Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gavrilo Princip zavraždil arcivévodu usilujícího o mír a přispěl k hrozné válce

Odsouzeníhodný teroristický čin, při kterém zahynuli arcivévoda František Ferdinand d’Este a jeho manželka Žofie, nakonec vedl k první světové válce. Velký podíl na rozpoutání vojenského konfliktu mají také Rusko a Srbsko.

To muselo být dílo šílence. Před 110 lety byli 28. června 1914 v Sarajevu zavražděni srbským teroristou Gavrilo Principem rakouskouherský následník trůnu František Ferdinand d’Este a jeho žena Žofie pocházející z českého hraběcího rodu Chotků. K vrahům patřili příslušníci organizace Mladá Bosna, kteří byli řízeni přímo ze Srbska tamním šéfem vojenské rozvědky a vůdcem nacionalistické skupiny Černá ruka Dragutinem Dimitrijevičem. Ten zosnoval více teroristických útoků, mimo jiné v roce 1911 naplánoval nezdařený pokus o atentát na císaře Františka Josefa I. Jejich cílem byl vznik velkého Srbska s odtržením Bosny a Hercegoviny a dalších jihoslovanských území od habsburské monarchie. Bosna a Hercegovina s metropolí Sarajevo byla Rakouskem-Uherskem anektována v roce 1908. O tom, že velká část Bosňanů s však vládu Vídně tolerovala, svědčí i fakt, že Princip a jeho druhové byli po vraždě napadeni místními obyvateli.

V knize Vražda arcivévody uvádějí její autoři, že Rusko o teroristických útocích plánovaných Srbskem vědělo a podporovalo je. I z toho důvodu patřilo k viníkům první světové války.

Pamatuji si, že v dějepise na základní škole nám učitelka na komunistickou dobu dost odvážná, tuším že se jmenovala Jitka Muroňová, řekla, že atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda byl chybou, protože dotyčný usiloval o přeměnu Rakouska-Uherska ve federaci rovnoprávných národů. Ano, to je pravda. Následníka trůnu inspirovala návštěva Spojených států amerických a jejich státní řízení, které hodlal aplikovat i na habsburskou monarchii, něco ve stylu Spojené státy Velkého Rakouska. Viděl v tom jedinou šanci, jak ji zachránit před rozpadem.

Jenomže právě to mohlo podle Wikipedie Dimitrijevičovi vadit. Kdyby se totiž arcivévodovi povedly uskutečnit uvažované změny a důsledně federalizovat Rakousko-Uhersko včetně udělení autonomie jižním Slovanům, tak by cesta k velkosrbskému snu bělehradských radikálů byla hodně ztížena.

Atentát respektive zbabělá vražda následníka trůnu a jeho manželky nakonec umožnila spustit válečný mechanismus. Přitom arcivévoda František Ferdinand byl v monarchii hlavou tzv. mírové strany. Odmítal válku proti Srbsku a především proti Rusku. „Nikdy nepovedu válku proti Rusku. Obětuji všechno, aby k ní nedošlo, protože tato válka by skončila buď svržením Romanovců nebo Habsburků – anebo možná i svržením obou dynastií,“ tvrdil arcivévoda. Později se ukázalo, jak prorocká slova to byla. Ve svých dopisech také zdůrazňoval, že Conrada je třeba držet na uzdě. Směřovalo to k náčelníkovi generálního štábu rakousko-uherské armády Franzi hraběti Conradu von Hötzendorfovi, který patřil k stoupencům tzv. válečné strany, jež prosazovala válku se Srbskem. Paradoxem je, že k jeho funkci mu v roce 1906 pomohl sám František Ferdinand, který se později stal generálním inspektorem rakousko-uherské branné moci.

V jeho osobě pak ztratila mírová strana svého hlavního představitele a cesta k válce byla otevřena. Von Hötzendorfovi už nic nebránilo v jeho úmyslu napadnout Srbsko. Domníval se, že půjde o krátkodobé lokální střetnutí, velmi se však zmýlil. Je paradoxem, že světový válečný konflikt s miliony mrtvých se rozpoutal po vraždě člověka, který válčit nechtěl a usiloval o zachování míru. Spouštěcích mechanismů bylo víc, nicméně Rusko a Srbsko mají také svůj podíl na vyvolání první světové války.

V současné době i mnozí Bosňané považuji Principův čin za terorismus a vraždu. Z místa činu v Sarajevu byla sejmuta pamětní deska oslavující čin srbského nacionalisty a nahrazena tabulkou s informativním historickým textem. Odstraněny byly i další artefakty velebící tento zločin. Sarajevské muzeum let 1878 – 1918 připomíná pozitivní záležitosti, kterými přispěla rakousko-uherská vláda k rozvoji Bosny a Hercegoviny. K vidění jsou zde i voskové figuríny Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie.

Zdroje:

Vražda arcivévody, Greg King a Sue Woolmansová, nakladatelství Bourdon, Praha 2017

https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Ferdinand_d%27Este

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/atentat-v-sarajevu-velkou-valku-zahajil-co-ji-ale-zpusobilo-332954

Odkaz

Autor: Jan Ziegler | pátek 28.6.2024 13:35 | karma článku: 18,07 | přečteno: 460x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Francii nespasí Marine Le Pen, potřebovala by Margaret Thatcherovou

Francouzské volby skončily překvapivým neúspěchem Národního sdružení a vítězstvím levicových stran v koalici Nová lidová fronta. Jenomže, jak se říká z deště pod okap. Levičáci by přivedli Francii k totálnímu kolapsu.

17.7.2024 v 12:11 | Karma: 12,35 | Přečteno: 370x | Diskuse | Politika

Jan Ziegler

Československo vyhnalo sirotky z Konopiště a ukradlo jim majetek

Vyvlastnění Hohenbergů respektive potomků arcivévody Františka Ferdinanda d ́Esté a jeho ženy hraběnky Marie Chotkové bylo zločinem na nevinných dětech. Tuto křivdu by měla Česká republika napravit navrácením uloupeného majetku.

16.7.2024 v 12:15 | Karma: 21,03 | Přečteno: 648x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Báře Krejčíkové 81 milionů korun Češi přejí, závidí jí pouze čecháčci

Zhruba tolik peněz v přepočtu na koruny si vydělala naše tenistka za vítězství ve Wimbledonu. Jsem rád, že rozumní lidé jí to přejí, najdou se ale i závistivci, kteří s tím mají problémy a vadí jim odměna pro českou hráčku.

15.7.2024 v 12:04 | Karma: 31,34 | Přečteno: 2197x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Beslan aneb dal Putin de facto pokyn k vraždě nevinných lidí?

Brzy bude dvacáté výročí nejstrašnějšího teroristického útoku v historii Ruska. Islamisté v severoosetinském Beslanu zajali přes 1100 lidí, z nichž třetina zahynula. Velmi neprofesionální však byl zásah bezpečnostních složek.

26.6.2024 v 13:10 | Karma: 18,69 | Přečteno: 452x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Nacisté nám hospodu nechali, komunisté nám ji sebrali

Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích a takto rázně a otevřeně to řekl dokonce před soudruhem poručíkem- velitelem čety. Tento jinak kovaný komunista se naštěstí zachoval rozumně a nechal to být.

25.6.2024 v 11:50 | Karma: 22,92 | Přečteno: 1027x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Na českém velvyslanectví v Paříži vypukl požár, zaměstnance evakuovali

17. července 2024  17:47,  aktualizováno  18:34

Na českém velvyslanectví v Paříži vypukl ve středu odpoledne požár. Informaci potvrdil mluvčí české...

Zdražovat věci lidem a firmám? To neuděláme, tvrdí Fiala o Green Dealu

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  18:05

Kabinet Petra Fialy odkládá rozhodnutí o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu....

Obrana nakoupí munici pro americké vrtulníky za 3,7 miliardy a nové tatry

17. července 2024  17:46

Ministerstvo obrany nakoupí munici pro americké vrtulníky systému H-1 za 3,74 miliardy korun bez...

OBRAZEM: První jaderka se roztavila. Dukovany Čechoslováci postavili lépe

17. července 2024  17:34

Československo v roce 1972 spustilo elektrárnu Jaslovské Bohunice, čímž se dostalo do elitního...

  • Počet článků 3353
  • Celková karma 21,41
  • Průměrná čtenost 1798x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz