Rakovina a houby
Většina teorií tvrdí, že rakovinné buňky se v těle tvoří pořád, ale imunitní systém je stačí držet na uzdě. Až buňky, které uniknou dohledu, se projeví jako nádor. Máme-li tedy imunitní systém ve větší aktivitě, máme i větší šanci, že vychytá více nebezpečných buněk.
Lidský organismus se neustále setkává s různými cizorodými látkami, mikroorganismy, viry nebo bakteriemi, které mohou negativně ovlivňovat naše zdraví. Aby se tělo ubránilo proti všem útočníkům zvenčí, je vybaveno různými obrannými mechanismy, jejichž úkolem je zabránit proniknutí cizorodých látek do těla, případně propuknutí nemoci.
Rozhodující vliv v tomto mechanismu hraje samozřejmě imunitní systém, který dokáže rozpoznat a zničit jakoukoli toxickou a cizorodou látku nebo nefunkční buňku, která představuje ohrožení. Správná funkce imunitního systému je tedy pro zdravý lidský organismus naprosto zásadní. Proto se neustále zkoumají různé látky, které vykazují imunomodulační schopnosti, a mohly by podpořit zdravou imunitu i celkové zdraví. Do této kategorie zkoumaných látek patří právě betaglukany, které získávají v posledních letech na oblibě a je k tomu hned několik objektivních důvodů.
Betaglukany jsou přírodní polysacharidy přirozeně se vyskytující v buněčných stěnách hub, sinic, kvasinek, obilovin a bakterií. Samotná molekula betaglukanu je složena z glukózových jednotek pospojovaných v glykosidických vazbách v různých pozicích, přičemž imunoregulační efekt vykazují molekuly v konfiguracích 1,3 a 1,6. Účinnost betaglukanů dále závisí nejen na jejich zdroji, ze kterého se získávají, ale také na chemické čistotě, případně kombinaci s dalšími látkami. Pouhou konzumací potravin bohatých na betaglukany tudíž nedosáhnete požadovaného léčebného efektu. Z hlediska účinku se jeví jako nejefektivnější betaglukany izolované z pivovarských a pekařských kvasinek (Sacharomyces cerevisie), které jsou pro naše tělo z evolučního hlediska také nejpřirozenější. Můžeme se ale také setkat s betaglukany získávanými z medicinálních hub jako je shiitake, reishi nebo i z hlívy ústřičné.
Betaglukany jsou označovány jako PAMS neboli Pathogen Associated Molecular Patterns, což znamená, že jsou to struktury, jejichž rozpoznání máme v těle geneticky zakódované a tím, že je tělo umí okamžitě rozeznat, dokáže velmi rychle reagovat a aktivovat imunitní odpověď. Jejich přesný mechanismus účinku spočívá především v přímé aktivaci makrofágů, které jsou důležitou složkou imunitního systému a zajišťují nespecifickou imunitu. Nacházejí se prakticky ve všech tkáních včetně centrální nervové soustavy. Zjednodušeně se dá říci, že jakmile makrofágy rozpoznají v těle nějaké nebezpečí, zahájí obranou reakci a zničí vše, co do těla nepatří. Kromě aktivace fagocytózy ale betaglukany spouští další regulační procesy v těle jako je produkce cytokinů a interferonů, které mají za následek zvýšení celkové pohotovosti a efektivity imunitního systému včetně protinádorové aktivity.
Pokud tělo bojuje s infekcí nebo jsme v nadměrném či dlouhodobém stresu, náš imunitní systém se oslabuje a dochází k vyčerpání buněk imunitního systému. Ty se samozřejmě neustále tvoří v kostní dřeni, ale v případě zvýšených nároků organismu nemusí být jejich produkce dostatečná. I tady mohou pomoci betaglukany, které tvorbu nových buněk podpoří a navíc jsou takto podpořené buňky ještě mnohem aktivnější a dokáží ničit patogenní bakterie a viry. Podle mnohých klinických studií není ale účinek betaglukanů na imunitní systém ten jediný pozitivní. Bylo také prokázáno, že se díky svému působení řadí mezi silné antioxidanty. Betaglukany vychytávají volné radikály, které spouští onkogenezi.
Betaglukany se také jeví jako ochranné látky proti tvorbě nutričních volných radikálů. Ty v těle vznikají při nevhodné skladbě jídelníčku. Ukazuje se, že betaglukany pomáhají v léčbě kardiovaskulárních chorob, protože snižují krevní cholesterol, ale také v léčbě diabetu 2. typu, díky schopnostem snižovat hladinu krevního cukru. Za další pozitivní jev je považována schopnost betaglukanů upravovat střevní mikrobiom a podporovat regeneraci střevního epitelu, což může mít významný efekt v léčbě zánětlivých onemocnění střev. Rovněž bylo prokázáno, že betaglukany mají pozitivní vliv na krvetvorbu (urychlují tvorbu červených a bílých krvinek) a působí také proti všem druhům záření. Z těchto důvodů se využívají k oslabení nežádoucích účinků při ozařování nebo také v chemoterapii.
Máme-li celou problematiku shrnout, je jasné, že betaglukany mají pozitivní vliv na imunitní systém a můžete je tedy využít nejen v obdobích oslabené imunity, ale také při fyzickém a psychickém stresu, při nadměrné zátěži nebo jako ochranu proti záření (počítače, mobily). Dosud při jejich podávání nebyly pozorovány žádné toxické účinky. Jako podpůrná léčba prokázaly svůj efekt v mnoha směrech (užívání s antibiotiky, podpora při léčbě radioterapií nebo chemoterapií, při léčbě nádorů, po operacích, pro snížení hladiny cholesterolu). Současně se ukazuje, že nezabírají vždy a u všech pacientů, bude tedy potřeba ještě dalších klinických studií a rozsáhlejší výzkum. Zajímavost na závěr: v Japonsku je betaglukan schváleným lékem už více než 30 let.
No a já už je jím denně skoro 15 let.
Fotka je z roku 2016 (tenerifa)
Pavel Kadlčák
Kefír je prostě nej - Část první

Kefír je jeden z nejbohatších probiotických potravin, co dodá tělu až 30 různých probiotických kmenů, vitamin B12, K2, D, vápník, hořčík, fosfor, kyselinu listovou a další prospěšné látky. Todle sem našel na webu...
Pavel Kadlčák
Yzop lékařský - Hyssopus officinalis

Yzop lékařský modrý je vytrvalá křovitá rostlina, která dosahuje výšky až 1 m. Vytváří modrofialové květenství v době od července do září.
Pavel Kadlčák
Jed v konzervovaných rajčatech

V německu testovali konzervovaný rajčata. Test začíná usvědčujícím verdiktem: Bisfenol A se stává problémem v konzervované zelenině. Rajčata jsou právem považována za zdravou zeleninu, i když botanicky jde o bobule:
Pavel Kadlčák
Namáčíte ořechy a jiná jádra před konzumací?

Vlašské anebo lískové ořechy, mandle, pistácie nebo kešu, jíme často přímo z balíčku. Málokdo však ví, že by mohly obsahovat toxiny, které jsou nebezpečné pro zdraví, a proto někdo doporučuje je namočit. Je to opravdu užitečné?
Pavel Kadlčák
7 důvodů, proč byste měli jíst čočku 2x týdně

Čočka je ekonomická, lahodná a velmi výživná potravina. Čočka, která se snadno vaří a je velmi všestranná, nám umožňuje předcházet mnoha onemocněním.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Zaútočili jsme na jaderné provozy v Íránu, oznámil Trump. Teherán hrozí odvetou
Sledujeme online Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, oznámil na sociální síti Truth Social...
Druhý repatriační let dorazil do Prahy, z Izraele dopravil přes 80 lidí
Do Prahy dorazil v noci na neděli druhý repatriační let s více než 80 českými občany, kteří se...
Mlynařík zavedl v Plzni trolejbusy, po nástupu komunistů skočil z okna
Plzeň se v roce 1941 stala teprve druhým městem s trolejbusovým provozem na českém území. Zasloužil...
Barokní plány olomouckého arcibiskupství jsou po sedmi letech v UNESCO
Mezi kulturními a historickými památkami Moravy, které patří do světového dědictví UNESCO, je od...
- Počet článků 34
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 330x