Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme daleko lepší potraviny než za komunistů

A tak je třeba je kupovat, nestačí jen nadávat na mizerné jídlo, a pak jít, a koupit si ty nejlacinější šunty. Za kvalitu se platí, ale i ta bývá v mnoha případech levnější než za socíku neblahé paměti.

Vezmeme si takovou vepřovou šunku. Ta v roce 1989 stála v éře socialismu zhruba 100 korun za kilogram. Nyní v jedné farmářské prodejně v Českých Budějovicích se dá pořídit špičková šunka, o které jsme si dříve mohli nechat jenom zdát, za 369 korun za kilogram. Čili z hlediska poměrů cen a mezd, průměrný plat činil 3106 korun v roce 1989, nyní cca 41 000 korun, vychází opravdu kvalitní šunka daleko levněji v současnosti. Kdyby to bylo stejné jako za socialismu, stál by kilogram vepřové šunky asi 1300 korun!

I potravinářský odborník Martin Franc uvedl v článku na iDNES.cz . Celkově bych řekl, že si dnes můžeme koupit kvalitnější výrobky, ale některé nejlevnější produkty, co se prodávají dnes, by se za socialismu vůbec nedostaly na trh.“ S ním však polemizuje profesorka Jana Hajšlová na webu lidovky.cz. „Když se za socialismu zjistilo, že některý výrobek obsahuje nějakou škodlivinu, tak se to řešilo většinou tajně a veřejnost se o problému kolikrát ani nedověděla. Třicet let zpátky neměla veřejnost takový přehled, momentálně je mnohem lepší informovanost.“ Její slova potvrzuje i článek na webu nespechej.cz. Věc, na které se shodnou všichni odborníci, však souvisí s bezpečností potravin. Kontrola bezpečnosti potravin je dnes na nesrovnatelně vyšší úrovni než v osmdesátých letech. V té době byly bezpečnostní standardy mnohem volnější, především byly ale kontroly obcházeny, a i ve chvíli, kdy byl problém objeven, se o něm veřejnost nedozvěděla. Často také docházelo k tomu, že se například v masných výrobcích objevovaly takzvané polychronované bifenyly (správně zřejmě mělo být polychlorované, poznámka autora), které byly obsaženy v nátěrech používaných ve vepřínech nebo drůbežárnách.“

V každém případě je pravdou, že nyní se dají v obchodech koupit daleko lepší potraviny než za komunistů. Já jsem v minulém roce přivezl z dovolené na Valašsku špičkové klobásy a sýry tamní farmářské produkce. Pamatuji si, když jsem v osmdesátých letech, přinesl do práce domácí klobásy, tak se kolegové jen olizovali. Takové v obchodech dříve nebývaly, po celé zemi byly v obchodech potraviny stejně nízké kvality podle norem, které se navíc často příliš nedodržovaly. V současnosti se špičkové produkty koupit dají.

Ano, nyní jsou potraviny otázkou výběru, který je daleko větší než byl v komunistické éře. Samozřejmě i v současnosti se dají najít ty méně kvalitní, ale nikdo nikoho nenutí, aby je kupoval. Myslet si, že za sedmdesát korun za kilo koupím kvalitní špekáčky, může jen zcela neinformovaný člověk. Bohužel, mnozí lidé se řídí akorát cenou a nic jiného je nezajímá. Jistý supermarket dokonce přestal prodávat dobré buřty jen proto, že lidé o ně neměli zájem a brali si levnější „bezmasou“ variantu.“ Pak ať si nestěžují.

Já mám rád dobré jídlo a vím, že také něco stojí. Potraviny horší kvality si jednoduše nekoupím. Pokud to někdo dělá, je to jeho problém a může si za něj sám. Takže dobrá rada nakonec, špatné potraviny jednoduše nekupujte.

Zdroje:

Martin Franc: V obchodech najdete potraviny, které by dřív neprošly - iDNES.cz

Chemička: Když se za socialismu zjistilo, že některá potravina obsahuje škodlivinu, tak se to většinou tajilo | Byznys | Lidovky.cz

Za komunistů jsme se měli lépe…? (zakomunistu.cz)

https://www.nespechej.cz/clanky/idealizovana-minulost-aneb-jaka-byla-mizerna-kvalita-socialistickych-potravin-20240115-2345.html

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 26.1.2024 11:06 | karma článku: 25,07 | přečteno: 994x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Gavrilo Princip zavraždil arcivévodu usilujícího o mír a přispěl k hrozné válce

Odsouzeníhodný teroristický čin, při kterém zahynuli arcivévoda František Ferdinand d’Este a jeho manželka Žofie, nakonec vedl k první světové válce. Velký podíl na rozpoutání vojenského konfliktu mají také Rusko a Srbsko.

28.6.2024 v 13:35 | Karma: 17,37 | Přečteno: 432x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Beslan aneb dal Putin de facto pokyn k vraždě nevinných lidí?

Brzy bude dvacáté výročí nejstrašnějšího teroristického útoku v historii Ruska. Islamisté v severoosetinském Beslanu zajali přes 1100 lidí, z nichž třetina zahynula. Velmi neprofesionální však byl zásah bezpečnostních složek.

26.6.2024 v 13:10 | Karma: 18,03 | Přečteno: 440x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Nacisté nám hospodu nechali, komunisté nám ji sebrali

Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích a takto rázně a otevřeně to řekl dokonce před soudruhem poručíkem- velitelem čety. Tento jinak kovaný komunista se naštěstí zachoval rozumně a nechal to být.

25.6.2024 v 11:50 | Karma: 22,92 | Přečteno: 1004x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Výlet do jihočeského Kadova a okolí stojí za to

Jižní Čechy nabízejí spoustu krás, známých i méně známých. Vesnička Kadov na Blatensku patří k těm druhým. Ke známým pozoruhodnostem patří tzv. kadovský viklan, v okolí obce se nacházejí rybníky, kamenné útvary, turistické trasy.

20.6.2024 v 17:29 | Karma: 14,50 | Přečteno: 255x | Diskuse | Cestování

Jan Ziegler

Raději budu žít ve Francově Španělsku než ve Stalinově Rusku

Tato slova pronesl Sir Winston Churchill a přesně vystihují situaci ve Španělsku po vítězství konzervativních sil vedených generálem Francem v občanské válce v roce 1939. Nebyl to zápas dobra se zlem a dobro nezvítězilo.

19.6.2024 v 12:47 | Karma: 20,86 | Přečteno: 494x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 3350
  • Celková karma 21,72
  • Průměrná čtenost 1799x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz