Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

Podle posledních informací vychází najevo, že policie univerzitní struktury a účinnou technickou pomoc nežádala, nevyjednala a chovala se jako intervent na nepřátelském neznámém území. Fakticky vzato se nikdo nepozastavuje nad tím, že univerzita podala odvolání proti vyšetřování policie, které se zjevně vyhnulo mnoha faktům. Při úzké technické spolupráci s univerzitou mohl být vrah dopaden před střelbou. Policisté mohli pomocí univerzitních kamer zjistit přítomnost střelce v budově a překazit jeho úmysly. Sami se dušují, že je tato minela o minutu frustruje, ale mělo by je frustrovat, jaké příčiny k tomu vedly.

Policie je zvyklá jednat zásadně samostatně z pozice síly, což posiluje i současná politická atmosféra, kdy koalice za pomoci většiny ve sněmovně válcuje jakýkoli odpor a racionalitu i za cenu, že budou po příštích volbách mnohá její rozhodnutí z principu zrušena. Proč by tedy policie přiznávala, že nezná strukturu a fungování akademické půdy, neuměla jednat se zástupci a nevyužila odborné zázemí, které univerzita má. Docela věřím, že to ani nebyl úmysl, bylo to přesvědčení policie, že si dokáže kdekoli kdykoli poradit sama. Hlídka však zjevně neměla potřebné znalosti a představivost. Plnila pasivně úkoly zaběhaného soukolí. To jistě není trestné, ale je to smutné. Rozhodně to nenapomáhá cíli pomáhat a chránit.

Zrovna já nevyzývám policisty k odstoupení, pokud si tyto skutečnosti veřejně přiznají a dojde ke zlepšení komunikace. Stále převážně policii věřím, neboť i z osobní zkušenosti vím, že je v ní plno poctivých a schopných lidí, kteří drží na svých bedrech mnohé společenské pilíře. Každý turista, který k nám přijede si libuje, kolik svobody tu máme. V ulicích nejezdí patroly policie s výhrůžným výrazem ve tvářích. Sic se tu a tam objeví preventivní demonstrace přítomnosti policie třeba před židovskými synagogami a jejich velvyslanectvím, tak i to lze chápat spíše pozitivně.

Jenomže nelze nepřipomenout projev matky jedné z obětí na jednání bezpečnostní komise, že tam slyší „samé lži“. Koaliční ministr tím, že podpořil jednostranné vyšetřování policie za účelem vyvinění ze situace, celou záležitost zpolitizoval, protože teprve nyní se mohou a jistě budou jen díky opozici přetřásat a rozvažovat i jiné než policejní výklady události. V tomto kontextu nechápu zastánce koalice, že jim není pravda a budoucí možnost rezistence vůči podobným útokům bližší, než klid a pohoda koaličních politiků. Zkušená novinářka se zde na blogu tvrdě opřela do opozice a bulváru. Je to nesmírně smutné, ale nepřekvapivé. Z nějakých důvodů se i novináři dali na politiku a stali se hlásnými troubami partají. V minulosti se to považovalo za neetické. Od novinářů se vyžadovala podloženost faktů a vyvážená věcnost, kdy se nelze ohlížet na stranické zájmy.

Samozřejmě, že všechny ataky opozice nejsou příjemné, skvělé a oprávněné. Také bulvár dokáže být nepřiměřeně krutý. Ale zaplať bůh, že je máme a nelze vyšetřování tragické události zglajchšaltovat a umravnit v intencích stranických sekretariátů. Z paní Ireny je mi smutno a stydno. Nechápu tak jednostranné posuzování nekomplexních faktů. Vyhlíží z jejího jednání snad ještě nějaký posun v kariéře? Nějaké výhody? Možná je to jenom absolutní víra v koalici a její apriorní pravdivost. Nicméně napadání opozice a bulváru tvrzením o bezcitnosti je chucpe na druhou. Právě ověřená, důvěryhodná pravda nás může někam posunout. Pravda rozhodně pomůže i pozůstalým, aby méně vinili sami sebe, protože to je to první, na co člověk myslí. Neměla jsem dceru pustit ten den do školy…

Autor: Zdenek Horner | sobota 22.6.2024 21:36 | karma článku: 27,51 | přečteno: 822x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,20 | Přečteno: 400x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 498x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 778x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

21.6.2024 v 2:40 | Karma: 23,71 | Přečteno: 593x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

15. července 2024  20:12

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími...

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

15. července 2024

Premium Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se...

Věk odchodu do důchodu může růst pomaleji, Jurečka zkusí přesvědčit koalici

15. července 2024  16:10,  aktualizováno  19:41

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Nová kolektivní smlouva zvýší zemědělcům minimální mzdové tarify

15. července 2024  19:39

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové...

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

  • Počet článků 846
  • Celková karma 26,13
  • Průměrná čtenost 968x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik