Dvacetileté výročí sondy Mars Express
Mars Express
… byla vypuštěna do vesmíru 2. června 2003 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Je na své misi tedy neuvěřitelných 20 roků.
To, že mohou být vesmírné sondy dlouhověké, není žádná novinka - většinou se ale jedná o drahé a extrémně sofistikované sondy, které vymyslela, zhotovila a dodnes obsluhuje NASA - americká vesmírná agentura.
Sonda Mars Express dostala své jméno na počest toho, že byla postavena a vypuštěna v rekordním čase a za mnohem nižší náklady než předchozí podobné mise. Přesto překonala veškerá očekávání ve všech smyslech slova. Ani ona se samozřejmě nevyhnula technickým problémům - přesto se s nimi tým vědců, který sondu řídí, uměl úspěšně vypořádat. Nyní byla mise prodloužena, takže může s určitými omezeními pokračovat až do roku 2026.
Už samotný přílet k Marsu se v jejím případě dá považovat za úspěch - přechod na jeho oběžnou dráhu samozřejmě není nic lehkého. Sonda poté začala zachycovat překrásné snímky povrchu Rudé planety a věnovala se svému vědeckému programu.
Přístroj HRSC zachycuje snímky, díky kterým se dá rekonstruovat geologická historie Marsu. Radarový přístroj MARSIS detekoval vodní led na povrchu i ten, který je skrytý pod ním. Kromě toho sonda pozorovala obnažený led, který se nachází v polárních čepičkách Rudé planety.
Kočka s devíti životy
Původní plánovaná životnost sondy byla kolem jednoho marsovského roku, který odpovídá 687 pozemským dnům. To, že se sonda “dožila” dvaceti roků, je tedy prakticky zázrak - sonda svým způsobem připomíná kočku s devíti životy.
První problémy se vyskytly už krátce po startu. Problém s elektroinstalací solárního pole přispěl k tomu, že měla sonda k dispozici pouze 60 % očekávané energie. Tento neúspěch si vyžádal, aby řídící tým vyvinul během šesti měsíců, tedy během letu k Marsu, úplně nový koncept mise. Podařilo se dokonce zvýšit výkon na 70 %.
Během rozvinování radarového systému MARSIS se pak jeho první část zasekla. Tým musel vymyslet řešení, jak ho zahřát a úspěšně uvolnit.
V roce 2011 se Mars Express setkal s problémem s pamětí, který měl za následek ztrátu schopnosti dlouhodobého ukládání dat. Jeho týmu musel vyvinout nový způsob užívání krátkodobého úložiště, aby jím nahradil pokaženou dlouhodobou paměť.
Vzhledem k tomu, že baterie kosmické lodi časem projevovaly znaky stárnutí, zaváděl tým mise stále propracovanější opatření pro úsporu energie. Zvyšovala se tak životnost baterií.
V roce 2014 čekalo sondu pravé drama: uskutečnilo se totiž blízké setkání s kometou Siding Spring. Přestože kometa Mars a tedy i sondu minula, bylo tu nebezpečí, že ji zničí prach z ohonu komety. Jeho částice se mimochodem pohybovaly rychlostí 56 km/s. Inženýři museli chránit misi úpravou její oběžné dráhy a použili samotný Mars jako štít.
Problematickou částí stárnoucí sondy, jsou samozřejmě gyroskopy, které jí sdělují, jakým směrem je ve vesmíru obrácena. Vědci před několika lety přeprogramovali sondu tak, aby se bez nich obešla. Spoléhá se teď jen na hvězdné mapy a kamery, které je zachycují.
Jak už bylo zmíněno výše, bude mise pokračovat v průzkumu Rudé planety minimálně do roku 2026. Pokud se sondu podaří udržet v provozu i po tomto datu, může podporovat v roce 2028 misi MMX (Mars Moons eXploration), kterou bude provádět japonská vesmírná agentura JAXA.
Zdroj: ESA, NASA
Dana Tenzler
Hmota, ze které se skládají naše těla, může pocházet z jiné galaxie
Hrdinou dnešního blogu je uhlík - chemický prvek, který je základem všech organických molekul. Uhlík v našem těle může mít za sebou dlouhou cestu vesmírem. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Záhada rezavých koček
Všimli jste si, že naprostá většina zrzavých koček jsou ... kocouři? Jen jedna z pěti zrzavých koček je kočičí dáma. Vědci nedávno zjistili, čím je to způsobeno. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Dva starší přístroje - jeden nový pohled na věc
Dokonce ani starší teleskopy nepatří do starého železa - i když dnes existují daleko novější a citlivější přístroje. S letitou technikou se dá dělat i úplně nová věda. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Vědci v Japonsku zjistili, jak nechat narůst nové zuby
Tým japonských vědců pracuje na vývoji léku, díky kterému by mohly pacientům dorůstat ztracené zuby. Letos se bude poprvé testovat na lidech. (délka blogu 2 min.)
Dana Tenzler
Vulkány na Io
Když objevil Galileo Galilei pomocí svého jednoduchého dalekohledu Jupiterův měsíc Io, netušil, že se jedná o nejaktivnější měsíc Sluneční soustavy. Ve vesmíru ale nemusí být tento exotický měsíc výjimkou. (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Průzkumy nám dělají medvědí službu. Chceme vládnout sami, řekl Babiš
Aktualizujeme Vysoká procenta a velký náskok nad jinými subjekty v průzkumech hnutí ANO dělají medvědí službu. V...
Po vážné nehodě lanovky v Pyrenejích zůstávají na JIP dvě Španělky
Po nehodě lanovky v lyžařském středisku Astún na severu Španělska zůstávají dvě vážně zraněné...
ANO sahá po jednobarevné vládě, podle průzkumu by získalo 95 mandátů
Volby do Poslanecké sněmovny by vyhrálo hnutí ANO se ziskem 34,4 procenta hlasů. Druhá by byla...
Běžkař si na beskydském hřebeni poranil nohu, musel pro něj vrtulník
Dvaašedesátiletý běžkař se zranil v sobotu po poledni na hřebeni Vsetínských vrchů. S poraněnou...
Prodej stavebního pozemku, Olbramovice - 959m2
Branišovice, okres Brno-venkov
3 999 000 Kč
- Počet článků 1046
- Celková karma 24,38
- Průměrná čtenost 1276x