Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

A čínská ekonomika je právě nyní zakuckaná a chrchlá pořád více a víc. Její bolístky se přenášejí do Německa, které jen velmi váhavě obnovuje něco, co by alespoň vzdáleně vypadalo jako růst. A německé váhání se zase přímo přenáší rovnou do ekonomiky české. Takže pokles čínských akciových indexů je velký problém i pro Prahu a naše hospodářství. Stejně, jako krachy developerských společností, předlužení státního sektoru a naprosto absurdní investiční nehospodárnosti, které vycházejí pořád častěji najevo.

To jen na okraj toho, zda je vývoj v Číně vůbec nějak významný pro zemi, která reálně z Číny v podstatě jenom dováží. Protože skutečně náš přímý vývoz do Číny téměř nestojí za řeč. Ale ten zprostředkovaný před Německo a další vyspělé státy, to je již skutečně jiný příběh.

Ale každý obchodní partner má občas krizi, to sice je nepříjemné, ale není ten největší problém. Nad čím je třeba se skutečně zamyslet, to jsou důvody, proč má čínský model tak velké potíže.

Třicet let vypadal jako mimořádně úspěšná kombinace trhu a státního dirigismu. V domácích diskusích bylo mnohdy opakováno, že „v Číně je větší kapitalismus než v Evropě“. A řekněme si otevřeně, že po Evropě i ve Spojených státech a dalších vyspělých zemích se celkem často objevoval u části politického spektra i u některých intelektuálů otevřený obdiv k čínskému modelu.

Ve skutečnosti nikdy kapitalismus v Číně nebyl. Ani oficiálně a vlastně ani neoficiálně. Že někdo může mít firmu a vytvářet zisk, to ještě není kapitalismus. Vždy šlo o plně socialistický systém pod absolutní kontrolou státu a jediné povolené politické strany.

Jistě, míra liberalizace systému byla někdy větší a jindy menší, dohled státu byl někdy přímější a jindy zprostředkovaný, ale vždy měla vláda pod kontrolou většinu ekonomiky a prostřednictvím státního bankovního sektoru i ty firmy, které nepatří vládě nebo místním orgánům. Investice, a to zvláště do infrastruktury, byly vždy čistě (na různé úrovni) vládní. A tak dále.

Z historie víme, že kombinace státního řízení a soukromé iniciativy dokáže někdy, po určitou dobu, naprosté zázraky. Jako příklad může fungovat třeba NEP (Nová ekonomická politika) v bolševickém Rusku. Ta během několika málo let své existence (1921-1929) dokázala ze země v naprostém rozkladu po světové a občanské válce udělat vcelku dynamické hospodářství. A pro následnou vlnu stalinského období dala NEP hospodářství velmi mohutný polštář rezerv.

Ale v určité chvíli je potřeba rozhodnout. Prosperita plynoucí z podnikání si stále více vyžaduje také politickou liberalizaci. Pokud k ní není ochota, výsledkem je přitažení šroubů a utužení despocie. To se stalo v roce 1929 a to se stane i kdykoliv v současnosti nebo budoucností při podobném pokusu o míchání socialistického dirigismu a svobodného podnikání.

A to je i místo, na které dorazila čínská ekonomika. Postupně dojde k nějakému řešení. Zatím se zdá, že výsledkem bude ruská verze návratu k tvrdším verzím komunistického systému. Je třeba se připravit na to, že pro Evropu to bude znamenat nepříjemný hospodářský, politický i myšlenkový šok. Zatím měla například Evropa dojem, že může s Čínou alespoň rámcově počítat jako se spojencem v otázkách globální zodpovědnosti. Pomalu se blíží poznání, že to nebyla a není pravda, že Čína si bude vždy brát jen to, co se bude hodit, a to naprosto jistě neznamená, že by si brala k srdci odpovědnost za budoucnost planety.

Ještě jedna věc je důležitá.

Současná Čína ukazuje, že plánování a ekonomický úspěch nejsou slučitelné. Dočasně ano. Dlouhodobě ani náhodou.

Není to ale jen čínský problém.

Evropská unie stále více ponořená do představy, že může plánovat ekonomiku, směřovat ji k vlastním cílům a přeměňovat systém i člověka, brzy narazí nebo již narazila na meze růstových možností. Bude nutné se rozmyslet, jakou cestou jít dále. A vzhledem k tomu, že naštěstí jsou v Evropě soukromé vlastnictví, podnikavost a především svoboda daleko pevněji zakořeněny než například v čínském prostředí, a že se prakticky nikdo relevantní neodváží na tyto hodnoty politicky sáhnout, evropská cesta bude ústup od plánování. Jde jen o to, aby byl pokud možno rychlý a organizovaný a aby cenou nebyla dlouhodobá stagnace.

Autor: Eva Kislingerová | středa 7.2.2024 10:37 | karma článku: 26,95 | přečteno: 665x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Feministický minimalismus

Od chvíle, co jsem ohlásila kandidaturu do Senátu, se mne pořád někdo ptá, jestli jsem tedy feministka. Kdyby to přicházelo jen z ženských organizací, připadal by mi ten dotaz vlastně logický. Ale ptají se všichni.

30.8.2024 v 7:00 | Karma: 10,79 | Přečteno: 260x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Bilion na zbrojení. Jímá vás hrůza?

Pokud budeme v letech 2025 až 2029 dodržovat naše spojenecké závazky (minimálně 2 procenta HDP na obranu), což nesporně budeme, tak během těch pěti let vynaložíme na tento účel asi 930 miliard korun.

21.8.2024 v 7:30 | Karma: 16,33 | Přečteno: 520x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Exekutoři to tentokrát skutečně přehánějí

Kdybychom hledali povolání s horší pověstí než politik, jednou z profesí kandidujících na úplné dno pekla by byl exekutor. Nicméně exekutoři mají to štěstí, že výzkumníci respondentům mezi 26 povoláními to jejich nenabízejí.

19.8.2024 v 7:31 | Karma: 37,77 | Přečteno: 4764x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Potřebujeme Walze! Nutně!

Je samozřejmě jedno, komu fandím v amerických volbách. Nejsem tak namyšlená, abych si myslela, že můj osobní postoj k souboji Harris(ová) x Trump je jakkoliv podstatný. Něco z tohoto ranku mne však potěšilo.

14.8.2024 v 8:00 | Karma: 18,36 | Přečteno: 513x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Prokletí pomalého „růstotlení“ v prostředí politické nevraživosti

Rosteme. Pomalu. Příliš pomalu. Už je skoro jisté, že o moc lepší to letos ani nebude. On to navíc není ani tak růst, jako spíše tlení. Ne, nejsem jako některé mediálně známé ekonomky a nevěštím apokalyptickou krizi.

7.8.2024 v 7:30 | Karma: 17,38 | Přečteno: 338x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

Íránské drony Šáhed vyslané Ruskem na Ukrajinu spadly v Lotyšsku a Rumunsku

9. září 2024  22:26

Ruské útočné drony, pravděpodobně vyslané na cíle na Ukrajině, havarovaly v Lotyšsku a Rumunsku....

Írán dodal Rusku balistické rakety, tvrdí EU. Moskva informaci nepopřela

9. září 2024  21:31

Evropská unie získala od spojenců zpravodajské informace svědčící o tom, že Írán dodal Rusku...

Ostřejší střet až za rok. V předvolební kampani nikdo kromě SPD nevyčnívá

9. září 2024  20:53

Letáky, zmrzlina, besedy či polepy městské hromadné dopravy. Za to strany nejčastěji utrácely v...

Trpělivost došla. Německo kvůli nelegální migraci obnoví kontroly na hranicích

9. září 2024  15:49,  aktualizováno  20:41

Německo zavádí od příštího pondělí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích. V pondělí to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 113
  • Celková karma 20,46
  • Průměrná čtenost 1384x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech. V letošních volbách kandiduji jak nestranička (s podporou ANO) do Senátu v obvodu 26, tedy na Praze 2 a 3 plus v částech Prahy 9 a 10.

Seznam rubrik