Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co brání imigrační reformě? Třeba mýtus o mexických přistěhovalcích

Už po mnoho měsíců probíhá v americkém Kongresu horlivá debata nad přijetím imigračního zákona, který má změnit dosavadní status milionů nelegálních přistěhovalců v USA. Ačkoli Barack Obama z migrace vytvořil klíčové téma svého druhého prezidentského mandátu, zároveň se stal prezidentem, jenž má vrubu nejvíce deportací přistěhovalců v historii. Jenom v loňském roce vyhostily americké úřady přes 368 tisíc osob a celkové číslo deportací po dobu pětiletého Obamova vládnutí strmě šplhá k dvěma milionům. Přistěhovalecké komunity mu tak nepřisoudily jiné přízvisko než tzv. „deporter-in-chief“. Pro srovnání, jeho předchůdce George W. Bush se k dvěma milionům deportací dopracoval po ukončení dvou volebních období.

Ovšem ani tempo a intenzita deportací dostatečně neuspokojuje opoziční Republikánskou stranu, která volá po přísnějších podmínkách pro imigranty a v jí ovládané Sněmovně reprezentantů zatím úspěšně blokuje jakýkoli pokus Demokratů o odhlasování reformy. Ta byla již loni v červnu schválena v Senátu a předána do dolní komory, kde od té doby nehybně leží.    

V předních liniích vyhoštěných figurují Latinos, kteří už od šedesátých let minulého století přirozeně představují hlavní legální i nelegální přistěhovaleckou vlnu do Spojených států. Téměř 60 procent všech imigrantů z latinskoamerických zemí tvoří Mexičané, těžící z geografické blízkosti, ekonomické provázanosti obou zemí, rodinných vazeb a stále živé reminiscence bývalého území. Z oněch 368 tisíc deportovaných to byli právě Mexičané, kteří v loňském roce nejčastěji uslyšeli slovo DENIED; vyhoštění se dočkalo se přes 241 tisíc občanů mexické národnosti, následovaní 47 tisíci Guatemalců, 37 tisíci Hondurasanů a 21 tisíci Salvadořanů.

Jsou tedy obavy tisíců Američanů, že budou zamořeni masivním přílivem nelegálních přistěhovalců z Mexika, oprávněné? Aktuální statistiky hovoří zcela jiným jazykem.

V uplynulých dekádách skutečně do USA proudily davy Mexičanů, z nichž většina končila na špatně placených pozicích zejména v zemědělství či sekundárním sektoru ekonomiky. Zvlášť citelně se tento trend projevil v devadesátých letech, kdy se Spojené státy společně s Kanadou a Mexikem dohodly na zřízení NAFTA. Z pohledu Mexika tehdy sice došlo k přísunu důležitých zahraničních investic, nicméně mocná konkurence ze severu téměř zlikvidovala mexické zemědělce a drobné podnikatele a zároveň se prudce propadly mzdy běžných Mexičanů. Finanční nejistota statisíců rodin tak vygradovala v emigraci do Spojených států s vidinou uskutečnění vlastního amerického snu. Cenzus z roku 2012 uvádí, že celkem 33,7 milionů Američanů se hlásí k mexickému původu, což zahrnuje jak 11,4 milionů přistěhovalců narozených v Mexiku, tak 22,3 milionů přímo narozených na území USA.

Jenomže za dvacet let se podstatně změnila politická a socioekonomická situace vysílající země. Demokratizace Mexika, byť pomalá, hrbolatá a se značnými nedostatky, měla za následek proměnu společnosti, když katapultovala 30 až 40 milionů Mexičanů do střední třídy. Je pravdou, že okolo 50 procent obyvatel se stále pohybuje pod hranicí chudoby. Na druhou stranu, jak vyplývá ze studie Migration Policy Institute, v posledních letech Mexičanům rostly mzdy, na rozdíl od Spojených států udržuje Mexiko nižší nezaměstnanost a vyšší růst ekonomiky, zatraktivnilo investiční prostředí, zlepšuje se zdravotní péče a stále více mladých lidí vstupuje do vzdělávacího systému. Tyto faktory hrají významnou roli v rozhodování Mexičanů, jestli zůstat, nebo odejít. Ted Hesson zase argumentuje tím, že výrazně klesla porodnost u mexických žen, což rovněž zapříčinilo nižší imigrační vlnu. Ovšem nejpřesvědčivějším faktorem je tzv. zero migration rate dle Pew Research Center, což značí, že počet do USA příchozích Mexičanů se rovná počtu Mexičanů, kteří Spojené státy opouštějí.

Je třeba podotknout, že do Spojených států proniká nezanedbatelné množství uprchlíků, jež se stali oběťmi násilných represí, ať už ze strany drogových kartelů, nebo armádních či paramilitárních jednotek. Avšak pokud jde čistě o ekonomické důvody, El Norte už zdaleka není tak lákavou destinací jako kdysi; alespoň do doby, než se jinak vychýlí demografické a socioekonomické poměry. Mladí Mexičané se nadále inspirují americkým snem, ale s tím rozdílem, že ho chtějí uplatňovat doma, americký sen à la mexicana.

Autor: Petr Vrchota | čtvrtek 10.4.2014 21:00 | karma článku: 6,63 | přečteno: 443x
  • Další články autora

Petr Vrchota

Jak daleko je ke konci demokracie v Česku? Není vše ztraceno, neztrácejme odvahu!

Nevěřícně zírám, jak rychlý spád nabírají události posledních dní a týdnů. Loni v květnu jsem v Itálii ujišťoval místní, že v naší rozmilé zemičce nepanuje válka ani nesvoboda. Žijeme přece ve stabilní demokracii uprostřed Evropy.

5.3.2018 v 9:00 | Karma: 37,90 | Přečteno: 5003x | Diskuse| Politika

Petr Vrchota

Zeman na Hradě! STOP! Hordy uprchlíků odraženy! STOP!

Je dobojováno. Miloš Zeman obhájil post prezidenta republiky. Na úvod se mu sluší poblahopřát, jelikož zvítězil ve svobodných a demokratických volbách. A to je instrument, který bychom jako společnost měli vždycky bránit.

29.1.2018 v 16:45 | Karma: 23,73 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Petr Vrchota

Prezidentské volby jsou volbou o nás samých

Kam jsme došli za posledních 28 let? A kam kráčíme nyní? Budeme se stavět novým výzvám čelem a přicházet s jejich řešením, nebo se naopak uzavřeme do vlastní pohodlnosti a bezpečných zákoutí, abychom si náhodou nespálili prsty?

25.1.2018 v 19:50 | Karma: 17,45 | Přečteno: 482x | Diskuse| Politika

Petr Vrchota

Volím Pavla Fischera. Volím slušnost a vizi

Na podzim mi někdo řekl: „Není to člověk, který by byl schopný strhávat davy“. Bylo 17. listopadu a na pražském Václavském náměstí zrovna promlouval Pavel Fischer, jeden z prezidentských kandidátů.

9.1.2018 v 16:00 | Karma: 22,29 | Přečteno: 728x | Diskuse| Politika

Petr Vrchota

Lež se rozlézá do všech směrů. Dokážeme ji včas zastavit?

Posledních několik týdnů mám pocit, že permanentně sním, jenomže ne a ne se probudit. Pak mě napadá, že jsem asi součástí nějakého absurdního dramatu o několika dějstvích, kde čekám na spuštění opony, ale marně...

16.11.2016 v 18:30 | Karma: 36,76 | Přečteno: 5814x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1337x
Petr Vrchota se považuje za "revoluční" dítě, jelikož se narodil v bouřlivých listopadových dnech sametového roku 1989. Cítí proto chorobnou nutnost aktivně se zapojovat do veřejného života. Po studiu na gymnáziu v Třeboni nastoupil na bakalářský stupeň oboru Mezinárodní vztahy - britská a americká studia na Západočeské univerzitě v Plzni. Vystudoval magisterský obor bezpečnostní studia na FSV UK. V letech 2011 - 2012 byl šéfredaktorem politologického magazínu e-Polis. Studoval a pracoval v Mexico City a účastnil se dobrovolnických projektů v Indonésii. Momentálně působí v Agentuře pro sociální začleňování, kde má na starosti koordinaci vzdělávacích aktivit.