Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velké Finále - přímý přenos zániku sondy Cassini

Je největší, nejtěžší a nejkomplexnější sondou, jakou kdy lidstvo vyslalo do vesmíru. Zítra ji čeká velkolepý pohřeb. I vy můžete sledovat konec jedné éry - díky živému přenosu NASA. (délka blogu 4 min.)

Sondu Cassini, která si zaslouží snad všechny superlativy, které vás mohou napadnout, jsem popisovala v červenci v těchto dvou blozích (http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=611484 a http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610880).

Cassini odstartovala ze Země před bezmála dvaceti lety. Její cesta ke vzdálené planetě trvala 7 let, u samotného Saturnu strávila 13 let. Sonda vyplnila všechny naplánované vědecké výzkumy a došla do konečné fáze své mise. Dochází jí totiž palivo. To se už nedá nijak doplnit.

Neovladatelná sonda na orbitě obří planety je to poslední, co by chtěla zažít jak NASA, tak vědci, kteří na projektu spolupracují. Existuje totiž malá, ale reálná šance, že se na Saturnových měsících (například Titan nebo Enceladus) vyvinuly primitivní formy života. Nikdo nechce riskovat, že se sonda Cassini dílem náhody zřítí na jeden z měsíců a infikuje ho pozemskými bakteriemi.  Zítra ji proto čeká řízený dopad do nitra Saturnu. Jak bude její konec vypadat a jaké manévry už sonda provedla?

Velké finále

Na posledních momentech života sondy Cassini se vlastně začalo pracovat už 22. dubna. Tehdy prolétala kolem Saturnova měsíce Titanu. Vědci využili jeho gravitace ke změně kursu. Od té chvíle je její konec neodvratný.

V sobotu, 9. září absolvovala Cassini poslední ze série naplánovaných těsných průletů kolem Saturnu. Bylo jich dohromady 22. Vedly sondu mezi vrchní vrstvou oblaků obří planety a jejím nejvnitřnějším prstencem. Poslední průlet se uskutečnil ve výšce 1680 km nad vrchní vrstvou mraků.

11. září sonda znovu proletěla kolem měsíce Titanu. I přes poměrně velkou vzdálenost (119 049 km) zapůsobila gravitace tohoto jedinečného měsíce neúprosně: sondu lehce zpomalila. To mělo za následek lehkou změnu kursu, která nakonec navede Cassini přímo do nitra obří planety.

Poté, co vstoupí do Saturnovy atmosféry, nebude mít sonda šanci na přežití.  Tření v atmosféře nejprve způsobí rozpad sondy na jednotlivé části, které pak všechny shoří při pádu do hlubších vrstev.  

Dnes, 14. září pořídí Cassini naposledy snímky známých motivů: Saturnu, jeho měsíců, zvláštního šestihranného objektu na pólu planety a samozřejmě také Saturnových prstenců.

Ve 23:45 našeho času se sonda otočí tak, aby její anténa směřovala k Zemi a ona tak mohla udržovat neustálé spojení. Začne s přenosem nejnovějších fotografií a ostatních dat.

15. září v 10:37 našeho času se pak sonda vydá na svou poslední cestu. Odstartuje ji pětiminutový manévr, při kterém změní svou pozici tak, aby mohla optimálně získávat vzorky atmosféry. Během měření pak bude Cassini nepřetržitě vysílat získané údaje směrem k Zemi – až do chvíle, kdy se rozpadne.

Moment, na který všichni čekají, by měl nastat zítra v 13:53 našeho času. Sonda bude využívat své stabilizační motorky a bude se snažit udržet anténu nasměrovanou směrem k Zemi, aby i ve svých posledních okamžicích mohla do řídícího střediska zaslat pokud možno co nejvíce dat.

O minutu později, v 13:54 se jí přes veškerou snahu už asi nebude dařit udržet svou orientaci. Počítá se s tím, že se v tomto momentě kontakt s Cassini přeruší. Bude to odhadem 1510 km nad horizontem mraků. O pár okamžiků později by se měla sonda rozpadnout. Pokud by mohl někdo pozorovat, co se v tu dobu u Saturnu děje, uviděl by nejspíše jasný meteor, který klesá do Saturnovy atmosféry.

Přímý přenos můžete sledovat na https://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html#public

Největší, nejdražší a nejkomplikovanější sonda, jakou kdy lidstvo vyslalo ke vzdáleným planetám, se zítra stane součástí Saturnu. Její trosky navždy zmizí v hloubce obří planety. Zanechá po sobě nejeden - splněný sen. 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 14.9.2017 8:00 | karma článku: 26,16 | přečteno: 854x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 19,64 | Přečteno: 337x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,88 | Přečteno: 530x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,53 | Přečteno: 2657x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 401x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,32 | Přečteno: 712x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Zdanění bezdětných, výpovědi bez důvodu. Fiala chce širokou shodu a klid

4. května 2024  7:55

Z programových návrhů, se kterými přicházejí strany vládní koalice rok před volbami, mají podle...

Rusko do konce srpna zakázalo vývoz cukru, chce zajistit stabilitu na trhu

4. května 2024  7:16

Rusko přechodně zakázalo vývoz cukru ze země. S odkazem na vládní nařízení o tom píší ruské tiskové...

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

4. května 2024  7:05

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom...

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

4. května 2024  6:48

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a...

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,86
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.