Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Franto, co myslíš, mám tu kozu koupit?

Nový OZ byl vytvářen jako velmi potřebná právní norma. Problémem tvůrců však bylo, že se až příliš snažili „opisovat“ od jiných a zřejmě příliš nezkoumali skutečné poměry v naší společnosti, které se za posledních 80, resp. 200 let poněkud změnily. A to dost zásadním způsobem. Tak se nám do právního řádu dostaly normy, které nejdou s dobou, a jejichž význam dost dobře nechápu.

Tak je tomu i s nápomocí při rozhodování a zastupováním členem domácnosti.

V ust. § 45 nového OZ se praví:

Potřebuje-li člověk nápomoc při rozhodování, protože mu v tom duševní porucha působí obtíže, třebaže nemusí být omezen ve svéprávnosti, může si s podpůrcem ujednat poskytování podpory; podpůrců může být i více.

A ust. § 46 obsahuje následující text:

(1) Smlouvou o nápomoci se podpůrce zavazuje podporovanému, že bude s jeho souhlasem přítomen při jeho právních jednáních, že mu zajistí potřebné údaje a sdělení a že mu bude nápomocen radami.

(2) Smlouva nabývá účinnosti dnem, kdy ji schválí soud. Není-li smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje se, aby strany projevily vůli uzavřít smlouvu před soudem. Soud smlouvu neschválí, odporují-li zájmy podpůrce zájmům podporovaného.

Vyjdu-li z toho, že bez smlouvy (dohody) není možná žádná spolupráce dvou a více lidí, a že právní jednání je každé jednání, v jehož důsledku se někdo k něčemu zavazuje, nebo mu vznikají nějaká práva nebo povinnosti, a přidám k tomu základní ustanovení o právních úkonech a vzniku smluv, pak mohu uvedený právní text „přeložit z právničiny do lidštiny“ a zjistím, že člověk, který je zcela schopen posuzovat všechny stránky svého jednání, je nucen, pokud

někoho požádá o radu, nejprve žádat soud, aby schválil smlouvu o poskytnutí rady a to i smlouvu uzavřenou ústně.

Velmi lapidárně řečeno. Když se někdo zeptá: „Franto, co myslíš, mám tu kozu koupit?“ musí mít nejprve souhlas soudu.

Na tom nic nemění ani ustanovení, které svazuje takovou dohodu s duševní poruchou, která mu působí obtíže, protože je tam dovětek, „třebaže nemusí být omezen ve svéprávnosti“.

Přidejme si k tomu úroveň dnešní vědy a zjistíme, že ve své podstatě není nikdo zcela normální. Vždyť za duševní poruchu, která působí potíže a neomezuje svéprávnost, lze, alespoň podle mne, považovat i strach ze samostatného rozhodování, nedostatek víry ve správnost svého rozhodování atd., tedy nedostatek sebevědomí.

Dovede si někdo představit, jak to bude v praktickém životě vypadat? Kolik to přinese již tak přetíženým soudům práce navíc? A jak to zkomplikuje praktický život? Já budu potřebovat něco rychle rozhodnout, požádám někoho o radu, ale aby mi ji mohl poskytnout, bude potřeba, aby smlouvu chválil soud. Při dnešních termínech vyřizování podání k soudu to může trvat tak půl roku. To do té doby nebudu moci danou záležitost rozhodnout?

Že nápomoc, ve výše uvedeném smyslu, není jen rada? To jistě ne. Ale rada je jednou z forem nápomoci.

A jak se budou posuzovat případy, kdy člověk žádá o radu jen proto, že nemá dostatek znalostí potřebných pro správné posouzení a rozhodnutí daného případu? Tam soud smlouvu neschvaluje? A při tom důsledky „špatné rady (nápomoci)“ poskytnuté z nedbalosti nebo pro střet zájmů, mohou být daleko horší.

Stejně tak nechápu význam a smysl institutu „zastupování členem domácnosti“.

V tomto případě jde o to, že zletilý člověk, jemuž duševní porucha brání samostatně jednat, může být zastupován příbuznými nebo člověkem, který s ním žil ve společné domácnosti alespoň tři roky, přičemž dohodu musí schválit soud.

Zastoupení může být jen na základě souhlasu zastupovaného uděleného po té, co mu zástupce svůj záměr sdělil. Pokud zastoupený se zastupováním nesouhlasí, zastoupení nevznikne.

Pokud opět použiji pravidlo stejné lidské jednání nazývat stejně, jde o klasické smluvní zastoupení. Že je zákonem omezen rozsah zastupování a navíc smlouvu schvaluje soud? Jistě. Jenže.

„Zletilý člověk, jemuž dušení porucha brání samostatně jednat“ – to je přece nesvéprávný člověk. Nebo rozdíl mezi svéprávným a nesvéprávným člověkem spočívá v tom, že o nesvéprávnosti rozhoduje zákon, nebo soud? O nesvéprávnosti nerozhoduje skutečný stav člověka, ale zákon, nebo soud?

Já si myslím, že o nesvéprávnosti rozhoduje skutečný stav daného jedince a zákon, nebo soud takový stav pouze autoritativně potvrdí.

Takže nesvéprávný člověk uzavře smlouvu!!! To přece není možné. Taková smlouva nemůže být platná. Že ji potvrdí soud?

Tím soud fakticky rozhodne o nesvéprávnosti daného jedince stejně, jako rozhodne o tom, kdo ho bude zastupovat. Je přece úplně jedno, jestli soud rozhodne, že je někdo nesvéprávný a ustanoví mu zástupce, nebo zda rozhodne o platnosti smlouvy o zastupování člověka, který je pro duševní poruchu nesvéprávný. Opakuji znova. O nesvéprávnosti nerozhoduje soud, ale skutečný stav daného jedince. Soud jenom daný stav potvrdí.

Takže. Proč institut zastupování členem domácnosti, když existuje klasické smluvní zastoupení, nebo když existuje možnost rozhodnout o nesvéprávnosti člověka soudem a ustanovení zástupce takového člověka včetně rozsahu, v jakém zastupuje?

A to nemluvím o ust. čl. 2, odst. 4) Ústavy, v němž se praví, že občan může všechno, co nemá zákonem zakázáno a nesmí být nucen činit, co zákon nezakazuje. Stejné ustanovení, rozšiřující toto právo na všechny lidi, je pak obsaženo i v čl. 2, odst. 3) Listiny.

Takže. Pokud mi normy ústavního pořádku přiznávají právo činit vše, co nemám zákonem zakázáno a právo nebýt nucen činit, co zákon nezakazuje a pokud se v ust. § 2, odst. 1) nového OZ říká, že normy soukromého práva lze vykládat jen ve shodě s Listinou a ústavním pořádkem vůbec, pak je ustanovení o nápomoci a zastupování členem domácnosti zcela zbytečné, protože zmíněná ustanovení nového OZ, zužují to, co člověk může podle Ústavy. Je to tedy ustanovení, které je v rozporu s Ústavou a Listinou a proto by mělo být prohlášeno za neplatné.  

Autor: Václav Kamaryt | pondělí 25.2.2013 10:30 | karma článku: 9,33 | přečteno: 934x
  • Další články autora

Václav Kamaryt

Korespondenční volba, lidská práva, právo a naši zákonodárci – III.

Jak jinak začít tento blog, než citátem jedné z reakcí na blog předcházející a upozorněním na nedostatek, který z ní vyplývá. Autor nevěnoval blogu dostatečnou pozornost, a proto mně obviňuje z něčeho, co jsem nenapsal.

19.5.2024 v 16:15 | Karma: 4,12 | Přečteno: 278x | Diskuse| Miniblogy

Václav Kamaryt

Korespondenční volba, lidská práva, právo a naši zákonodárci – II.

V minulém příspěvku na toto téma jsem se vyjádřil k výše uvedenému tématu ne dost srozumitelně. Kromě toho. Neřešil jsem jeden zcela zásadní problém. Zkusím to napravit.

22.4.2024 v 9:56 | Karma: 16,15 | Přečteno: 396x | Diskuse| Ostatní

Václav Kamaryt

Korespondenční volba, lidská práva, právo a naši zákonodárci.

Nadpis by mohl naznačovat, že se chci v jednom příspěvku zabývat čtyřmi tématy. Opak je pravdou. Pomocí čtyř témat se pokusím vysvětlit problémy s korespondenční volbou.

19.2.2024 v 10:30 | Karma: 17,39 | Přečteno: 2047x | Diskuse| Politika

Václav Kamaryt

Důchodová reforma

V roce 2050 má prý připadnout na jednoho důchodce jeden pracující člověk. Proto je nutné zvyšovat věk odchodu do důchodu

15.5.2023 v 10:30 | Karma: 12,03 | Přečteno: 564x | Diskuse| Ekonomika

Václav Kamaryt

Nižší valorizace důchodů – ekonomické důvody

V souvislosti se snížením valorizace důchodů se používá argument. Nižší valorizaci vyžadují ekonomické důvody.

20.3.2023 v 10:30 | Karma: 20,40 | Přečteno: 629x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Turek pod tlakem. Promazal sítě, ruší debaty. Zdviženou pravici řeší policie

6. června 2024  14:28,  aktualizováno  16:45

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek se nezúčastní posledních debat před...

USA povolily dodávky zbraní brigádě Azov. Nezastaví se před ničím, reaguje Kreml

11. června 2024  12:32

Spojené státy zrušily zákaz poskytovat americké zbraně a výcvik brigádě Azov, ukrajinské elitní...

Řidič nadýchal přes pět promile, s hlídkou komunikoval a zvládl se i podepsat

11. června 2024  12:32

Těžko uvěřitelných 5,37 promile alkoholu nadýchal devětatřicetiletý muž z Karlovarska v neděli 9....

Polonahý opilec v centru Prahy shazoval popelnice, do silnice hodil značku

11. června 2024  12:29

Opilý muž dnes ráno pobíhal po centru metropole, kde shazoval popelnice. Výtržníka zpacifikovala až...

Předjížděný vůz odbočil, po střetu skončilo jedno z aut převrácené v příkopu

11. června 2024  12:14

V hlubokém příkopu převrácený na střechu skončil ráno seat, který se v Nýrsku na Klatovsku při...

  • Počet článků 97
  • Celková karma 16,15
  • Průměrná čtenost 878x
Jsem člověk. Zastávám názor, že člověk jako živočišný druh byl stvořen (a je jedno, kdo ho stvořil) proto, aby byl. Veškerá činnost člověka by tedy měla směřovat k tomu, aby člověk jako živočišný druh mohl být. A to proto, že člověk, který není, nic nemá.

Seznam rubrik