Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zirkon nebo zirkonie? Kdo je kdo

?Dnes bude řeč o dalším drahokamovém chameleonovi - tentokrát nemění jen barvu, ale mate dokonce i svým jménem. Máte šperk se zirkonem? Nebo spíše se zirkonií? (délka blogu 8 min.)

Laická veřejnost často plete dva pojmy: zirkon a zirkonie. Na mysli má přitom krásně průhledné a diamanty připomínající kamínky, které jsou součástí levnějších šperků. Jak to tedy je? Máte na ruce prstýnek se zirkonem nebo se zirkonií? Jeden z nich se dá právem nazvat “metuzalémem”, druhému z nich je necelých padesát let.

Zirkon

Zirkon je přirozený minerál, který patří na naší planetě k těm nejstarším. Některé kameny jsou staré přes 4,4 miliardy roků. 

Minerál byl znám už před počátkem našeho letopočtu a středověk ho hojně využíval v léčitelství. To mu zůstalo dodnes. I v 21. století ještě někteří lidé věří, že zhoršuje epilepsii a léčí játra - když ho namočíte do vody a tu pak vypijete (bez kamene). 

Z pohledu chemika je zirkon přírodní silikát - ZrSiO4. Má poměrně vysokou hustotu (4,6 - 4,7 g/cm3) a tak je typickou “těžkou” součástí písků nebo pískovce. Obsahuje často určité množství přírodního uranu nebo thoria, je tedy zodpovědný za vyšší radioaktivitu na některých plážích. 

Opticky zajímavé přírodní zirkony se vybrušují a zhotovují se z nich drahokamy většinou oválného tvaru. 

Zirkonie

Ještě zajímavějším materiálem je ovšem zirkonie - nejoblíbenější (a umělý) drahokam. Zirkonie byly poprvé syntetizovány v Moskvě v sedmdesátých letech ve fyzikálním institutu akademie věd. Už pět let poté se ročně produkovalo na celém světě kolem deseti tun nového drahokamu. 

Dnes najdete zirkonie v levnějších špercích a dokonce i v bižuterii, v kombinaci s neušlechtilými kovy. 

Chemické složení zirkonie je úplně jednoduché - je to v podstatě oxid zirkoničitý - ZrO2. Tím ale veškerá jednoduchost končí. 

Zhotovení krásných, diamantům podobných krystalů sice není moc drahé, technologicky je ale dost náročné. Problém spočívá ve vysoké teplotě tání oxidu zirkoničitého. K tomu, aby se dal z oxidového prášku vypěstovat rozumně velký krystal, musí se totiž prášek nejprve roztavit. 

To se děje při opravdu vysoké teplotě (kolem 2700 °C) - pro srovnání… je to zhruba polovina povrchové teploty našeho Slunce. Zahřívání suroviny probíhá důmyslným způsobem: indukční cívka ze speciálního materiálu se postará o teplo a vodní chlazení o to, aby se neroztavilo její blízké okolí.  

Nejen vytvořit - ale také zavést takovou teplotu do materiálu vůbec není snadné. Oxid zirkoničitý je totiž nevodivý. Tento nedostatek se odstraňuje pomocí hoblin kovového zirkonu, které se míchají do výchozí suroviny. Kov se působením indukce roztaví a obklopí zrna oxidu, zatímco sám oxiduje. 

Na konci procesu je pak “kotlík” z povrchově nataveného materiálu, ve kterém se nachází tavenina, která později po ochlazení vytváří kýžené krystaly, podobné diamantům. 

Ale ani to není zrovna jednoduché. Objevuje se totiž další problém. Kýžené krystaly mají mít kubickou strukturu. Ta ale není pro krystaly přirozená -  při pokojové teplotě má ZrO2 jednoklonnou krystalickou mřížku. Ta se při zahřívání mění. Při zhruba 1170 °C se atomy v krystalech přeskupují a zaujímají pozice typické pro čtverečný systém.  Při přibližně 2370 °C přechází čtverečný systém do kubické formy.  (krystalografická soustava - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Krystalografick%C3%A1_soustava)

Kde je problém? Ten spočívá v tom, že různé krystalické mřížky mají různý objem. Pro zirkonii to znamená, že při vyšší teplotě najednou “chybí” v objemu nového krystalu hmota. To je samozřejmě nepříjemné, takový krystal totiž nemůže být stabilní. Ale i v tomto případě našli výrobci řešení. Krystaly stabilizují pomocí další látky, jejíž atomy se usazují tam, kde se vytvořil nedostatek hmoty. V praxi se nejčastěji používá yttrium nebo třeba vápník.  

Po překonání poslední překážky už nic nebrání v řízeném ochlazování taveniny a vzniku krystalů, ze kterých budou později vybroušeny náhražky diamantů. Tento syntetický a yttriem stabilizovaný kámen má totiž dobrou disperzi světla a vysoký index lomu, čímž se diamantům velice podobá. 

Disperze je závislost fázové rychlosti šíření vlny na její frekvenci. V praxi se projevuje tím, že se denní světlo, které dopadá na krystal, “třídí” na jednotlivé vlnové délky (barvy), které opouštějí materiál pod různými úhly. Jev znáte také jako tvorbu duhy na obloze. Tam se denní světlo “třídí” na jednotlivé barvy kapkami vody v atmosféře. 

Index lomu je zjednodušeně konstanta, která je závislá na druhu materiálu. Popisuje dráhu světelného paprsku v různých materiálech. Při přechodu z jednoho materiálu do druhého (zde ze vzduchu do krystalu a naopak) se mění dráha paprsku - “lomí” se pod určitým úhlem. 

Zirkonie se vyrábí nejen v bezbarvé variantě - ale také v mnoha různých barvách. O barevnost se tu (podobně jako v ostatních drahokamech, viz minulé blogy) starají zpravidla atomy přechodných kovů, které se zabudovaly do krystalické mřížky materiálu. Ty pak pohlcují určité vlnové délky světla, takže je výsledný kámen zbarvený těmi vlnovými délkami, které zbyly. 

Přidáním určitého “koktejlu” chemických prvků se dá mimochodem vyrobit také napodobenina (v minulém blogu zmíněného) alexandritu. Takový kámen pak pohlcuje určitou směs různých vlnových délek světla - a při různých druzích osvětlení vykazuje rozdílné barvy. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 23.7.2020 8:00 | karma článku: 23,34 | přečteno: 674x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,68 | Přečteno: 207x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,78 | Přečteno: 258x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,45 | Přečteno: 189x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,06 | Přečteno: 226x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Nový prezident Pellegrini jako první navštíví Česko, přijede 26. června

13. června 2024  9:36

Příští slovenský prezident Peter Pellegrini navštíví Česko při své první zahraniční cestě 26....

Poslanci pokračují v interpelacích. Budou řešit také podporu investic a žhářský útok

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  9:34

Přímý přenos Poslance ve čtvrtek pokračují v dalších interpelacích, během kterých mohou klást otázky členům...

Po manželce bratr. Španělský premiér odráží další korupční kauzu

13. června 2024  9:34

Kolem španělského premiéra Pedra Sáncheze se vynořila další korupční kauza. Po manželce Begoně...

Prezident Pavel předá končící prezidentce Čaputové Řád Bílého lva

13. června 2024  9:31

Prezident Petr Pavel v poledne předá Řád Bílého lva končící prezidentce Slovenska Zuzaně Čaputové....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,38
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.