Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hlavně nerušte emisní povolenky

V souvislosti s rostoucí cenou energií (což je skutečně problém a vůbec ho nepopírám) se objevují návrhy na „zrušení emisních povolenek“. Je to jedna z nejšílenějších a nejméně ekonomických myšlenek poslední doby.

Nicméně zazněla na půdě Evropského parlamentu i v českých debatách. Jde zjevně o vážně myšlený projekt. Je tedy nutné se s ním seriozně vyrovnat.

Emisní povolenky jsou v principu mechanismus určení „ceny“ znečištění vzduchu. Pusťme z hlavy klimatology, globální oteplování a všechno okolo. Podívejme se na problém jako na ekonomickou záležitost.

Z hlediska jakékoliv produkčního řetězce (myšleno z hlediska zisku, který z té produkce plyne) je nejlevnější, nejekonomičtější a nejefektivnější odpady neřešit. Dýmy vypouštět do vzduchu, pevné sloučeniny skladovat za továrnou na hromadě, tekuté odpady pouštět do řeky. To všechno je postup „bez nákladů“ z hlediska producenta.

Samozřejmě už stovky let se ví, že náklady existují a tyto náklady nese životní prostředí, v důsledku společnost. Projevují se ve zkrácené době života, otravách, nemožnosti využívat určité prostory, protože jejich kontaminace překročí hranice umožňující život.

Dějiny ochrany životního prostředí nejsou dějinami „zeleného šílenství“ a „neomarxistických bláznů“, ony jsou dějinami hledání cest, jak nacházet ekonomické páky, které přenesou náklady z devastace prostředí na producenty. Jak tedy učinit „NEznečišťování“ levnějším postupem než znečišťování.

Jde o to stejné, co popsal v eseji „Tragédie obecní pastviny“ (Tragedy of The Commons, někdy Tragédie občiny) v roce 1968 Garret Hardin. Jestliže máme obecně užívaný statek, tak bez regulace užívání dojde k jeho devastaci. A není podstatné, zda jde o společnou pastvinu, kam může svá zvířata vyhnat každý, nebo o vzduch v případě, že exhalace do něj může vypouštět každý.

Konec konců výsledky neregulovaného znečištění vzduchu známe – třeba sérii smrtících smogových situací ve Spojených státech ve třicátých letech minulého století (stovky obětí), Velký londýnský smog v roce 1952 (tisíce obětí), smogovou vlnu v Porůří na konci šedesátých a v první polovině sedmdesátých let (desítky či stovky obětí) a jmenovat by se daly případy z Nizozemska, Belgie, samozřejmě Číny… Přičemž pokud mluvíme o obětech, jde o případy přímo spojitelné s konkrétní událostí. Dopady na zkrácení průměrné délky života a další následky jsou pouze odhadovány, jsou však nesporně děsivé.

Systém povolenek v podstatě říká, že každá tuna vypuštěných exhalací (rozličných, věc je poměrně složitá a nezabíhejme do podrobností), něco stojí. Čím je vypouštění dražší, tím spíše se vyplatí producentům zavést opatření na omezení exhalací.

Když to zjednodušíme – „zrušení povolenek“, po kterém je nyní poptávka (a samozřejmě s tím spojené zrušení pokut za exhalace nad rámec povolení), znamená do jisté míry návrat k beznákladovému znečišťování. Možná by to skutečně snížilo cenu energií, určitě by to přineslo velké zisky elektrárenským společnostem, ale vyrazili bychom zpět po cestě ke smogovým situacím, které především v osmdesátých letech znaly severní Čechy a které dodnes sužují severní Moravu.

Naprosto nezpochybňuji skutečnost, že jsme uprostřed energetické cenové krize. Nepovažuji ani Evropský trh s emisními povolenkami (ETS) za ideál. Ale jednoduchá řešení složitých situací v ekonomice většinou nefungují. Návrh „tak to zrušme!“ je přesně ten případ. Zároveň určitě není dobrá doba na další přitvrzení tržních podmínek a rozšiřování oblastí, na které se povolenky vztahují. A již vůbec ne na snižování celkového počtu povolenek, tedy objemu legalizovatelných emisí.

Skutečně nemám detailní návod na okamžité řešení cenové krize. Obecně je určitě nutné podpořit produkci energií, třeba i vydáním dočasných povolenek (což podrazí ceny povolenek vyhnané nahoru spekulanty a ukončí vývoz kapitálu z EU do daňových rájů). Smiřme se s přechodným růstem podílu uhlí na energetickém mixu. Je nutné eliminovat růst cen plynu podporou diverzifikace zdrojů a celkově vyslat trhům signály, že státní autority (včetně unijních) jsou připraveny zakročit proti spekulacím v energetice a proti sázkám na dlouhodobý cenový růst.

Rozbití trhu s povolenkami by možná nějaké rychlé efekty přineslo, ale znamenalo by vypuštění džina z láhve. A jak známo, džin se lehce dostane ven, těžko se ale vrací zpátky.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 7.10.2021 7:44 | karma článku: 12,07 | přečteno: 584x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 14,28 | Přečteno: 265x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 29,64 | Přečteno: 1762x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,69 | Přečteno: 614x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,60 | Přečteno: 6195x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 801x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

V Rusku zatkli kvůli podvodu bývalého generála. V minulosti kritizoval vedení

21. května 2024  21:50

V Rusku zatkli a umístili do vazby bývalého velitele 58. armády Ivana Popova, který je podezřelý z...

Přívalové lijáky zvedají hladiny řek na západě. Déšť zalil železniční přejezdy

21. května 2024  21:17

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal protipovodňovou výstrahu. Týká se vodních toků, které...

Pavel si vyzkoušel letecký simulátor, hokejistům s posilami předpovídá úspěch

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  20:54

Za přísnějších bezpečnostních opatření začal v úterý prezident Petr Pavel se svou chotí Evou...

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně

21. května 2024  18:53,  aktualizováno  20:41

Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 104
  • Celková karma 25,74
  • Průměrná čtenost 1383x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik