Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Existuje vůbec skutečnost? Jak to vidí Immanuel Kant a robotický vysavač.

Kdysi jsem četl v jednom časopise seriál o tom, jak vypadá svět z pohledu jezevčíka. Je to zvláštní pohled. Dnes bych chtěl vyložit jednu z nejtěžších filosofických otázek z podobného pohled, z pohledu robotického vysavače. :-)

Do zvláštnosti jezevčího světa se vcítíte snadno, když si uvědomíte, že jezevčík je malý a kouká na nás od země. Vysoký schod může být pro jezevčíka nepřekonatelnou překážkou. Robotický vysavač je ale na tom ještě hůř, protože nepřekoná překážku ani jen pár centimetrů vysokou. Robotický vysavač, na rozdíl od jezevčíka navíc nemá oči a neumí si tak vytvořit představu okolního světa v podrobnostech a barvách jako my nebo jezevčík. Filosof by řekl, že takový vysavač nevidí přirozenou (lidskou) realitu. A to, jak vidí svět robotický vysavač můžete zjistit z obrázku níže:

 

Jak vidí byt robotický vysavač

Pokročilé typy takových vysavačů si totiž umí vytvořit mapu místností, ve kterých se pohybují, a tuto mapu umí poslat třeba do mobilu. Taková mapa obsahuje všechny informace, které vysavač o okolí má. Nevidí nejen barvy nebo podrobnosti, jak již řečeno výše, ale nevidí i cokoliv, co je ve výšce zhruba od 20 cm nahoru. Stůl tak pro něj není deska se čtyřmi nohami, ale jen čtyři malé pevné objekty, a to je jeho skutečná podoba stolu. (Řekneme-li, že je to skutečnost pro něj, je to vlastně kantovské pojetí věci pro nás). Takový vysavač také vlastně vnímá pouze dvojrozměrně, v úrovni podlahy. Nevidí ani pohyblivé objekty, třeba kočku, která kolem něj běhá nebo se na něm vozí.

Rozhodně neřekneme, že vysavač vidí skutečnost, ale že jen vnímá hrubou podobu skutečnosti, mapu. A teď malé překvapení. To, co vidíme na obrázku, je ale opravdu skutečnost robotického vysavače. Mnozí začnou určitě protestovat proti tomuto tvrzení, neboť dobře vědí, že skutečnost je přece to, co vidíme my lidé, ne? Jenže my také nevidíme zdaleka úplně všechno. Copak my vidíme atomová jádra a v nich nukleony či kvarky? Nevidíme ani to, že svět je ve skutečnosti čtyřrozměrný a že náš normální trojrozměrný svět je pouze svět "stínů" skutečných 4D objektů, jak jsme vyložili v blogu Není náhodou náš reálný vesmír abstrakce. Prostě nevidíme to, co by mnozí vědci označili jako pravou skutečnost.

Už tedy máme nejméně dvě skutečnosti: naši skutečnost přirozeného světa, jak ji vidíme každý den, a vědeckou skutečnost, která se skrývá někde na úrovni elementárních částic. Která z nich je ta pravá? Překvapivě žádná, neboť i současná představa vědecké skutečnosti, dejme tomu právě na úrovni kvarků a elektronů v atomech. Ale to není žádná konečná realita. Vždyť fyzika už skoro 100 let hledá hlubší a obecnější skutečnost, tedy teorii "všeho", což bude zřejmě nějaká podoba kvantové gravitace (kde mají největší šanci dvě hypotézy: kvantová smyčková gravitace a superstrunová teorie).

Hlubší realita je prapodivná

Není totiž nejmenší důvod předpokládat, že za touto úrovni kvarků není další, hlubší úroveň. To ostatně jasně ilustrují vědecké představy 19. století o skutečnosti. Ty se velmi podobaly našemu přirozenému světu. Vědci měli třeba vlny v kapalinách a plynech, pevná tělesa a světlo, a Boltzmana, který mluvil o atomech, měli většinou za blázna. Tato přirozená vědecká skutečnost 19. století, kterou i mnoho vědců mělo v té době za konečnou pravou realitu, je ale už dávnou minulostí. Věda dnes vidí svět úplně jinak. A jen poznamenejme, jak je naivní představa, že se dnešní věda blíží poznání "pravé" skutečnosti, neboť z logiky plyne, že takových hlubších úrovní je potenciálně "nekonečně" mnoho.

Z těchto úvah plyne poučení, že každá skutečnost je jen dočasný obraz světa, závislý na našich znalostech a metodách pozorování, že žádná skutečnost není finální, či pravá, že každá skutečnost je jen zjednodušený odraz okolního světa. Každá skutečnost je tedy relativní (viz třeba blog Skutečnost jako pevný model lodi v "láhvi" našeho vědomí nebo Skutečnost jako přirozená virtuální realita), závislá na znalostech a pozorovacích přístrojích pozorovatelů (třeba rentgen). Pro fyzika pracujícího v CERNu vypadá skutečnost velmi odlišně od skutečnosti zahradníka. Obě to jsou ale skutečnosti.

Pak je jasné, že to, co je pro nás jen mapa, kterou nakreslil robotický vysavač (viz obrázek), je pro daný vysavač skutečnost, neboť jsou to všechny informace, které on o okolním světě má. Skutečnost je zřejmě tedy ten nejúplnější obraz okolního světa, který daný "pozorovatel" má.

Věnováno Borisi Cvekovi.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | pondělí 3.6.2019 9:08 | karma článku: 43,06 | přečteno: 2727x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 19,10 | Přečteno: 454x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,27 | Přečteno: 725x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 22,50 | Přečteno: 631x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 27,00 | Přečteno: 924x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 21,45 | Přečteno: 751x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Dva kraje vyhlásily stav nebezpečí. Voda vyhání lidi z domovů

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  17:16

Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, o pár...

Na Moravě a ve Slezsku řádí extrémní povodně, evakuovány budou až tisíce lidí

14. září 2024  12:53,  aktualizováno  17:08

Sledujeme online Přibylo toků na úrovni extrémní povodně, především v oblasti Jeseníků a podhůří, ale i u Ostravy....

Spadla teprve třetina všech srážek, modely se zatím nemýlí, varuje šéf ČHMÚ

14. září 2024  16:57

Severní Moravu čeká padesátiletá voda. Tak alespoň hovoří předpovědní modely Českého...

Jinde obavy, tady zábava. Na Nechranicích ve větru řádili windsurfaři

14. září 2024  16:48

Silný vítr v sobotu přilákal na Nechranickou přehradu příznivce adrenalinových vodních sportů....

Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA
Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA

Chcete dopřát svému miminku oblíbenou mléčnou výživu a zároveň se zapojit do exkluzivního testování? Hledáme 40 rodičů, kteří společně se svými...

  • Počet článků 316
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3113x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.