Připravme se na jiný svět. Cirkulární svět
Co když je to prostě nalezení nových „férových“ cen?
Ano, vskutku. Těžko se tomu věří. Když je ropa jednou za dvacet dolarů za barel, jindy za padesát nebo šedesát (a v paměti máme i nějakých 100 a více dolarů), jak potom hovořit o férové ceně? Tedy o ceně odpovídající skutečné poptávce a nabídce. Z principu se zdá, že ceny jsou více hříčkou trhů a největších účastníků obchodů, jejich okamžité nálady a úvahy, co půjde nahoru a co ne. Jenže na druhou stranu by alespoň v nějaké delší perspektivě přece jen měly trhy odrážet skutečnost. Protože bez poptávky koncového kupce, který do komodity vloží přidanou hodnotu a přepracuje ji na další zboží, které se ziskem prodá, se žádná cena nemůže dlouhodobě udržet.
Při pohledu na vývoj cen komodit za poslední dva nebo tři měsíce se skutečně zdá, že jde o dílo spekulantů. Ale pohlédneme-li na dlouhodobý trend, pak nelze přehlédnout, že přes všechny výkyvy a občasné skoky dané náladou, úrodou nebo neúrodou, hospodářským cyklem a množství dalších vlivů je tady nesporný trend k soustavnému permanentnímu růstu cen komodit.
Ono neustálé "hopsání" nahoru a dolů vlastně jen zakrývá, že dlouhodobý a od inflace očištěný trend je "soustavné zdražování" surovin.
Jistě, řada věcí k tomuto trendu přispívá. Třeba tištění peněz centrálními bankami, když ale tyto nové peníze jen těžko nacházejí zhodnocení (při extrémně nízkých sazbách). Uložení do komodit (a do cenných papírů na burzách) pak má nespornou logiku a je protiinflačním opatřením (inflaci každý cítí hned za prvním rohem). Všichni také očekávají silně růstový rok (což po loňském propadu samozřejmě není divné). Stát za státem ohlašují nové investice do elektromobility, do nových energetických technologií, roste poptávka v počítačovém a komunikačním průmyslu. Tohle všechno hraje svoji roli, protože to všechno úzce souvisí s komoditami.
Ale ten hlavní a skutečně dlouhodobý trend je možná nenápadný, nicméně drtivý. Po řadě komodit roste poptávka tak, jak se náš svět pomalu, leč jistě mění. A kdybychom vzali všechny komodity jako jeden balík a nazvali ho „prvotní suroviny“ (v tomto smyslu slova jsou prvotními surovinami třeba i ta pšenice nebo sója), pak v dlouhodobých průměrech uvádějí různé studie roční růst cen o jedno až dvě procenta nad úrovní inflace koše měn, za které se obchoduje. A růst poptávky jen o trochu pomalejší, než je růst světového HDP.
Samozřejmě se čas od času nějaká komodita vydá „proti směru jízdy“ – třeba ropa už má asi svoje nejlepší doby za sebou a čekají ji desetiletí postupného sestupu z pozice klíčové energetické suroviny do podstatně méně prestižního postavení důležité chemické suroviny. Ale to jsou z hlediska dlouhodobého vývoje jen drobné odchylky.
Soustavný růst ceny těchto „prvotních surovin“ povede ke změně, na kterou lze vsadit s klidným svědomím jmění. Projeví se v podstatně horečnatější snaze (než dosud) zaměřit se na využití surovin „druhotných“. Jednoduše řečeno – čím dražší bude nikl nebo měď z vytěžené rudy, tím spíše se vyplatí najít v odpadu každý kousek mědi nebo niklu a vrátit ho do výroby. Je to daný a jasný ekonomický zákon, je to naprosto tržní a nezpochybnitelné.
Dovolím si tvrdit, že jsme tomuto stavu daleko blíže než kdy dříve. Během několika málo desítek let (a možná i jen jednotlivých let) nebudou investice do recyklačních linek státem složitě podporovaným „netržním“ opatřením zatěžujícím cenu zboží zvláštními příplatky nebo daněmi, ale oborem, který se bude živit sám a který bude mimořádně prosperovat. Lineární výrobní řetězce, u kterých většina použitých materiálů končí ve finále degradací suroviny nebo dokonce na skládce, budou ve značné míře nahrazeny cirkulárními řetězci vedoucími zpět do obdobné či dokonce stejné nové výroby. Řada postupů při produkci bude uzpůsobena tomu, aby se suroviny mohly „točit“.
Současné cenové vzepjetí komodit se za tu dobu jistě ještě mnohokrát zlomí do větších či menších pádů, trhy zažijí také nesčíslné množství větších či menších vzestupů. Ale trend, trend je jasný. Jakkoliv to může někdo zesměšňovat či zpochybňovat, budoucí ekonomika bude cirkulární v té nejvyšší míře, jaké budeme vzhledem k technologickému pokroku vůbec schopni.
Budoucí ekonomika bude (přinejmenším jednou nohou) stát na tom, čemu dneska říkáme odpad. A čím rychleji poroste cena vytěžených surovin, tím rychleji k tomu dojde.
Eva Kislingerová
Na přijetí eura nemáme svaly
Jednou z otázek, které dostávají kandidáti do Senátu na běžícím pásu, je jejich případná podpora přijetí eura. Ne, že by v tom Senát měl nějaké zásadní slovo. Ale jistě je to pro voliče podstatná informace.
Eva Kislingerová
Feministický minimalismus
Od chvíle, co jsem ohlásila kandidaturu do Senátu, se mne pořád někdo ptá, jestli jsem tedy feministka. Kdyby to přicházelo jen z ženských organizací, připadal by mi ten dotaz vlastně logický. Ale ptají se všichni.
Eva Kislingerová
Bilion na zbrojení. Jímá vás hrůza?
Pokud budeme v letech 2025 až 2029 dodržovat naše spojenecké závazky (minimálně 2 procenta HDP na obranu), což nesporně budeme, tak během těch pěti let vynaložíme na tento účel asi 930 miliard korun.
Eva Kislingerová
Exekutoři to tentokrát skutečně přehánějí
Kdybychom hledali povolání s horší pověstí než politik, jednou z profesí kandidujících na úplné dno pekla by byl exekutor. Nicméně exekutoři mají to štěstí, že výzkumníci respondentům mezi 26 povoláními to jejich nenabízejí.
Eva Kislingerová
Potřebujeme Walze! Nutně!
Je samozřejmě jedno, komu fandím v amerických volbách. Nejsem tak namyšlená, abych si myslela, že můj osobní postoj k souboji Harris(ová) x Trump je jakkoliv podstatný. Něco z tohoto ranku mne však potěšilo.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Druhý den povodní: voda řádí v 11 krajích, lidé prchají, katastrofa na Jesenicku
Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku, řeka tam...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Záplavy v Polsku trhají další přehradu, při zásahu v Rakousku zemřel hasič
Polsko a Rakousko oznámily první oběti vytrvalých dešťů a záplav, které od pátku sužují střední a...
Druhý den povodní: voda řádí v 11 krajích, lidé prchají, katastrofa na Jesenicku
Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku, řeka tam...
V Trumpově blízkosti se střílelo. Ochranka ho převezla do bezpečí
V blízkosti exprezidenta Spojených států Donalda Trumpa zazněla střelba. Incident se přímo netýkal...
Dvě řeky zalily čtyři pětiny Krnova. Horší než povodně 1997, zoufají si místní
Velmi dramatická povodňová situace postihla v neděli Krnov na soutoku řek Opava a Opavice. Hladiny...
Prodej bytu 2+kk, 34,8 m2, Praha 6, Břevnov
Patočkova, Praha 6 - Břevnov
4 898 000 Kč
- Počet článků 114
- Celková karma 20,27
- Průměrná čtenost 1376x