat i servis techniky a opravy. Současnému opravárenskému závodu německé zbrojovky KMW u Michalovců by to například velmi slušelo někde na severu Moravy či ve Slezsku.

Důvod druhý: Pracovní síly. Je celkem obecně známo, že Slováci tvoří jednu z největších národních skupin v České republice. Na konci loňského roku jich v zemi pobývalo a pracovalo asi 220 tisíc, pokud je známo, od té doby tento počet ještě vzrostl na pravděpodobně více než čtvrt milionu. A to pozor: v tomto počtu nejsou ti, kteří získali historicky nebo čerstvě české občanství. Pro českou ekonomiku je podstatné, že vítězství nacionálně konzervativní koalice nevytváří žádné důvody, proč by se tato mocná pracovní skupina měla vrátit do vlasti. Zda o tom existují důkazy? Vcelku ano. Fica volilo jen něco před šest procent zahraničních Slováků, v Čechách to byly přímo nicotné počty. Liberální Progresivní Slovensko získalo 62 procent. Podstatně pravděpodobnější tedy je, že můžeme s mírným optimismem očekávat pokračování přílivu pracovníků od východních sousedů. Což naše ekonomika mimořádně nutně potřebuje. Někdo by mohl doufat také v návrat Čechů ze Slovenska zpět, ale to je hospodářsky nepodstatné. I kdyby se rozhodlo pro cestu zpátky všech asi sedm tisíc českých občanů pracujících na Slovensku, na pracovním trhu se podobný posun vůbec nepozná.

Důvod třetí: Evropská trpělivost. Viktor Orbán dostane do party nového potížistu, který bude využívat právo veta a různé obstrukční taktiky. Maďaři již načali trpělivost Evropanů a čím déle předvádějí své specifické tance, tím silněji jsou slyšet hlasy o nutnosti reformy rozhodování Evropské unie. A pokud Unie něco potřebuje, aby se nějak pohnula ze současné jisté strnulosti, což platí i o ekonomických reformách, tak je to podstatně větší rozhodovací pružnost. Kombinace Viktora Orbána a Roberta Fica znamená pro tyto snahy nový impulz. Konec práva veta by (možná pro někoho trochu paradoxně) otevřel daleko rozumnější prostor pro kompromisy v oblasti zemědělství, energetiky a elektromobility a tak dále, a tak dále. Odpůrci EU by to asi neviděli nejraději, ale ve skutečnosti by to život Unie neobyčejně racionalizovalo.

Pokud tedy Robert Fico splní své předvolební sliby a pokud bude uskutečňovat politiku, kterou slibuje, znamená to možná pro Českou republiku nějaké komplikace v sousedských vztazích, ale ve skutečnosti by to mohlo pomoci naší ekonomice i racionalitě evropských rozhodovacích procesů.

Autor: Eva Kislingerová | pátek 27.10.2023 15:00 | karma článku: 28,74 | přečteno: 1078x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 20,79 | Přečteno: 583x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,00 | Přečteno: 448x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,01 | Přečteno: 3604x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,85 | Přečteno: 398x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 30,26 | Přečteno: 1840x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Požár budovy u Moskvy má osm obětí, zůstaly uvězněny v ohni uvnitř

24. června 2024  15:34,  aktualizováno  22:05

Nejméně osm obětí si podle předběžných údajů vyžádal požár v budově ve Frjazinu u Moskvy, uvedla...

Havel je pro Argentince příklad, uznal prezident Milei při návštěvě Pavla

24. června 2024  14:59,  aktualizováno  21:57

Česko v pondělí navštívil zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier...

„Zavinil smrt lidí víc, než se zasloužili Rusové“. Zelenskyj vyměnil generála

24. června 2024  20:25,  aktualizováno  20:50

Sledujeme online Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nahradil generála Jurije Sodola ve funkci velitele...

To Ukrajina rozhoduje, hájí se Pentagon po rozprášení turistů na krymské pláži

24. června 2024  18:20,  aktualizováno  20:48

Ukrajina sama rozhoduje o cílech svých útoků, uvedl v pondělí Pentagon. Reagoval tak na vyjádření...

  • Počet článků 107
  • Celková karma 25,25
  • Průměrná čtenost 1392x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik