Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opravdu potřebujeme kvůli pracovnímu trhu migraci?

Ta teze patří v českém prostředí k oblíbeným mantrám. Vzhledem k demografickému vývoji potřebuje ekonomika nutně výraznou migraci, aby bylo i nadále k dispozici dostatečné množství pracovních sil. Bez toho nastane kolaps.

Svaz průmyslu a dopravy to má spočítané dokonce vcelku přesně. Během dvaceti let bude na pracovním trhu chybět asi 700 000 lidí.

Je zvláštní, že tato teze je přijímána s naprostou samozřejmostí a bez většího váhání.

Jedno musím hned na začátek zdůraznit. Naprosto ten problém v jeho okamžité a aktuální podobě nesnižuji. Skutečně platí, že řada investorů se od naší země odvrací s tím, že sehnat zde potřebně kvalifikované lidi je ještě obtížnější, než sehnat stavební povolení v památkově chráněné zóně. To je fakt. Stejně tak je fakt, že aktuální nedostatek pracovních sil je reálná brzda růstu. Ekonomika by při lepší personální situaci již letos rostla, místo toho v nejlepším stagnuje. A co by se dělo bez toho, že dorazilo sto tisíc pracovníků z Ukrajiny, to si lze jen těžko představit. Nic z toho nerozporuji.

Přesto: Netvařme se, že kdybychom dokázali vytvořit systém pro získání stovek tisíc dalších lidí v zahraničí, tak bychom náš problém vyřešili. Ve skutečnosti to tak totiž není.

Český problém je nízká efektivita jak soukromého sektoru, tak především vládního a celkově veřejného sektoru. A samozřejmě strukturální nerovnováha ekonomiky.

To si žádá určité vysvětlení. Hned první příklad můžeme vzít jako naprosto dokonale ilustrující celou situaci země. Jakkoliv se týká konkrétně školství.

Máme vlastně relativně obrovské množství učitelů. V roce 2022 to bylo úctyhodných 194 125 pedagogických pracovníků. A k nim neméně mocná armáda 77 053 pracovníků nepedagogických. Mohla bych teď vychrlit procentní růsty za poslední roky, ale to bychom se zahltili čísly. Shrnu to: Zvýšení bylo skutečně značné. A stejně platí, že „nejsou lidi“. Zároveň totiž máme skoro nejvíc žáků na učitele a třídu v rámci OECD. Jak je to možné? Nu snadno. Podle statistik OECD tráví český učitel „neučením“, tedy ostatními činnostmi vedle pedagogiky, vskutku mimořádných 66 procent své pracovní doby. Průměr OECD je 56 procent. Čili o deset procentních bodů méně. To je za měsíc asi 16 „učitelohodin“. Kdybychom je měli, tak by poměr žáků na učitele a třídu mohl vypadat jinak.

To celé má samozřejmě řadu různých důvodů, mnohé jsou specifické pro školství, ale některé naopak velmi obecné a platí pro celou zemi, veřejný sektor pak zvláště (ale vůbec ne pouze). A mezi nimi kraluje zoufalá NEúroveň digitalizace a naopak výrazná NADúroveň byrokratizace. Což spolu souvisí. A to jak v sektoru veřejném, tak v sektoru soukromém.

Udělala jsem si anketu mezi známými, kteří se zabývají praktickou ekonomikou výrobních firem, služeb a veřejného sektoru. Otázka byla přímočará, odpovědi složitější: Kolik pracovních sil by bylo možné ušetřit při důsledné organizaci a masivní digitalizaci i zrušení duplicit agend? Odpovědi byly v rozpětí pět až dvacet procent podle odvětví a sektoru. Takže dejme tomu deset.

Teď to hodně zjednoduším, nicméně v této zemi je něco přes pět milionů lidí zapojených do pracovních procesů. Deset procent je půl milionu. Já tím naprosto nechci říct, že půl milionu lidí dělá zbytečné věci – tak to samozřejmě není. Ale platí, že někde pracovníci vykonávají pět procent činnosti, která by nemusela být, jinde dvacet procent.

O nezaměstnanosti se obvykle říká, že opravdu není problémem české ekonomiky. Ve skutečnosti je. Je totiž příliš nízká

Můj závěr z toho, a nepopírám, že to je závěr k diskusi: Pokud nezvládneme tento strukturální problém, tak nám dovozy pracovníků ze zahraničí příliš nepomohou. Naprosto souhlasím s podnikateli, že nyní, v tuto konkrétní chvíli, se bez nich neobejdeme a potřebujeme je naprosto nutně. Ale nedojde-li ke změně v přístupu k efektivitě, pak dlouhodobě bude platit, že dovoz lidí nikdy nenaplní potřebu postů. Protože, jak dobře víme, když nedostanou mantinely, tak potřeby rostou nekonečně.

Autor: Eva Kislingerová | pátek 27.10.2023 7:38 | karma článku: 27,82 | přečteno: 674x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,46 | Přečteno: 420x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 32,95 | Přečteno: 3590x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,60 | Přečteno: 393x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 30,18 | Přečteno: 1835x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,90 | Přečteno: 636x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 106
  • Celková karma 25,76
  • Průměrná čtenost 1399x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik