Další hledání života na Jupiterovu měsíci Europě
Jedním z nejzajímavějších objektů naší soustavy je jeden z měsíců Jupiteru - Europa. Během několika roků by k němu dokonce měla vyrazit další kosmická sonda, dá se totiž předpokládat, že by v nitru Europy mohl existovat jednoduchý život.
Pokud by se podařilo dokázat, že se život ve Sluneční soustavě vyvinul hned na dvou místech nezávisle na sobě, mohlo by to naznačovat, že život může zákonitě vznikat i jinde ve vesmíru.
Život na Europě by se dal považovat za nepřímý důkaz existence mimozemských civilizací.
K tomu je samozřejmě nejprve nutné Europu prozkoumat, tamní život objevit a prozkoumat jeho strukturu.
Nyní se Europě věnuje i výše zmíněný vesmírný teleskop Jamese Webba. Zkoumá sloučeniny uhlíku - bez nich se totiž život (tak jak ho známe na Zemi) neobejde.
Zdá se, že oceán, který se nachází pod věčně zmrzlým povrchem velkého Jupiterova měsíce, skutečně obsahuje značné množství tohoto chemického prvku.
CO2 na Europě
O tom, že se na povrchu Evropy vyskytuje oxid uhličitý, se ví už delší dobu. Nebylo ale jasné, odkud se bere. Může se jednat o molekulu, která se na povrch dostává z nitra oceánu, pokrytého silnou vrstvou ledu, může ale také pocházet z okolního vesmíru a na povrch měsíce se dostal při dopadu malých ledových objektů nebo meteoritů.
Ukázalo se, že se CO2 v povrchové vrstvě měsíce nachází v oblasti Tara Regio. Ta patří k nejmladším oblastem povrchu Europy. Podobně jako na Zemi pochází mladý povrchový materiál z nitra tělesa. Na Zemi se na povrch dostává materiál z vulkánů, na Europě se jedná o čerstvý led, který se na povrch dostal z puklin, kterými prosakuje voda oceánu. Pokud se tu tedy dá CO2 objevit hlavně v mladých oblastech, mělo by se jednat o materiál, pocházející právě z vody tohoto oceánu.
Situace tedy zůstává napínavá. Přesto se zatím nedá zodpovědně prohlásit, že se na Europě nachází mimozemský život našeho typu, který by využíval uhlík pro stavbu organické hmoty a používal kyslík pro svůj metabolismus.
Molekuly CO2 by se mohly vytvářet například z jiných organických molekul pod vlivem záření. Stejně tak mohou pocházet z radiolytického rozkladu karbonátů - anorganických sloučenin, které známe i ze Země, kde vytvářejí různé minerály a horniny.
Další mise k Europě
Na další poznatky si tedy musíme ještě několik roků počkat.
Letos 14. dubna 2023 byla k Jupiteru vypuštěna evropská sonda JUICE. Jejich cílem je průzkum měsíců Ganymed, Europa a Callisto a výzkum samotné planety Jupiteru. K cíli by měla dorazit v roce 2031.
Europa Clipper je naopak mise kosmické agentury NASA. Sonda odstartuje v říjnu 2024. Má zjistit, zda pod povrchem ledového měsíce existují místa, která by mohla být vhodná pro vznik života.
Sonda by měla dorazit k Jupiteru v roce 2030. Provede téměř 50 průletů kolem Europy a bude přitom zkoumat prakticky celý povrch měsíce.
Zdroje: The distribution of CO2 on Europa indicates an internal source of carbon, S. K. Trumbo and M. E. Brown; Science, 2023, Endogenous CO2 ice mixture on the surface of Europa and no detection of plume activity, G. L. Villanueva et al.; Science, 2023, NASA, https://europa.nasa.gov/mission/about/#pre-project-planning-pre-phase-a
Dana Tenzler
Proč se přidává do chleba sůl?

Další díl o chemii v kuchyni - tentokrát o tom, proč se vlastně do chleba má přidávat sůl, kdy jí je dost a kdy jí je až příliš. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Kazí nám modré světlo spánek?

Také rádi večer ležíte v posteli s telefonem nebo tabletem, projíždíte sociální sítě, čtete zprávy nebo knížku - a máte špatně svědomí, protože to prý kazí spánek? Dobrá zpráva pro všechny závisláky. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Drží Trump prst na „vypínači internetu“? Evropa zaspala, náprava přijde na miliardy
Premium Stranou geopolitických šlamastik musí Evropa řešit i jeden dosud skrytý problém. Po návratu Donalda...
Program KVIFF 2025: slavný Formanův film v nové verzi, sestřih videohry Kingdom Come
Letošní ročník festivalu v Karlových Varech od 4. do 12. července nabídne více než 130...
Psi mu uhynuli v kufru auta. Staral jsem se o děti v nouzi, hájil se marně policista
Případ úhynu dvou psů v kufru auta definitivně skončí pokutou dva a půl tisíce korun. Od...
Bradáčová našla chybu v reformě trestního práva, týká se držení konopí
Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová upozornila na chybu, kterou považuje za nejzásadnější v...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1091
- Celková karma 18,65
- Průměrná čtenost 1261x