Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je voda “mokrá”?

Letní blog na osvěžení. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se nám zdá voda mokrá - a jiné tekutiny ne? (délka blogu 8 min.)

Voda je … mokrá

Zdálo by se, že je to naprostá samozřejmost. Pocit na kůži, namočené vodou, vnímáme jako “mokro”. Žádná jiná tekutina přitom tento pocit nezprostředkovává. Proč právě voda a proč právě “mokro”? 

Hned na počátku musím zmínit, že ultimativní vysvětlení tohoto jevu zatím neexistuje. Možná přijdete na jiné a pádnější argumenty. Všeobecně se má za to, že voda způsobuje na lidské kůži určité efekty. Vzruchy jsou pak přenášeny do mozku, který je vyhodnocuje a vyvozuje z nich závěry. Je to podobné jako s vnímáním barev. Nikdo nezaručí, že “zelená” barva jakou vidíte vy, je přesně stejná “zelená” jakou vidí někdo jiný. Jsme ale zvyklí dané barvě říkat “zelená” (světlá, tmavá, teplá, studená, apod.) takže se většina zdravé populace Evropy shoduje na stejném vjemu. Někteří lidé, postižení nesprávným viděním barev, mohou mít problémy takový vjem odlišit od ostatních barev - typická je například porucha rozlišení červené a zelené. 

Podobně jako je to s barvami, učíme se vnímat “mokro” už v batolecím věku, tvrdí vědci. Celý život si pak “pamatujeme” pocit, který vyvolává na kůži voda. Na rozdíl od barevného vnímání - ale nemáme žádné senzory, které by mohly “mokro” zprostředkovávat. Jak je tedy možné, že víme, že máme mokrou ruku - tedy ruku, namočenou vodou? Když ji namočíme do oleje, pocit mokra se nedostaví. Stejně tak se nedostaví při politím etanolem nebo jinou tekutinou. Voda, zdá  se, je v tomto jedinečná. 

Pokus o vysvětlení - může za to... chemie?

Voda je opravdu jedinečná tekutina - pokud ji srovnáváme s etanolem, olejem nebo jinou, málo exotickou a poměrně hodně rozšířenou látkou, používanou v běžném životě. Voda smáčí povrchy jinak, než olej nebo alkoholy. 

Pokud tedy jen ona vyvolává pocit mokra, jedná se tu nejspíše o efekty, za které může… chemie. Voda například stéká po kůži a vytváří malé kapky, zatímco olej nebo alkohol kůži smáčí kompletně. 

Molekuly vody jsou silně polární. To znamená, že se v molekule vytváří oblasti s kladným a záporným nábojem. 

Na horním obrázku je znázorněno, jak vypadá situace molekul vody v praxi. Na atom kyslíku se ve vodě váží dva atomy vodíku. Díky určité specifické vlastnosti kyslíku se pak v molekule rozdělují elektrické náboje jednotlivých komponent nerovnoměrně. Jev nese název polarita. 

Polarita se vysvětluje schopností kyslíku přitahovat náboj atomů vodíku. V jednom z předchozích blogů jsem to vysvětlila na příkladu hypotetického atomového hotelu. 

Princip atomového hotelu

Atomy chemických prvků si můžeme představit jako hotely. Jejich sklepy jsou obsazeny příslušnými nukleony - protony a neutrony, ze kterých se skládají atomová jádra. Tma jim vůbec nevadí, naopak, žijí si ve svém vlastním mrňavém světě, ve kterém panují zákony, které my obyčejní lidé vůbec nevnímáme (například tzv. silná a slabá interakce). Elektrony, které jsou také součástí atomu, vyvažují kladný náboj jádra a starají se o to, aby byl atom celkově neutrální. Elektrony nemohou do sklepa, obsazují tedy pokoje v různých patrech hotelu.

Každý atomový hotel je postaven podle stejného stavebního plánu. Jednotlivá patra mají různý počet pokojů - a všechny jsou dvoulůžkové. Elektrony obsazují patro za patrem. V posledním, nejvyšším patře se pak zbylé elektrony usazují v pokojích pokud možno jednom.

Ty, které získaly pokoj jen pro sebe, jsou nejprve nadšené ze spousty místa, časem se ale (jak jinak) začnou nudit. Hledají si proto partnery - a nacházejí je v elektronech, které trpí stejným problémem v jiném hotelu. Začínají spolu komunikovat, telefonují si a dokonce se snad i vzájemně navštěvují. Vznikne tak … chemická vazba mezi dvěma prvky.

V případě vody, která se skládá z jednoho atomu kyslíku a dvou atomů vodíku, se spojí dva nešťastné elektrony ve vrchním patře kyslíku - s dvěma osamělými kolegy, které se nudí ve dvou atomech vodíku.

Tím ale vzájemná interakce nekončí. Pořád tu ještě máme sklepení, plná kladných nábojů protonů. A kladné náboje, jak je známo, rády přitahují záporné náboje. Ne že by se snad mohlo stát, že se cizí elektrony dostanou až k nim do sklepa... určitá interakce přesto nastává. 

V případě vodíku (který má jen jeden proton a jeden elektron) je dokonce situace dost kritická. Jeho jediný elektron vodíku totiž odešel na párty, kterou pořádá atom kyslíku. To, čemu říkáme proton - pak zůstane v atomu vodíku nezdravě osamělý. Touží teď po elektronu a je mu už jedno, který to je. Vezme za vděk i elektronem, který mu třeba jen mává z okna jiného atomárního hotelu.

Osamělý proton ve sklepě vodíkového hotelu a soucitné elektrony, které na něj mávají z jiného hotelu, sice netvoří žádnou chemickou vazbu, přesto jsou ale schopné ze své fyzikální lásky (elektromagnetické síly) “přenášet skály” jinými slovy natočit nebo přemístit molekulu vody tak, aby si byli navzájem co nejblíže. Tomuto vztahu pak chemik říká “vodíkový můstek”.

Jsou to právě vodíkové můstky, kdo by mohl vnést do záhady trochu světla. Je totiž dobře možné, že voda reaguje s naší kůží díky efektům, které má na svědomí tvorba vodíkových můstků mezi molekulami vody a kůží. Může docházet k různým změnám, například k přesunu iontů. Naše nervy pak vnímají tyto nepatrné proměny a přenášejí je do mozku, kde jsou vyhodnocovány jako “pocit mokra”. Voda je navíc (v případě, že jsou v ní rozpuštěné různé chemické soli) vodičem - může tedy vést elektrický proud - což by mohla být další možnost, jak ovlivnit nervy, nacházející se pod kůží. 

K vytvoření pocitu mokra možná také přispívá základní charakteristika tekutiny. Je to poměrně vysoká hustota (oleje nebo alkoholy mají hustotu menší než voda) a přitom daleko nižší viskozita, tedy schopnost stékat po kůži, než jakou vykazuje například olej. 

Co se týká alkoholů, ty mohou také vyvolávat změny v kůži. Jedná se ale o změny jiného charakteru. Alkoholy mohou rozpouštět ochrannou tukovou vrstvu kůže. Vzhledem k tomu, že se v naší přírodě čisté alkoholy nevyskytují, nemáme na takové vzruchy vyvinuté žádné speciální receptory. 

Ty mimochodem nemáme ani pro změny, vznikající na kůži díky vodíkovým můstkům… 

align="justify" 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 25.7.2019 8:00 | karma článku: 28,82 | přečteno: 2249x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 28,62 | Přečteno: 683x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Pravidlo tří vteřin

Jídlo, které upadlo na zem, se prý může jíst, když neleželo na zemi moc dlouho. Co je pravdy na lidové pověře? (délka blogu 2 min.)

1.7.2024 v 8:00 | Karma: 28,75 | Přečteno: 867x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Voyager 1 - sonda je zachráněna

Na staré sondě, která startovala do vesmíru ze Země v roce 1977, stále ještě fungují čtyři přístroje. Voyager 1 se nyní nachází zhruba 24 miliard kilometrů od Země. Opustil Sluneční soustavu a nachází se v mezihvězdném prostoru.

27.6.2024 v 8:03 | Karma: 25,71 | Přečteno: 356x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč se někdy nepovede dort nebo koláč?

Už se vám někdy při pečení „srazil“ dort, i když jste dodrželi recept i pracovní postup? Pečení dortového korpusu nebo koláčů je komplikovaná záležitost. Na vině je (a vy to tušíte) ... chemie a někdy i fyzika.

24.6.2024 v 8:00 | Karma: 24,84 | Přečteno: 500x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,76 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Sám se nevzdá, náhrady jsou

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

Ve druhém kole prezidentských voleb v Íránu vede reformista Masúd Pezeškján

6. července 2024  3:59

V druhém kole íránských prezidentských voleb podle předběžných výsledků vede reformní kandidát,...

Vrátit se jako hrdina. Ukrajina už cvičí vězně, kanibaly jako Rusko nebere

6. července 2024

Premium Ukrajina začala s propouštěním vězňů, kteří chtějí bojovat za svou vlast proti Rusům. Krok je...

Podvodníci na turisty mají žně. Říká se jim deštníkáři a tváří se jako charita

6. července 2024

Premium Turistická sezona přitahuje do Česka mnoho cizinců, které se snaží některé společnosti nalákat do...

„Kandiduji dál a znovu zvítězím,“ odpověděl Biden na pochyby o jeho stavu

5. července 2024  22:54

Navzdory spekulacím a pochybám o své mentální a fyzické kondici nehodlá Joe Biden odstoupit z...

  • Počet článků 990
  • Celková karma 20,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.