Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čas krachů teprve přijde

Loni v České republice zbankrotovalo nejvíce obchodních společností od roku 2017. Bylo jich podle společnosti CRIF 742. Což je o 22 procent více než v roce 2020. Přesto lze s klidným svědomím říct, že čas krachů teprve přijde.

Před několika lety jsem na Vysoké škole ekonomické v Praze vedla tým s názvem Výzkum insolvence. Pracovali jsme na řadě jednotlivých výzkumných úkolů, konec konců mnoho z našich výsledků se pak odrazilo v různých novelách insolvenčního zákona. Vedle jiného jsme ale také velmi detailně zkoumali vývoj počtu insolvenčních řízení tak, jak se trendy měnily v souvislosti s hospodářským cyklem. Nebylo to jednoduché, protože insolvenční zákon se stále mění, proto bylo nutné „odclonit“ také dopady dané vývojem legislativy. Ale naše zjištění bylo celkem jednoznačné: Vrchol vlny krachů (u obchodních společností) následuje šest až dvanáct měsíců poté, co se směřování cyklu nasměruje ke stagnaci a případně do deprese, následně se stabilizuje na vysoké úrovni a další vrchol pak přichází znovu zhruba šest až dvanáct měsíců poté, co se trend obrátí z poklesu či stagnace směrem k růstu. (Z určitých důvodů to platí především u obchodních společností, zákonitosti krachů živnostníků a podnikajících fyzických osob i spotřebitelů jsou trochu odlišné.)

Jinými slovy má vlna úpadků určité zpoždění za vlnou ekonomickou (kterou obvykle měříme podle hrubého domácího produktu).

Není to vlastně nic tak příliš překvapivého, podniky přece jenom mívají určité rezervy, v českých podmínkách se navíc často v riskantních transakcích snaží do poslední chvíle o obrat vývoje finanční situace a spotřebovávají další a další aktiva (proto je také návratnost investic v případě insolvenčních řízení velmi nízká) a případně se vlastníci pokoušejí o vyvedení aktiv mimo dosah věřitelů (což už naštěstí není tak jednoduché jako dříve). Každopádně všechny tyto postupy nějakou dobu trvají, takže tento „boj o život“ či „boj o aktiva“ je významným důvodem onoho zpoždění.

Každopádně naše tehdejší zjištění byla postavená na zkušenostech z krize, které začala v ČR na konci roku 2008 a s krátkou přestávkou 2011 trvala až do roku 2012. Ano, 2012. Dost často zapomínáme, že oproti vyspělým zemím jsme si krizi skoro o dva roky „protáhli“. Navíc její doznívání v insolvenční situaci bylo velmi dlouhé – v podstatě opravdu až do roku 2017.

Bude hodně zajímavé zkoumat, jak se ve stejné oblasti projeví krize tato, která má diametrálně odlišný charakter, naprosto jiné důvody a zřejmě i naprosto odlišné dopady na ekonomický život jako takový. Nesmíme zapomenout ani na to, že jedním z významných legislativních kroků doprovázejících kovidové roky, byla dočasná suspendace řady ustanovení insolvenčního zákona (například povinnosti podat na sebe insolvenční návrh), byl zde také institut mimořádného moratoria (ochrana dlužníka před věřiteli) a některá další opatření.

Co z toho plyne pro naši současnost?

Že se nemáme na co těšit. Již bylo řečeno, že charakter této krize je jiný, než jaký byl charakter krize minulé. Tentokrát došlo k šokovému propadu v roce 2020 a v prvním čtvrtletí 2021, od té doby zažíváme zvláštní situaci. Číselně je to růst, jenže ten probíhá poměrně hluboko pod úrovní roku 2019. Jinými slovy – jsme oproti vrcholu hospodářského cyklu pořád v těžkém mínusu. Což lze nazvat i tak, že z mimořádné krize dané externími aspekty se stává krize strukturální. Se vším všudy. Čili i s potenciálem tvrdého dopadu na krachy společností.

Minimálně tento a následující rok tedy očekávejme vlnu bankrotů, která bude svou masivností obdobná, jaká se odehrávala v krizi předchozí. Loňské číslo 742 je tedy jen a pouze předzvěst toho, co nás čeká.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Kislingerová | úterý 11.1.2022 8:36 | karma článku: 16,04 | přečteno: 475x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 14,29 | Přečteno: 268x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 29,64 | Přečteno: 1764x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,69 | Přečteno: 614x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,60 | Přečteno: 6195x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 801x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 104
  • Celková karma 25,74
  • Průměrná čtenost 1384x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik