Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Planety se dvěma Slunci na obloze

Existují planety, na jejichž nebi se dají pozorovat dvě Slunce? Odpověď dávají data, která nasbíral vesmírný teleskop mise Gaia. (délka blogu 5 min.)

Gaia 

Jméno Gaia je zkratkou pro „Globales Astrometrisches Interferometer for Astrophysik“.

Gaia zkoumá naše vesmírné okolí a vytváří mimořádně přesnou trojrozměrnou mapu více než 1,8 miliardy hvězd naší Mléčné dráhy i mimo ni. 

Kromě toho mapuje jejich pohyby, jasnost, teplotu a složení. Tato hvězdná inventura poskytne údaje potřebné k zodpovězení různých otázek, týkajících se původu, struktury a evoluce naší galaxie.

Vícenásobné hvězdné systémy

A tak díky vesmírnému teleskopu Gaia, který mapuje Galaxii, můžeme začít snít i o planetách, které mají na svém nebi hned dvě slunce. Z principu věci totiž není vůbec samozřejmé, že takové planetární systémy existují. 

I v “jednoduchých” planetárních systémech mohou být gravitační vlivy nově vznikajících planet tak komplikované, že mohou přivést ke zkáze většiny pevných planet. 

Důkazem jsou četné soustavy, které se skládají z centrální hvězdy, kterou obíhá jen jedna obří planeta. Ta je navíc tak blízko své hvězdě, že je jasné, že v této vzdálenosti nemohla vzniknout. Počítačové simulace naznačují, že k takové situaci dochází při destabilizaci drah velkých planet (vznikajících ve vzdálenějších částech systému), které pak už neobíhají na svých původních drahách, ale migrují směrem ke své centrální hvězdě. 

Po cestě pak jejich gravitační vliv destabilizuje kamenné planety, které vznikly ve vnitřních částech systémů. Změna gravitačních podmínek je buď vymrští směrem k centrální hvězdě, která je pohltí - nebo katapuluje ven z planetární soustavy. 

U planetárních soustav s více slunci musí být logicky poměry ještě daleko chaotičtější a pravděpodobnost, že se tam dají nalézt planety typu Země, tedy musí být ještě daleko menší. 

Hvězdná inventura

Díky teleskopům mise Gaia se nyní podařilo katalogizovat několik tisíc bližších planetárních soustav. V jedné ze studií se vědci zaměřili konkrétně na planety, obíhající v několikanásobných hvězdných systémech. 

Jednalo se o systémy v okruhu 500 parseců (1 pc odpovídá přibližně 3,26 světelných roků). 

Našli v nich celkem 176 binárních soustav, 27 trojitých hvězdných soustav a dokonce jeden systém se čtyřmi “slunci”. 

Mezi planetárními soustavami, které nalezli vědci v našem vesmírném okolí, je tedy přibližně 15 procent soustav, ve kterých by se na obloze planet dalo pozorovat více než jedno slunce. 

Doprovodné hvězdy - tedy ty z hvězd, kolem kterých se neutvořila daná planetární soustava, přitom měly hmotnosti mezi 0,078 a 1,4 našeho Slunce. Nejčastěji se vyskytovaly hmotnosti kolem 0,15 až 0,3 hmotnosti Slunce. 

Ve většině případů jde tedy o trpasličí hvězdy.  

Co se týká vzdálenosti od centrální (a hlavní) hvězdy, pohybují se takoví hvězdní souputníci mezi 20 a 9100 AU (AU je astronomická jednotka - tedy 150 000 000 km - a odpovídá vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem). 

Nejčastěji se pak vyskytují ve vzdálenosti 1000 AU. Pokud bychom se tedy nacházeli na jedné z kamenných planet blízko dané hlavní hvězdy, nejspíše by nás hvězdný souputník na nebi vůbec neupoutal. Podobal by se libovolné tuctové hvězdě, pokud by byl vůbec vidět pouhýma očima. Vždyť i naše Slunce je při pohledu z Pluta jen zářivým bodem - a to i přesto, že se Pluto nachází jen ve vzdálenosti 30 - 50 AU a Slunce je středně velká hvězda. 

Bílí trpaslíci

Zajímavé je, že se mezi souputníky hlavní hvězdy nalézá také 8 bílých trpaslíků. Znamená to tedy, že planetární systémy kolem hlavní hvězdy přežily všechny fáze jejich vývoje.

Takzvaní bílí trpaslíci jsou totiž konečnou fází života většiny středně těžkých hvězd. Došly jim zásoby paliva pro jadernou fuzi, nejsou dostatečně hmotné na to, aby zažehly její další fázi, a tak se mění na rudé obry. Poté odhodí své svrchní obaly. To co zbylo, je horké a bíle svítící poměrně malé jádro bývalé hvězdy. 

TESS

Výzkum ještě zdaleka není u konce. Kromě údajů z mise Gaia chtějí vědci v budoucnu uplatnit také poznatky, které mají přinést speciální teleskopy, které se budou dále věnovat průzkumu exoplanet. Jedním z nich je Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Mise TESS se zabývá hledáním exoplanet pomocí metody tranzitu. 

Tranzitní metoda je založena na zachycení poklesu jasnosti hvězdy. Vyžaduje, aby planety procházely (při pohledu ze Země) přímo před hvězdami, takže část hvězdy na chvíli zakryjí. Opakovaná periodická snížení jasnosti pak vědcům dovolují vypočítat oběžnou dráhu a dokonce určit velikost planety.

Mise bude katalogizovat tisíce kandidátů na planetární soustavy a měla by objevit mnoho dalších exoplanet. Jistě mezi nimi budou i takové, které mají na nebi … dvě a více sluncí. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 21.1.2021 8:00 | karma článku: 23,18 | přečteno: 519x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Pravidlo tří vteřin

Jídlo, které upadlo na zem, se prý může jíst, když neleželo na zemi moc dlouho. Co je pravdy na lidové pověře? (délka blogu 2 min.)

1.7.2024 v 8:00 | Karma: 23,35 | Přečteno: 536x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Voyager 1 - sonda je zachráněna

Na staré sondě, která startovala do vesmíru ze Země v roce 1977, stále ještě fungují čtyři přístroje. Voyager 1 se nyní nachází zhruba 24 miliard kilometrů od Země. Opustil Sluneční soustavu a nachází se v mezihvězdném prostoru.

27.6.2024 v 8:03 | Karma: 25,31 | Přečteno: 343x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč se někdy nepovede dort nebo koláč?

Už se vám někdy při pečení „srazil“ dort, i když jste dodrželi recept i pracovní postup? Pečení dortového korpusu nebo koláčů je komplikovaná záležitost. Na vině je (a vy to tušíte) ... chemie a někdy i fyzika.

24.6.2024 v 8:00 | Karma: 24,41 | Přečteno: 477x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,51 | Přečteno: 555x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,55 | Přečteno: 728x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Oběť jsem já, hájí se cyklista, po jehož útoku zemřela řidička

26. června 2024  11:43,  aktualizováno  12:52

Řidička, která po konfliktu s cyklistou Václavem Socherem před dvěma lety zemřela v nemocnici, si...

Sto deset let od první pokuty za černou jízdu. Přirážka byla za korunu

1. července 2024  18:41

Revizoři v Praze vybírají pokuty už od roku 1914. Jinde v republice černí cestující jezdili...

Raději rezignuji! Kandidáti ve Francii nechtějí tříštit síly proti Le Penové

1. července 2024  18:27

Nejméně 165 kandidátů převážně z řad levice či z bloku prezidenta Emmanuela Macrona se v pondělí...

Na činy z Bílého domu platí imunita, rozhodl Nejvyšší soud. Trump to chválí

1. července 2024  16:52,  aktualizováno  18:04

Nejvyšší soud Spojených států oznámil, že exprezidenti mají „absolutní“ imunitu pro jasně oficiální...

Téměř polovina Čechů vnímá ekonomickou situaci jako špatnou, vyplývá z šetření

1. července 2024  18:03

Současnou ekonomickou situaci v zemi hodnotí pozitivně 17 procent občanů, 47 procent ji vnímá jako...

  • Počet článků 989
  • Celková karma 19,67
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.