Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Beslan aneb dal Putin de facto pokyn k vraždě nevinných lidí?

Brzy bude dvacáté výročí nejstrašnějšího teroristického útoku v historii Ruska. Islamisté v severoosetinském Beslanu zajali přes 1100 lidí, z nichž třetina zahynula. Velmi neprofesionální však byl zásah bezpečnostních složek.

Jednalo se o neomluvitelný čin. Teroristé z Čečny přepadli v den zahájení školního roku 1. září 2004 místní základní školu, v níž zajali 1128 rukojmích – dětí, jejich rodičů a učitelů. Při zásahu vládních sil pak zahynulo 334 lidí z toho 186 dětí. Jak ovšem uvádí ruská novinářka Jelena Kosťučenková ve své knize Moje Rusko, která Beslan jako redaktorka deníku Novaja Gazeta opakovaně navštívila a mluvila s pozůstalými po obětech tohoto hrozného činu. Útok speciálních jednotek byl podle svědků velmi brutální a bezohledný. Vojáci podle zaútočili nich na budovu s rukojmími granátomety a plamenomety a stříleli z tanků.

Nikdo rozumný samozřejmě neobhajuje tak hrůzný teroristický útok. Hlavním viníkem této strašlivé tragédie jsou samozřejmě čečenští islamističtí radikálové, kteří použili zločinné neomluvitelné prostředky. O tom není sporu.

Pravdou však je, že ruské státní úřady selhaly. Ačkoliv věděly o chystaném teroristickém útoku, tak nepodnikly žádná adekvátní opatření. Beslanská škola nedostala policejní ochranu. Vládní úředníci také lhali o počtu rukojmích, zpočátku tvrdili, že jich je 200 až 400.

Pochybnosti také pořád vzbuzuje zákrok bezpečnostních složek, kteří pozůstalí a přeživší považují za chaotický a neprofesionální. Příbuzní obětí proto založili Výbor Matek Beslanu, který se stále dožaduje objektivního vyšetření. Jeho členové totiž stále mají dojem, že jim úřady tají, jak a proč se to tehdy seběhlo. „Přijeli jsme do Moskvy se vzkazem, že se nenecháme umlčet a že požadujeme řádné vyšetření toho všeho,“ citovala už dříve podle webu iDNES.cz agentura Reuters Ellu Kasajevovou, členku výboru Matky Beslanu, která spolu s dalšími přijela na demonstraci do hlavního města. O té se zmiňuje ve svém díle i Kosťučenková.

Na začátku zásahu vybuchly v školní tělocvičně přecpané zajatci dvě bomby, které zabily hodně lidí. Svědkové tvrdí, že je tam vypálily ruské vládní jednotky. V Kosťučenkové knize o tom mluví Žanna Cirichovová. „Na vlastní oči jsem viděla, jak zvenčí do tělocvičny něco přilétlo a zabilo to moje dítě.“

Podle údajů na wikipedia.org. nemocnice v Beslanu nebyla připravená ani vybavená na velký příliv raněných, což znemožnilo adekvátní péči. Nemocnice neměla dostatečný počet lůžek pro těžce raněné, nedostatek potřebných léčiv a neurochirurgického materiálu. Příbuzným nebylo umožněno navštívit zraněné rodinné příslušníky a personál nemocnice měl zakázáno používat svoje mobilní telefony.

Za hlavního viníka několika stovek zabitých lidí považuje Jelena Kosťučenková samotného ruského diktátora Vladimíra Putina, který osobně musel dát rozkaz k razantnímu bezcitnému zásahu, jehož hlavním cílem nebylo osvobození rukojmích, ale likvidace teroristů za každou cenu. Kvůli tomu umírali nevinní lidé. O tom jsou přesvědčeny i matky zemřelých dětí, které na jednu vzpomínkovou akci dorazily v bílém triku s nápisem Putin je kat Beslanu. Byly za to samozřejmě surově zmláceny policii, jak je v Rusku zvykem. Nakonec se dočkaly i odsouzení, kdy je soud potrestal pokutou za výtržnost.

Do Beslanu se vydala hned v první den obsazení školy známá novinářka Anna Politkovská pracující pro Novuju Gazetu, která se věnovala problematice Kavkazu. Ta byla otrávena, v letadle ztratila vědomí a to s ní muselo nouzově přistát. Tehdy se ji ještě podařilo zachránit, později však byla zavražděna. Těžko lze věřit tomu, že by v tom neměl prsty Kreml nebo vedení Čečny v čele s Kadyrovem.

Pravdu se lze těžko dozvědět také z toho důvodu, že materiály k beslanským událostem jsou tajné a nikdo k nim nemá přístup. Je kolem nich hodně nejasností a je jasné, že záchranná operace byla neprofesionální a chaotická. To koneckonců potvrdil podle Wikipedie ve svém verdiktu i Evropský soud pro lidská práva. Ten v dubnu 2017 konstatoval, že ruské úřady měly dostatek zpravodajských informací o chystaném zajetí rukojmích, přesto neprovedly kroky k jeho odvrácení. Nezvýšily ochranu škol v oblasti, ani o hrozbě neinformovali dotčenou veřejnost. Při osvobozovací akci bylo použito těžkých zbraní, které přispěly k vysokému počtu obětí útoku Podle rozhodnutí Evropského soudu musí Ruská federace rodinám obětí zaplatit odškodné v úhrnné výši 80 milionů korun.

Zdroje:

Moje Rusko (zprávy ze ztracené země), Jelena Kosťučenková, nakladatelství Argo, Praha 2024

Jak to opravdu bylo? ptá se Beslan tři roky po tragédii - iDNES.cz

Teroristický útok na beslanskou školu – Wikipedie (wikipedia.org)

Autor: Jan Ziegler | středa 26.6.2024 13:10 | karma článku: 18,70 | přečteno: 458x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Francii nespasí Marine Le Pen, potřebovala by Margaret Thatcherovou

Francouzské volby skončily překvapivým neúspěchem Národního sdružení a vítězstvím levicových stran v koalici Nová lidová fronta. Jenomže, jak se říká z deště pod okap. Levičáci by přivedli Francii k totálnímu kolapsu.

17.7.2024 v 12:11 | Karma: 23,76 | Přečteno: 1216x | Diskuse | Politika

Jan Ziegler

Československo vyhnalo sirotky z Konopiště a ukradlo jim majetek

Vyvlastnění Hohenbergů respektive potomků arcivévody Františka Ferdinanda d ́Esté a jeho ženy hraběnky Marie Chotkové bylo zločinem na nevinných dětech. Tuto křivdu by měla Česká republika napravit navrácením uloupeného majetku.

16.7.2024 v 12:15 | Karma: 22,27 | Přečteno: 710x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Báře Krejčíkové 81 milionů korun Češi přejí, závidí jí pouze čecháčci

Zhruba tolik peněz v přepočtu na koruny si vydělala naše tenistka za vítězství ve Wimbledonu. Jsem rád, že rozumní lidé jí to přejí, najdou se ale i závistivci, kteří s tím mají problémy a vadí jim odměna pro českou hráčku.

15.7.2024 v 12:04 | Karma: 31,49 | Přečteno: 2235x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Gavrilo Princip zavraždil arcivévodu usilujícího o mír a přispěl k hrozné válce

Odsouzeníhodný teroristický čin, při kterém zahynuli arcivévoda František Ferdinand d’Este a jeho manželka Žofie, nakonec vedl k první světové válce. Velký podíl na rozpoutání vojenského konfliktu mají také Rusko a Srbsko.

28.6.2024 v 13:35 | Karma: 18,29 | Přečteno: 466x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Nacisté nám hospodu nechali, komunisté nám ji sebrali

Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích a takto rázně a otevřeně to řekl dokonce před soudruhem poručíkem- velitelem čety. Tento jinak kovaný komunista se naštěstí zachoval rozumně a nechal to být.

25.6.2024 v 11:50 | Karma: 23,24 | Přečteno: 1037x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Je třeba systém nastavit motivačně, hájil Jurečka u Pavla revizi dávek

18. července 2024  13:47,  aktualizováno  15:47

O navrhovaném sloučení sociálních dávek v jednu „superdávku“ jednal s prezidentem Petrem Pavlem...

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

18. července 2024  15:34

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40...

Fiala a Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu mezi Českem a Ukrajinou

18. července 2024  15:08,  aktualizováno  15:31

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

Všichni jsou tak laskaví. Čína napravuje svou reputaci, vábí na bezvízový styk

18. července 2024  15:31

Čínské úřady se zaměřily na podporu cestovního ruchu a občanům některých zemí aktuálně umožňují...

  • Počet článků 3353
  • Celková karma 21,90
  • Průměrná čtenost 1798x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz