Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co si počít, když jste zapomněli, kde máte svou atomovou bombu?

“Kam jsem to jenom dal(a)?” je velice napínavá otázka. O to napínavější, když je ztraceným předmětem… atomová bomba. (délka blogu 10 min.) 

Dnešní blog bude tak trochu odpočinkový. Týdny plné vyvracení předsudků a manipulací anti jaderných aktivistů, kteří slouží své ideologii šířením strachu a demagogie ... chci proložit něčím zajímavým. Něčím, co pro změnu vyjádří trochu obdivu k lidské důmyslnosti. 

V minulém blogu jsem naznačila, jak je jednoduché najít ukradené vyhořelé jaderné palivo. Koneckonců je napěchované izotopy, které mají krátký poločas rozpadu - září tedy opravdu intenzivně. 

Co ale podniknout, když vám někdo ukradne palivo, které je sice obohacené štěpným uranem, zatím ale neprošlo jaderným reaktorem? Nebo jinými slovy…

Co podniknout, když jste si někam založili atomovou bombu? 

Nejlepší je samozřejmě hledat tam, kde jste s ní byli naposled. Ale žerty stranou. Problematika ztracených nebo ukradených jaderných pum není nic, o čem by se mělo příliš žertovat. 

Vědci mají samozřejmě i pro takovýto případ “plán B”. Nalézt skrytou, kradenou nebo dokonce ztracenou atomovou bombu nebo kradené (čerstvé) palivo není nemožné. Umožňuje to jedna speciální vlastnost radioaktivních izotopů uranu.

Ionizující záření, které vydávají “čerstvé” tyče z obohaceného uranového paliva nebo moderní atomové bomby, je převážně záření typu “gama” - tedy elektromagnetické vlny s vysokou energií. Dá se odstínit poměrně jednoduchým způsobem - poměrně slabou vrstvou olova nebo jinou podobně jednoduchou stínící konstrukcí. Pokud pak na takto odstíněný předmět namíříte běžný Geiger-Müllerův detektor, neuvidíte mezi bombou (příp. palivovou tyčí s obohaceným uranem) a přirozeným pozadím skoro žádný rozdíl. To k nalezení onech předmětů samozřejmě moc nepomůže. 

Na bombu s trikem

Trik, který bombu odhalí (a který je tak trochu zlomyslný), spočívá v použití proudu neutronů. Na ty totiž prosté stínění pomocí olova nedělá žádný dojem. Neutrony se dají odstínit jen pomocí mnohovrstvých konstrukcí ze speciálních materiálů (viz jeden ze starších blogů). 

Funguje to vlastně úplně jednoduše. Uran 235 má už od přírody tendenci k samovolnému rozpadu. Při něm se uvolňují částice (neutrony), které mohou (pakliže mají správnou rychlost) navodit rozpad sousedních jader. Konkrétně to jsou tři neutrony na jeden rozpadající se atom uranu 235.

U běžných moderních bomb je ovšem i toto samovolné záření přirozeně se rozpadajících jader uranu 235 příliš slabé na to, aby  ho zaregistroval například detektor neutronů. Když se ale materiál bomby ozáří vnějším proudem neutronů se správnou energií - dojde neodvratně k řetězové reakci a tím k relativně intenzivnímu rozpadu jader uranu 235. Ta pak uvolní další a další neutrony.  A tyto nově se uvolňující neutrony už se rozhodně detekovat podaří. 

Bomba se tedy proudem neutronů z cizího zdroje jen “nakopne” - a pak se už sama (díky fyzikálním zákonům) prozradí. 

Ten, kdo bombu hledá, musí samozřejmě dát pozor, aby ji nenakopl příliš silně. Pokud se totiž celá věc přežene, bombu sice naleznete, ale (v případě že se skládá z nadkritického množství uranu) vybuchne vám před očima. I to by bylo samozřejmě nepraktické. 

Kde vzít zlomyslné neutrony?

Neutrony se v běžné (například vědecké) praxi získávají hned několika různými způsoby. Limitujícím faktorem je tu technologie. Ta bývá velice neskladná, nebezpečná při manipulaci - nebo obojí. S jednou výjimkou - jaderná fúze, probíhající v malých měřítkách umí obstarat neutrony poměrně spolehlivě a hlavně bezpečně. Technologii se říká “fusor” a stojí “jen” několik set tisíc euro. Vejde se středně velké tašky. 

Další informace:

http://scitation.aip.org/content/aip/magazine/physicstoday/news/10.1063/PT.5.7123;jsessionid=3mnsku7p47f2j.x-aip-live-03https://www.llnl.gov/missions/counterterrorism

Z výše uvedených důvodů tedy není záhodno krást ani atomovou bombu, ani nepoužité tyče jaderného paliva. Dají se (i navzdory možné důmyslné skrýši) nenápadně vystopovat.

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 16.9.2019 8:00 | karma článku: 28,84 | přečteno: 1089x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 28,62 | Přečteno: 683x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Pravidlo tří vteřin

Jídlo, které upadlo na zem, se prý může jíst, když neleželo na zemi moc dlouho. Co je pravdy na lidové pověře? (délka blogu 2 min.)

1.7.2024 v 8:00 | Karma: 28,75 | Přečteno: 867x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Voyager 1 - sonda je zachráněna

Na staré sondě, která startovala do vesmíru ze Země v roce 1977, stále ještě fungují čtyři přístroje. Voyager 1 se nyní nachází zhruba 24 miliard kilometrů od Země. Opustil Sluneční soustavu a nachází se v mezihvězdném prostoru.

27.6.2024 v 8:03 | Karma: 25,71 | Přečteno: 356x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč se někdy nepovede dort nebo koláč?

Už se vám někdy při pečení „srazil“ dort, i když jste dodrželi recept i pracovní postup? Pečení dortového korpusu nebo koláčů je komplikovaná záležitost. Na vině je (a vy to tušíte) ... chemie a někdy i fyzika.

24.6.2024 v 8:00 | Karma: 24,84 | Přečteno: 500x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,76 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

ANALÝZA: Fiasko číslo 2. Jak se lhalo o Bidenovi a všichni to věděli

2. července 2024

Premium Boj Joea Bidena s vlastní stranou a nápomocnými médii, jež ho vyzývají, aby zabalil boj o Bílý dům,...

Ve druhém kole prezidentských voleb v Íránu vede reformista Masúd Pezeškján

6. července 2024  3:59

V druhém kole íránských prezidentských voleb podle předběžných výsledků vede reformní kandidát,...

Vrátit se jako hrdina. Ukrajina už cvičí vězně, kanibaly jako Rusko nebere

6. července 2024

Premium Ukrajina začala s propouštěním vězňů, kteří chtějí bojovat za svou vlast proti Rusům. Krok je...

Podvodníci na turisty mají žně. Říká se jim deštníkáři a tváří se jako charita

6. července 2024

Premium Turistická sezona přitahuje do Česka mnoho cizinců, které se snaží některé společnosti nalákat do...

„Kandiduji dál a znovu zvítězím,“ odpověděl Biden na pochyby o jeho stavu

5. července 2024  22:54

Navzdory spekulacím a pochybám o své mentální a fyzické kondici nehodlá Joe Biden odstoupit z...

  • Počet článků 990
  • Celková karma 20,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.