Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

Stalo se 14 fatálních chyb. Bohužel. Viníkem je samozřejmě jenom vrah. Ostatní jen byli, jsou a budou ještě dlouho mentálně konfrontováni s důsledky náhod či drobných selhání, případně morálním dilematem.

Jednoznačně špatné rozhodnutí

Zásadní chyba z mého pohledu tkví v tom, že ještě ani dnes není známa komunikace – nekomunikace s univerzitou. Bezprostředně po události, ale i veřejná vyhlášení univerzity dnes, ukazují, že představitelé univerzity nejsou spokojeni s interpretací policie. Trochu jsem se divil, že se jednání výboru za univerzitu nikdo nezúčastnil. (Nestihl jsem to sledovat celý den tak podrobně, takže se mohu mýlit.) V každém případě univerzita se odvolala vůči odložení případu, tedy se můžeme ještě dočkat i neznámých informací. V každém případě je určitě základní chybou nevytvoření společného štábu policie, univerzity a dalších povinných organizací.

Protože jsem svého času náhodou byl v mládí správcem budov Rektorátu Univerzity Karlovy, dovedu si představit proč se inklinovalo spíše k řešení budovy v Celetné. Pokud mělo jít o útok na univerzitu tak samozřejmě na její centrálu. Veřejná výuková budova se vchodem z Celetné není jediným vchodem do rozsáhlého areálu Rektorátu. V určitém slova smyslu je tato budova symboličtějším místem k útoku. Na druhou stranu rozsáhlost a členitost areálu je členitější a myslím i rozsáhlejší než budova na Palachově náměstí. Nicméně z mé praktické zkušenosti jasně plyne, že obě budovy mají svou správu budov. Byla pracovní doba. Pracovníci správy znají budovu do posledního koutku a jsou nejlepšími rádci pro kohokoli zvenčí. Každý správce budovy je schopen na místě naskicovat okamžitě a dost přesně objektovou dispozici.

Spolupráce složek stojí nejméně peněz. Jde o lidský faktor a v takovém krizovém případě jsou všichni povinni spolupracovat v maximální míře. Nemusí na to být zrovna přesné předpisy.

Politické ovlivnění ministrem Rakušanem

Všechny veřejné organizace inklinují ke zbytnění a nehybnosti typu „Moloch“. Dlouhodobé podfinancování naší policie je známo. Politické veletoče v její reorganizaci a zásluhové uvázání k politickým špičkám, vedou k formálnosti, kde je jediným cílem vyvinit se z každé události předem. Jistě není snadné v takových složkách pracovat. Nakonec naše policie je demotivovaná, proto jí v minulosti utekl třeba Krejčíř uprostřed vyšetřování. Ve svém tklivém projevu na bezpečnostním výboru jedna z matek obětí vmetla výboru a přítomným mnoho hraničních až nespravedlivých (ale pochopitelných) výtek. V jednom měla hlubokou morální pravdu. … milujeme svoje děti, ale vy milujete (jen) své židle …

Z hlediska zpolitizování, které myslím napáchalo mnoho škody a nedůvěry ve společnosti je striktní až arogantní zatemnění události poukazem trváním na „mlčenlivosti“. To by mělo smysl, kdyby vrah přežil nebo měl žijícího spolupachatele. Myslím, že vbrzku bylo jasné, že nikoho takového naštěstí neměl. Nemuselo to trvat tak dlouho a v určité rovině jsme se dávno mohli o záležitosti bavit. Je to smutné, ale ta komunikace pomáhá zejména pozůstalým. U nás jsme obecně k obětem krutí a s ochranou kohokoli to máme jako s politikou obecně = postarej se sám o sebe. V mnoha ohledech to nešlo, nejde a nepůjde. Pokud se politici tak zaklínají bezpečností, pak by ji měli citelně podporovat denně doma, nejen v zahraničí.

Ministr Rakušan byl z mého pohledu na odvolání dávno před tragickou událostí. Spravedlivě tedy je nutno přesněji sledovat věcně jeho konkrétní jednání v této události. Myslím, že byl a je představitelem utajení a arogantního poučování. Ale každý postup vůči střelci stejně vyvolává postoje k legendám a výkladům. Pan ministr je informován a všichni jsme neinformovaní, což nás v jeho očích neomlouvá. On jistě věří, že arogantní projev nemá, ale navenek ho má. Jeho přešlapy, kdy se na silovém ministerstvu účastní spolupráce utahování šroubů ve společnosti si sám ve své kampani dovolí okatě a cynicky nazvat kampaň podtitulem „bez cenzury“. Už jen za to by na takovém ministerstvu být neměl. O nějakém vstřícném jednání policie a ministerstva vůči pozůstalým obětí je známo málo. Jistě se cosi formálně děje, ale žádné sympatické, empatické veřejné gesto se nestalo. Takového ministra v budoucnu nechci, ale budou jistě zase takoví, bohužel.

Diskuse musí pokračovat

Přední úlohou státu a jejích politických představitelů je nyní využít této příležitosti k pozastavení konfrontace. Potřebujeme se bavit o události bez vzájemného osočování a ohrožování. Komunikace léčí zdravé mysli. Do motivů pachatele se nevcítíme. Nepochopíme úplně, protože v jistých ohledech se ovládáme a máme skrupule či zábrany. Nicméně máme částečně analogické zkušenosti. V průběhu života nám odcházejí ze života blízcí lidé, sic za normálních, nikým nezaviněných okolností. Známe smutek a můžeme citlivě a soustrastně spolu truchlit s pozůstalými.

Těžko dávat odkaz na množství zdrojů k této události. Dnes jsem sledoval přerušovaně vysílání ČT24 k události a přenos z jednání bezpečnostního výboru, které je možné si v různých podobách na stránkách televize osvěžit. Můj článek je více úvahou než souhrnem faktů. Tak jej lze tolerovat v mezích ukázky nějakého názoru. Snažil jsem se nešířit žádnou novou neznámou „fantastickou“ informaci.

Autor: Zdenek Horner | pátek 21.6.2024 2:40 | karma článku: 23,71 | přečteno: 593x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,20 | Přečteno: 399x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 498x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 778x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 27,51 | Přečteno: 822x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

15. července 2024  20:12

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími...

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

15. července 2024

Premium Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se...

Věk odchodu do důchodu může růst pomaleji, Jurečka zkusí přesvědčit koalici

15. července 2024  16:10,  aktualizováno  19:41

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Nová kolektivní smlouva zvýší zemědělcům minimální mzdové tarify

15. července 2024  19:39

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové...

  • Počet článků 846
  • Celková karma 26,13
  • Průměrná čtenost 968x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik