Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je to vlastně plynový hydrát?

Led, který hoří a uchovává v sobě velké množství energie. Plynové hydráty vás prostě musí fascinovat... (délka blogu ca. 8 min.) 

Hydráty plynů jsou ledu podobné sloučeniny molekul vody a molekul různých plynů (methan, propan, butan, etc.). Nacházejí se ve velkém množství na kontinentálních svazích na okrajích oceánů. V posledních desetiletích zaujaly odborníky hlavně jako potenciální zdroj energie.

Vzhled a struktura

Hydrát methanu je bílá pevná látka podobná ledu. Skládá se z hostitelských molekul vody, tvořících klec, ve které jsou uzavřené molekuly plynu. 

Klatráty (jak se jim také říká) mohou přitom obsahovat až šestkrát více plynu než otevřený a plynem nasycený systém pórů v sedimentových vrstvách na dně moře. Je tedy obrovským zásobníkem látky, kterou umíme využít jako palivo. Není divu, že se jejich výzkumu v poslední době věnuje hodně vědců. 

Na pohled vypadají hydráty podobně jako bílý prachový sníh. Struktura může být překvapivě různorodá. Hydrát methanu například existuje ve třech různých variantách, nazývaných hydrát methanu I, II a H. Nejběžnější formě přirozeně se vyskytujícího hydrátu methanu se říká typ 1, což vás jistě nepřekvapí. Ostatní jsou vzácnější. 

Struktura hostitelských klecí je popsána pomocí zápisu AB , kde A je počet plošek klece a B je počet typů plošek. Ne všechny mají totiž stejný tvar. 

Obrázek: Schéma konstrukcí hydrátů plynů. Zdroj: Wikipedie, Mrmw, CC0, Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9f/Clathrate_hydrate_cages.svg

Hydrát methanu se strukturou typu 1, vytvořený z mhetanu biogenního původu, obsahuje jako zachycenou složku plynu téměř výhradně methan. A právě on je nejčastějším plynovým hydrátem na naší planetě. Tato forma představuje více než 95 % všech ložisek.

V hydrátu methanu typu 2 jsou kromě methanu přítomny další uhlovodíky, jako je například  propan. Struktura H obsahuje ještě větší molekuly, jako je hexan, methylcyklopentan, cyklohexan a methylcyklohexan . 

Menší struktury pojmou až osm molekul methanu ve 46 molekulách vody. Tento klatrát ovšem může obsahovat nejen methan, ale také ethan, sirovodík nebo oxid uhličitý. Větší klatráty mohou obsahovat i 136 molekul vody. Takový klatrát může pak logicky obsahovat i daleko větší molekuly uhlovodíků, jako například pentany (uhlovodík s pěti atomu uhlíku). 

Původ

Hydrátům plynů byl v minulosti přisuzován hlavně biogenní původ. Mělo se za to, že jsou primárně tvořeny mikroorganismy, které žijí v hlubokých vrstvách sedimentu a pomalu přeměňují organické látky na methan. 

Dnes jsou často diskutovány i zdroje v zemské kůře, která zásobuje dno moří anorganicky vzniklým methanem. Rozdíl se dá zjistit pomocí izotopové analýzy. Oba druhy methanu mají trochu jiná zastoupení různých uhlíkových izotopů. 

Izotopový rozbor mimochodem naznačil, že původní domněnka o biologickém původu klatrátů je správná. Hydráty, které tvoří zásobárny methanu na mořském dně, pocházejí hlavně z mikrobiálního methanu, pravděpodobně generovaného degradací mořské organické hmoty zachycené v sedimentu a poté uložené do klatrátů. 

Naleziště

Hydráty různých plynů byly až do konce 20. století považovány za vzácnou kuriozitu. Ledu podobné sloučeniny molekul vody, které ve svém nitru zapouzdřují plyny, byly například nepříjemnou komplikací při těžbě plynu z podmořských nalezišť. 

Teprve v 90. letech vědci zjistili, že se velká ložiska těchto látek vyskytují na kontinentálních svazích prakticky u všech okrajů oceánů. Je to logické - ke svému vzniku potřebují sedimenty, které obsahují organickou hmotu. A ty se do oceánů a moří dostávají právě z kontinentů. Globální zásoby hydrátu hse dnes odhadují na 2 × 10^(14)  m3 methanu. 

Hydráty methanu jsou stabilní pouze při vysokých tlacích (přesahujících 35  barů) a při nízkých teplotách (ve spodních vodách oceánů a hlubokého mořského dna). 

V praxi to znamená, že dostatečný tlak a teplota se nacházejí v hloubce minimálně 350 m.

Jak staré jsou klatráty methanu na dně moří? 

Vědcům se podařilo vypracovat počítačový model vzniku a vývoje nalezišť klatrátů methanu. 

Zohlednili jak fyzikální zákony, tak údaje o paleoklimatu a vývoji oceánu. Po zhruba měsíci měl počítač hotovou simulaci vzniku a vývoje ložisek v Mexickém zálivu. 

Nakonec porovnali výsledky s existujícími daty, získanými pomocí geologických průzkumů a vrtů. Model souhlasí a dobře odráží realitu. 

Jedním z překvapení bylo zjištění, že ložiska hydrátů plynu jsou mnohem mladší, než se dříve předpokládalo. Na spodním okraji vrstev hydrátu plynu zřejmě probíhá neustálá recyklace. 

Hydráty jsou stabilní pouze v určité hloubce pod mořským dnem - v oblasti s vyhovující teplotou a tlakem. Když se na mořském dně usadí desítky metrů nového sedimentu, hydráty to zjevně destabilizuje. Tepelná rovnováha, která ve vrstvě dosud panovala, se s příchodem nových sedimentů naruší, pevné vrstvy hydrátových usazenin se rozpadnou a nové vrstvy hydrátů se znovu vytvoří ve vyšším “patře”.  

To se mimochodem muselo stát na konci minulé doby ledové u pobřeží Norska. Tající ledovce uvolnily do moře velké množství sedimentu. 

Pokud je navíc v tomto období voda nad mořským dnem už nasycena methanem, není kondenzace methanu (příchozího z hlubších vrstev pod sedimentem) jednoduchá. Daleko větší je pravděpodobnost, že se uvolní do atmosféry. Na “tání” methanových hydrátů se tak překvapivě nepodílí teplota, ale spíše sedimentový přírůstek, dodávaný z pevniny. 

Zdroje:https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/2017GC006876,https://www.nature.com/articles/s41467-018-03043-z, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0264817219303861?via%3Dihub

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 14.3.2022 8:00 | karma článku: 23,54 | přečteno: 432x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se někdy nepovede dort nebo koláč?

Už se vám někdy při pečení „srazil“ dort, i když jste dodrželi recept i pracovní postup? Pečení dortového korpusu nebo koláčů je komplikovaná záležitost. Na vině je (a vy to tušíte) ... chemie a někdy i fyzika.

24.6.2024 v 8:00 | Karma: 23,81 | Přečteno: 448x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 526x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,29 | Přečteno: 694x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,27 | Přečteno: 164x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,23 | Přečteno: 230x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Není třeba mluvit o normalizaci vztahů, řekl Pavel. Slováci se pustili do Fialy

26. června 2024  6:45,  aktualizováno  20:45

Kdo čekal, že návštěva nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho pomůže k ukončení roztržky...

„Bránila jste se až po půl minutě.“ Italka prohrála soud o sexuální obtěžování

26. června 2024  20:39

Informace o tom, že oběť sexuálního obtěžování může v daný moment takzvaně zamrznout, se zřejmě...

Havárie obytného vozu na Nymbursku, pro dítě musel letěl vrtulník

26. června 2024  20:37

U Dymokur na Nymbursku ve středu v podvečer havaroval obytný vůz. Zranění byli tři lidé, z toho dvě...

Muž přišel kvůli polibku skoro o nos. Útočník ho sekl samurajským mečem

26. června 2024  20:14

Americká policie zadržela jednoho muže kvůli neobvyklému útoku. Šestatřicetiletý Peter Michael...

  • Počet článků 987
  • Celková karma 18,92
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.