Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

Nicméně aktuální bouře na téma "koruna je druhou nejvýkonnější měnou na světě" (výpočet agentury Bloomberg) je tak absurdní, že alespoň pár slov prostě říct musím.

Za prvé: Vůči čemu je nejvýkonnější? Vůči dolaru. Takže jediným použitým měřítkem (v onom výseku z celku informace Bloomberg, jak nám ho představují domácí média) je kurz jednotlivých měn versus kurz dolaru. To je jistě možné srovnání, ale o „výkonnosti“ hovoří pouze dílčím způsobem. Kdybychom si jako měřítko vzali třeba kupní sílu ve stejném období (tedy inflaci jednotlivých měn) dostaneme úplně jiné pořadí. Přičemž by šlo o pořadí pro obvyklého spotřebitele důležitější.

Za druhé: Co vlastně znamená "výkonnost" podle srovnání Bloombergu? Je to „výkon“ pro nekorunového investora do korunových českých bondů. Pro něj je posílení koruny prémie k úroku. Ten totiž kromě toho, že od státu nebo soukromé firmy získal úroky, inkasuje při splacení navíc kurzový rozdíl. Zjednodušeně a s jednoduchými čísly: Na začátku přišel investor s dolary a dostal za každý dolar 20 korun. Za ty nakoupil bondy, třeba v nominálu 20 milionů korun. Průběžně inkasoval výplatu kupónů. Na konci obdržel zpět původní koruny, tedy 20 milionů. Jenže v tu chvíli mu na nákup jednoho dolaru stačilo 19 korun (koruna totiž posílila), ta jedna koruna navíc (celkem milion korun) byl další zisk k úrokům.

Za třetí: Období. Bloomberg zvolil čtyři poslední roky. A co si vzít třeba deset let? Na začátku roku 2014 byl kurz zhruba 19,90 koruny za dolar. Při současných 22,50 koruny za dolar tedy naše měna za deset let oslabila vůči dolaru zhruba o dvanáct procent. Takže ono záleží i na optice. Kdybychom si metodologicky shodné srovnání (ale desetileté) udělali pro stejný balík měn, jako udělali v agentuře Bloomberg u let čtyř, zase dostaneme jiné pořadí.

Kurz koruny k dolaru.se během 14 let vyvíjel povětšinou dosti živelně. Ostatně rozpětí od 16,30 až po 26,10 koruny za dolar mluví samo za sebe.

 

Za čtvrté: Mělo by se tak nějak brát do úvahy, že kurzy měn jsou sice určitým odrazem „výkonnosti“, ale především výkonnosti ekonomik a pohybu produktivity práce. Což platí především v případě, kdy jsou kurzy tvořené nabídkou a poptávkou. Z toho v podstatě přímočaře plyne, že kvůli historicky nízké produktivitě práce v české ekonomice by dlouhodobě koruna nutně měla posilovat, protože pokud to nedělá, je špatně něco v celém hospodářství. Při nízké základně by totiž měla produktivita práce růst rychleji než v nejvyspělejších zemích. Ovšem jakou hodnotu má informace, že koruna od začátku tisíciletí oproti dolaru posílila o padesát procent? Ve skutečnosti skoro žádnou.

Za páté: V případě koruny je situace ještě o dost složitější. Měli jsme období umělého oslabování koruny a závazku ČNB držet určitý kurz (měnový závazek ČNB započal 7. listopadu 2013, skončil dubnem 2017 a spočíval ve slibu, že banka zabrání posílení koruny pod úroveň 27 za euro), měli jsme také loňské intervenční nákupy ČNB cílené naopak na posílení měny. Takže po těchto poměrně velkých protitržních a protichůdných zásazích není možné ani v současnosti brát kurz jako úplně „čistý“. Například proto, že devalvační období vedlo k naprosto mimořádné emisi peněz (v důsledku podpořilo inflaci 2021-2023) a také k enormnímu růstu devizových rezerv. To oboje je vytvoření umělé situace, která současný tržní kurz relativizuje.

Pokud tedy nyní jde řeč o „výkonnosti“ koruny, je to (kromě výše zmíněných investorů nerezidentů) spíše novinářská licence než skutečný ekonomický argument "kvality" měny. Určité dlouhodobé posilování kurzu je samozřejmě dobré, konec konců i odpovídá celkovému vývoji hospodářství země, který je (nehledě na zákruty a zvraty) v podstatě pozitivní, ale hlavně z toho nedělejme dalekosáhlé závěry.

Koruna totiž není nijak „výkonnou“ měnou a srovnání čtyřletého rozdílu kurzů není důkazem „výkonnosti“ (ať si již pod tím pojmem představíme cokoliv). Koruna je a díky velikosti i charakteru naší ekonomiky také vždycky bude (z globálního hlediska) maloobjemovou měnou s velkou kurzovou volatilitou.

Hledat v nějakém dílčím srovnání (které navíc „výkon“ chápe způsobem nepoužitelným pro českého spotřebitele) důkaz kvality měny, to je skutečně úplně špatně.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Kislingerová | středa 3.1.2024 7:29 | karma článku: 36,54 | přečteno: 3370x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,55 | Přečteno: 364x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 29,74 | Přečteno: 1789x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,89 | Přečteno: 619x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,62 | Přečteno: 6208x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 803x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Opozice vytýká Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno  9:52

Přímý přenos V diskusi o návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby...

Meta začíná trénovat svou AI na lidech. Omezuje to ochranu dat, říká právnička

29. května 2024  9:22

V Evropské unii (EU) budou od konce letošního roku platit nová pravidla o regulaci umělé...

Senát rozhodne o nové definici znásilnění i výši příspěvku na péči

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  9:15

Přímý přenos Změnu vymezení znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk bude...

Řekli mi, že nepochodím. Drtivá většina soudních úředníků stávkuje za lepší mzdy

29. května 2024  6:25,  aktualizováno  9:15

Přes devadesát procent soudních úředníků vstoupí dnes podle justičních odborů do stávky. Některé...

  • Počet článků 104
  • Celková karma 26,26
  • Průměrná čtenost 1385x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik