Proč se bojíme jít k psychologovi

Přestože v některých zemích už je celkem běžné mít svého psychologa, stejně jako zubaře, kadeřníka a fitness trenéra, u nás tomu tak ještě není. Důvody, proč lidé nechodí k psychologovi, jsou různé. Buď nemají žádné vážnější problémy nebo pokud je mají, poradí si s nimi sami. Případně mají dobré kamarády, kteří jim psychologa nahradí (kamarádská pomoc se ale od té odborné liší). Často však lidem brání v návštěvě psychologa různé obavy nebo předsudky. A jaké jsou ty nejčastější?

Nejsem přece blázen

Žádný rozumný člověk vás za blázna považovat nebude. To, že jdete k psychologovi neznamená, že máte nějakou duševní chorobu. Pomoci odborníka může využít i naprosto zdravý člověk, který se například jen ocitl v těžké životní situaci, ve které se nedokáže zorientovat. To se může stát úplně každému. Někdy se prostě sejde tolik potíží, že je toho na nás jednoduše moc a potřebujeme někoho dalšího, kdo by nám pomohl.

Dobrý psycholog vám dokáže ukázat úhel pohledu, který vás třeba předtím nenapadl, může vám poskytnout objektivní zpětnou vazbu a pokud je třeba, tak dá užitečnou radu. V některých případech člověku pomůže už jen to, že se vypovídá a má svůj problém s kým sdílet.

 

Psycholog se dozví o všech mých myšlenkách

Psychologové jsou také jenom lidi a neumí tedy číst myšlenky. Dozví se to, co jim povíte. Je vaším právem nechat si nějaké věci čistě pro sebe a nikdo vás nemůže nutit sdělovat to, co nechcete. Na druhou stranu je však pravda, že pokud budete zamlčovat důležité informace, tak je možné, že vám psycholog nebude moci dobře poradit.

 

Bude mě chtít strčit do blázince

Do psychiatrické léčebny vás nikdo bez vašeho souhlasu zavírat nebude. Výjimkou jsou případy, kdy je člověk nebezpečný sobě nebo svému okolí.

 

Nejsem přece takový slaboch, abych to nezvládl sám

Návštěva psychologa rozhodně není známkou slabosti, ale pouze připravenosti vypořádat se se svými problémy. To, že vy k psychologovi jdete a vaši známí vše zvládají sami neznamená, že jste neschopnější než oni. Každý člověk je jiný a zrovna tak je i každá situace jiná. Takže se s nikým nesrovnávejte a řiďte se podle sebe. Nikdo také nemá právo vaše rozhodnutí hodnotit, jen vy sami můžete posoudit, jak moc je pro vás určitá záležitost náročná.

 

Psycholog mě zmanipuluje

Správný psycholog se vás určitě nebude snažit zmanipulovat. Rozhodně není v jeho moci vás přesvědčit k něčemu, co nechcete, pokud mu to sami nedovolíte. Takže se nemusíte bát, že po jeho návštěvě to už nebudete vy. Nezmění vás, jen vám pomůže najít nové způsoby jednání a práce s vašimi silnými i slabými stránkami.

 

Stejně to k ničemu nebude

To je samozřejmě možné. Z velké části závisí na vás samotných, jestli sezení k něčemu povedou. Také je však pravda, že existují dobří i špatní psychologové, stejně jako existují dobří a špatní malíři pokojů. Nemělo by to tak být, ale bohužel je. Riziku, že si vyberete špatně, můžete předejít tím, že se poptáte na doporučení třeba někoho, o kom víte, že u psychologa byl. Ale ani pak vám dotyčný nemusí „sednout“. Každému vyhovuje jiný styl práce a jiní lidé.

Pokud uvažujete o tom, že zajdete k psychologovi, ale z jakéhokoliv důvodu váháte, pak bych vás ráda uklidnila, že většina obav se rozplyne už při první návštěvě. Zjistíte, že se na vás psycholog nesnaží za každou cenu zjistit i ten nejmenší detail, že mluvíte o tom, o čem chcete vy a ne on a že proti vám nesedí někdo, kdo by se na vás chtěl povyšovat a předhazovat vám vaše slabosti. A pokud budete mít pocit, že se něco takového děje, tak se přece jen můžete vždy zvednout a odejít.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Alexandra Bobelová | pátek 18.1.2013 15:00 | karma článku: 9,53 | přečteno: 1631x