Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Robert Fico: Požehnání pro českou ekonomiku

Reakce na vítězství Roberta Fica ve slovenských volbách i reakce na fakt, že se stal premiérem vlády a pravděpodobně hladce získá důvěru parlamentu, mohou být v Čechách rozličné. Ekonomicky je to ale výborná zpráva.

Pro naše hospodářství je z několika velmi pádných důvodů Robert Fico navzdory politice a nízké kompatibilitě jeho názorů s nynější politickou reprezentací země, téměř ideální varianta politického uspořádání u našich východních sousedů. Ekonomicky je vhodné vidět věci bez emocí a trochu počtářsky. Tím se dobereme pohledu platného bez ohledu na to, zda k tomuto teoreticky sociálně demokratickému, ale fakticky spíše konzervativně nacionálnímu politikovi má někdo vztah odmítavý či vřelý. Samozřejmě pro mnohé je jeho volba povzbuzením a radostným signálem, že nacionální a antiliberální vidění světa postupuje. Jiní jsou z toho stejného vyděšeni. Ale pohleďme na dva důvody, proč obě strany mohou mít z volby našich sousedů radost, a na jeden, ze kterého bude radost spíše jen na straně jedné, užitek ale na obou. Což platí samozřejmě v případě, že Robert Fico bude dodržovat svůj volební program.

Bývalý pravicově liberální disident Orbán a bývalý kariérní komunista Fico se sešli na bázi nacionálního konzervatismu. To je možná překvapující mesaliance, která se někomu nemusí líbit, ale pro českou ekonomiku to není vůbec špatné.

 

Důvod první: Ani náboj Ukrajině. Robert Fico již deklaroval svoje pevné rozhodnutí tuto tezi prosadit, což je jedna z nejlepších zpráv pro české zbrojovky, jakou si jen lze představit. Slovenská produkce zbraní je jistě zajímavá, především pro svoje vcelku stále pevné ukotvení v sovětské tradici vylepšené tu a tam o západní technologie. České zbrojovky jsou v této věci dál, ale stále umíme řadu věcí, které jsou na východním bojišti velmi dobře a co je důležité v podstatě ihned uplatnitelné. Odpadnutí slovenské konkurence přichází v mimořádně vhodnou chvíli. Při troše zjednodušení platí, že zbraně za miliardu nedodané ze Slovenska jsou miliardovou příležitostí pro české zbrojovky. Skoro by se chtělo naznačit českým zbrojařům a lobbyistům, aby postrkovali slovenské politiky k opravdu důslednému plnění předvolebních slibů. Za dodávky zbraní je totiž nesporně nutné považovat i servis techniky a opravy. Současnému opravárenskému závodu německé zbrojovky KMW u Michalovců by to například velmi slušelo někde na severu Moravy či ve Slezsku.

Důvod druhý: Pracovní síly. Je celkem obecně známo, že Slováci tvoří jednu z největších národních skupin v České republice. Na konci loňského roku jich v zemi pobývalo a pracovalo asi 220 tisíc, pokud je známo, od té doby tento počet ještě vzrostl na pravděpodobně více než čtvrt milionu. A to pozor: v tomto počtu nejsou ti, kteří získali historicky nebo čerstvě české občanství. Pro českou ekonomiku je podstatné, že vítězství nacionálně konzervativní koalice nevytváří žádné důvody, proč by se tato mocná pracovní skupina měla vrátit do vlasti. Zda o tom existují důkazy? Vcelku ano. Fica volilo jen něco před šest procent zahraničních Slováků, v Čechách to byly přímo nicotné počty. Liberální Progresivní Slovensko získalo 62 procent. Podstatně pravděpodobnější tedy je, že můžeme s mírným optimismem očekávat pokračování přílivu pracovníků od východních sousedů. Což naše ekonomika mimořádně nutně potřebuje. Někdo by mohl doufat také v návrat Čechů ze Slovenska zpět, ale to je hospodářsky nepodstatné. I kdyby se rozhodlo pro cestu zpátky všech asi sedm tisíc českých občanů pracujících na Slovensku, na pracovním trhu se podobný posun vůbec nepozná.

Důvod třetí: Evropská trpělivost. Viktor Orbán dostane do party nového potížistu, který bude využívat právo veta a různé obstrukční taktiky. Maďaři již načali trpělivost Evropanů a čím déle předvádějí své specifické tance, tím silněji jsou slyšet hlasy o nutnosti reformy rozhodování Evropské unie. A pokud Unie něco potřebuje, aby se nějak pohnula ze současné jisté strnulosti, což platí i o ekonomických reformách, tak je to podstatně větší rozhodovací pružnost. Kombinace Viktora Orbána a Roberta Fica znamená pro tyto snahy nový impulz. Konec práva veta by (možná pro někoho trochu paradoxně) otevřel daleko rozumnější prostor pro kompromisy v oblasti zemědělství, energetiky a elektromobility a tak dále, a tak dále. Odpůrci EU by to asi neviděli nejraději, ale ve skutečnosti by to život Unie neobyčejně racionalizovalo.

Pokud tedy Robert Fico splní své předvolební sliby a pokud bude uskutečňovat politiku, kterou slibuje, znamená to možná pro Českou republiku nějaké komplikace v sousedských vztazích, ale ve skutečnosti by to mohlo pomoci naší ekonomice i racionalitě evropských rozhodovacích procesů.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Kislingerová | pátek 27.10.2023 15:00 | karma článku: 28,74 | přečteno: 1077x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,56 | Přečteno: 367x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 30,00 | Přečteno: 1794x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,89 | Přečteno: 620x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,62 | Přečteno: 6208x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 803x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Porota uznala Trumpa vinného z falšování plateb pornoherečce

30. května 2024  23:15,  aktualizováno  23:46

Aktualizujeme Porota v New Yorku ve čtvrtek shledala exprezidenta Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech...

USA umožní údery na Rusko, Biden zmírnil zákaz. Vážná věc, varoval Putin

30. května 2024  11:23,  aktualizováno  22:04

Americký prezident Joe Biden částečně zrušil zákaz využití amerických zbraní na ruském území, aby...

Zeman a Paroubek přilákali na předvolební mítink v Teplicích jen asi sto lidí

30. května 2024  15:10,  aktualizováno  21:30

Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího...

Hamás je připraven k úplné dohodě, pokud Izrael ukončí válku v Gaze

30. května 2024  21:23

Hamás sdělil zprostředkovatelům, že je připraven uzavřít úplnou dohodu, pokud Izrael ukončí válku v...

  • Počet článků 104
  • Celková karma 26,31
  • Průměrná čtenost 1385x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik