Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

Nicméně aktuální bouře na téma "koruna je druhou nejvýkonnější měnou na světě" (výpočet agentury Bloomberg) je tak absurdní, že alespoň pár slov prostě říct musím.

Za prvé: Vůči čemu je nejvýkonnější? Vůči dolaru. Takže jediným použitým měřítkem (v onom výseku z celku informace Bloomberg, jak nám ho představují domácí média) je kurz jednotlivých měn versus kurz dolaru. To je jistě možné srovnání, ale o „výkonnosti“ hovoří pouze dílčím způsobem. Kdybychom si jako měřítko vzali třeba kupní sílu ve stejném období (tedy inflaci jednotlivých měn) dostaneme úplně jiné pořadí. Přičemž by šlo o pořadí pro obvyklého spotřebitele důležitější.

Za druhé: Co vlastně znamená "výkonnost" podle srovnání Bloombergu? Je to „výkon“ pro nekorunového investora do korunových českých bondů. Pro něj je posílení koruny prémie k úroku. Ten totiž kromě toho, že od státu nebo soukromé firmy získal úroky, inkasuje při splacení navíc kurzový rozdíl. Zjednodušeně a s jednoduchými čísly: Na začátku přišel investor s dolary a dostal za každý dolar 20 korun. Za ty nakoupil bondy, třeba v nominálu 20 milionů korun. Průběžně inkasoval výplatu kupónů. Na konci obdržel zpět původní koruny, tedy 20 milionů. Jenže v tu chvíli mu na nákup jednoho dolaru stačilo 19 korun (koruna totiž posílila), ta jedna koruna navíc (celkem milion korun) byl další zisk k úrokům.

Za třetí: Období. Bloomberg zvolil čtyři poslední roky. A co si vzít třeba deset let? Na začátku roku 2014 byl kurz zhruba 19,90 koruny za dolar. Při současných 22,50 koruny za dolar tedy naše měna za deset let oslabila vůči dolaru zhruba o dvanáct procent. Takže ono záleží i na optice. Kdybychom si metodologicky shodné srovnání (ale desetileté) udělali pro stejný balík měn, jako udělali v agentuře Bloomberg u let čtyř, zase dostaneme jiné pořadí.

Kurz koruny k dolaru.se během 14 let vyvíjel povětšinou dosti živelně. Ostatně rozpětí od 16,30 až po 26,10 koruny za dolar mluví samo za sebe.

 

Za čtvrté: Mělo by se tak nějak brát do úvahy, že kurzy měn jsou sice určitým odrazem „výkonnosti“, ale především výkonnosti ekonomik a pohybu produktivity práce. Což platí především v případě, kdy jsou kurzy tvořené nabídkou a poptávkou. Z toho v podstatě přímočaře plyne, že kvůli historicky nízké produktivitě práce v české ekonomice by dlouhodobě koruna nutně měla posilovat, protože pokud to nedělá, je špatně něco v celém hospodářství. Při nízké základně by totiž měla produktivita práce růst rychleji než v nejvyspělejších zemích. Ovšem jakou hodnotu má informace, že koruna od začátku tisíciletí oproti dolaru posílila o padesát procent? Ve skutečnosti skoro žádnou.

Za páté: V případě koruny je situace ještě o dost složitější. Měli jsme období umělého oslabování koruny a závazku ČNB držet určitý kurz (měnový závazek ČNB započal 7. listopadu 2013, skončil dubnem 2017 a spočíval ve slibu, že banka zabrání posílení koruny pod úroveň 27 za euro), měli jsme také loňské intervenční nákupy ČNB cílené naopak na posílení měny. Takže po těchto poměrně velkých protitržních a protichůdných zásazích není možné ani v současnosti brát kurz jako úplně „čistý“. Například proto, že devalvační období vedlo k naprosto mimořádné emisi peněz (v důsledku podpořilo inflaci 2021-2023) a také k enormnímu růstu devizových rezerv. To oboje je vytvoření umělé situace, která současný tržní kurz relativizuje.

Pokud tedy nyní jde řeč o „výkonnosti“ koruny, je to (kromě výše zmíněných investorů nerezidentů) spíše novinářská licence než skutečný ekonomický argument "kvality" měny. Určité dlouhodobé posilování kurzu je samozřejmě dobré, konec konců i odpovídá celkovému vývoji hospodářství země, který je (nehledě na zákruty a zvraty) v podstatě pozitivní, ale hlavně z toho nedělejme dalekosáhlé závěry.

Koruna totiž není nijak „výkonnou“ měnou a srovnání čtyřletého rozdílu kurzů není důkazem „výkonnosti“ (ať si již pod tím pojmem představíme cokoliv). Koruna je a díky velikosti i charakteru naší ekonomiky také vždycky bude (z globálního hlediska) maloobjemovou měnou s velkou kurzovou volatilitou.

Hledat v nějakém dílčím srovnání (které navíc „výkon“ chápe způsobem nepoužitelným pro českého spotřebitele) důkaz kvality měny, to je skutečně úplně špatně.

Autor: Eva Kislingerová | středa 3.1.2024 7:29 | karma článku: 36,54 | přečteno: 3373x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Zábava s dluhem je u konce

Vládní globální dluh přesáhnul 91 bilionů dolarů. Tím se skoro dotáhnul na jednoletý výkon světové ekonomiky. Tedy na souhrn hodnot, které jsou za jeden rok všemi státy dohromady nově vytvořeny.

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 506x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 22,23 | Přečteno: 651x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 468x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3640x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 17,33 | Přečteno: 408x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 108
  • Celková karma 23,14
  • Průměrná čtenost 1386x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik