O užitečné radioaktivitě - tentokrát v zemském plášti
Naše planeta je radioaktivní - díkybohu! Vědci zjistili, jaký má radioaktivita podíl na ohřívání zemského nitra - a tím i ohřívání jádra, které se pak stará o existenci ochranného magnetického pole.
Planety se při svém zrodu ani trochu nepodobají pozdějším pevným chladným koulím, lhostejně obíhajícím kolem své centrální hvězdy. Dokud průměr protoplanety nedosáhne zhruba 100 km není dokonce ani kulatá. Až při větších rozměrech se projeví gravitace, která vnutí vesmírnému tělesu tvar koule.
Kromě toho jsou mladé planety a protoplanety rozžhavené díky nesčetným srážkám materiálu, ze kterého se formovaly.
Každý gram hmoty totiž musel nejdříve kolidovat s bezpočtem svých kolegů, aby nakonec společně vytvořili obrovský slepenec, který se jednou stane pevnou planetou. Čím větší je hrouda hmoty a čím rychleji letí, tím více má kinetické energie. Při srážkách se část této energie mění na teplo.
Zatímco později povrch nové planety pomalu vychladá, panuje vysoká teplota v jejím nitru daleko déle. Částečně je tomu také proto, že se k teplu ze srážek původního materiálu planety přidává také teplo, vznikající při rozpadu přirozeně radioaktivních prvků, obsažených v materiálu planety.
Kolik tepla se v Zemi tvoří radioaktivním rozpadem?
Vědci dnes našli způsob, jak se o procesech uvnitř Země dozvědět. Nepomůže sice navrtat zemskou kůru (jádro a dokonce i vnější plášť naší planety jsou pro nás tímto způsobem nedosažitelné), nahlédnout ale do planety přesto mohou. Dělají to pomocí nepatrných a těžko detekovatelných částic - neutrin.
Geoneutrina…jsou antineutrina, pocházející z rozpadových řad thoria a uranu. Jako rozpadová řada se označuje řada radioaktivních přeměn nestabilních izotopů prvků, končící vznikem stabilního izotopu olova. Přeměna v rozpadové řadě je doprovázena vyzařováním částic alfa (jader atomů helia) nebo beta (elektronů případně pozitronů) a výše zmíněných neutrin. |
Na obrázku je vidět vědecký experiment s názvem Borexino. Nachází se v Itálii - v největší pozemské podzemní laboratoři jménem Laboratori Nazionali del Gran Sasso. Aparatura zachycuje sluneční ale také “pozemská” neutrina, kterým se začalo říkat “geoneutrina”. A není jich zrovna málo. Každou vteřinu se čtverečním centimetrem “probije” kolem milionu těchto částic, vzniklých při procesech, probíhajících uvnitř naší planety.
Během jednoho cyklu měření jich detektor zachytí jen několik set až tisíc, přesto se z nich dají vyčíst zajímavé informace.
Díky výsledkům experimentů nyní vědci odhadli, že je vysoká teplota uvnitř Země z více než poloviny způsobena rozpadem radioaktivních jader.
Radioaktivita tak pomáhá udržovat v chodu vulkanismus, pohyb zemských desek nebo také zemské magnetické pole. To se totiž vytvořilo díky procesům v tekutém (protože horkém) kovovém jádře naší planety.
A dál?
Vědci se samozřejmě nechystají s pokusy přestat - naopak. V Číně se staví detektor JUNO. Ten bude 70x větší a umožní měření s daleko lepší statistikou a přesností.
Další zdroje:https://journals.aps.org/prd/abstract/10.1103/PhysRevD.101.012009, https://www.fz-juelich.de/ikp/ikp-2/DE/Forschung/Neutrinos/_node.html;jsessionid=86261D8D630408229F11469A9E928E90
Dana Tenzler
Co všechno víme o Slunci?

Slunce, naše nejbližší hvězda, vypadá na obloze jako nevinný zářivý kotouček. Je to ale obrovská jaderná pec, kde probíhá fúze a vzniká energie, která na Zemi umožňuje život. Z čeho se vlastně Slunce skládá?
Dana Tenzler
Mezihvězdný materiál pocházející z Alfa Centauri

Mimozemšťané nás s největší pravděpodobností zatím nenavštívili. Jak je tomu ale s neživou přírodou? Mohou být ve Sluneční soustavě tělesa, která vznikala v jiných soustavách?
Dana Tenzler
Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.
Dana Tenzler
Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Součkova otočka. Na obrazovky se vrátí Fokus Václava Moravce a další pořady
Na zpravodajský kanál České televize ČT24 se mají vrátit dříve zrušené pořady. Mezi nimi je...
Trump hodlá Saúdské Arábii nabídnout dodávky zbraní za 100 miliard dolarů
Spojené státy se chystají nabídnout Saúdské Arábii dodávky zbraní za více než 100 miliard dolarů...
Jsme připraveni dohodnout se s Trumpem na konci války, chybí detaily, uvedl Lavrov
Spojené státy a Rusko postupují správným směrem k ukončení války na Ukrajině a Moskva je připravena...
Ženě museli během těhotenství vyjmout dělohu. Syn se mi narodil dvakrát, říká
O dvojím narození vlastního syna mluví Britka, které v těhotenství kvůli komplikované operaci...
- Počet článků 1074
- Celková karma 18,97
- Průměrná čtenost 1266x