Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pošleme negativní virtuální realitu k šípku

Nedá mi to, abych nepřispěl názorem do hospodské debaty o stavu Česka. Když člověk čte zpravodajské weby, tak je zde jenom spálená země a Babiš se může těšit na vázání anonystických členských průkazů do kůže voličů vládní koalice.

Nedá mi to, abych nepřispěl názorem do hospodské debaty o stavu Česka. Když člověk čte zpravodajské weby, tak je zde jenom spálená země a Babiš se může těšit na vázání anonystických členských průkazů do kůže voličů dnešní vládní koalice. Tak jak to v neblahé paměti sliboval jakýsi Zeman, podle vlastního přiznání ruský agent. Neměli bychom ale prodávat svoji kůži lacino. Nenechejme napájet negativní energií.

Stávka učitelů

Sotva parlament schválil, že plat učitelů bude 130 procent průměrné mzdy, již připravují stávku. Nabídneš prst a utrhnout ti ruku. Za dobrotu na žebrotu. Mimochodem, tento závazek je nesmyslný a vytváří tlak na růst státních dluhů. Historka, kterou školské odbory ospravedlňují protesty, je slaboduchá a neuvěřitelná. Prý chtějí bojovat za platy nepedagogických pracovníků, kterým se nemají adekvátně zvyšovat. Jak školní jídelny a kuchyně souvisí s úrovní vzdělání? Nijak. Takže ať jsou zrušeny, stejně pro ně není možné najít personál. Kdo by vstával ve čtyři ráno a tahal těžké hrnce, když může ve skladu v klidu jezdit na ještěrce. Děti si mohou jídlo donést v kastrůlku. Když ne takto radikální řešení, tak je jídelny slučme do větších celků a zrušme malé kuchyně. Pro nedovtipy, jídlo se dá i dovézt. No a nejlepší by bylo obslužný personál škol hodit na krk obcím. Starostové mají miliard, že neví co s nimi, tak musí státu také pomoci.

Další lží, která má omluvit, že naše děti poslouží 27. listopadu jako rukojmí kantorům, je tlak, ministerstva školství, aby se výdaje ve školství přizpůsobili možnostem státního rozpočtu. Systém se začal drolit po změně platby za žáka na platbu za odučenou hodinu. Moje dcera odcházela před 8 lety (ještě byla platba za žáka) ze třídy o 32 dětech. Když jsem chtěl v roce 2021 umístit na školu (rejstříková kapacita 800 žáků) 3 děti z Ukrajiny, byl to skoro nepřekonatelný problém. Při počtu 25 žáků ve třídě (ve 3 třídách stejného ročníku, kam 2 měly nastoupit) mi ředitel mezi čtyřma očima řekl, že se nechce vracet do minulosti. To už bylo po zavedení platby za odučenou hodinu. Ano, na lepší a jednodušší se lehko zvyká, jen to někdo musí zaplatit, že. Moje další dcera loni vycházela ze třídy o 22 dětech. Ještě chvilku a bude poměr kantoři/děti jedna ku jedné.

Ne, nejsme extrémně bohaté Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko a „nároky“ je třeba upravit na ekonomickou realitu. Ne sousta se nezmenšila, jen některým se zvětšili huby. Prostě školy musí upravit svoje chování, přestat účelově dělit předměty, u kterých to není nutné. Strašení, že nebudou moci dělit angličtinu, dílny nebo laboratoře jsou účelová blbost. Jestli někdo chce argumentovat, že čím méně dětí, tím lépe, tak poznamenávám. Děti králů měly k ruce více učitelů. Máme snad v Česku deset a půl milionů králů, kteří si to ze svých latifundií zaplatí? Ne, takže se uklidněme.       

Zvýšení regulovaných cen za energie

Vláda v se rozhodla v roce 2023 převzít na bedra státního rozpočtu (na něj se většina z nás skládá) platby za regulované poplatky za energie. No a v roce 2024 se vše vrací zpět, tak jak tomu bylo již od roku 2014. A co nastalo? Nesmyslné vzbouření na vsi. Prostě budeme platit jako vždycky a není kdo by to za nás platil. Leda tzv. stát na úkor dalšího zadlužování.  

Nákup v Německu  

Chudší duchem se vysmívají šotu českého premiéra porovnávající ceny zboží nakoupené v Německu s nákupem v českém supermarketu. Jediné, co se tomu dalo vytknout, že nebylo vidět, do jakého obchodu v Česku zašel. Ostuda, to je nejlepší nástroj tlaku. Potravinářská komora začala kňučet stejně jako některé přistižené firmy (Coca-Cola). Vláda s domácími vydřiduchy nic moc nemůže dělat, ale diskuse na internetu jsou plné pošlebky. Zajímavé, že kromě nesmyslu ….snížit DPH na potraviny (tzn. snížit příjmy do rozpočtu) chybí hemžení nápadů, jak věc řešit. Vyšší ceny než v zahraničí je český fenomén a můžeme si za to sami, že darebácké ceny akceptujeme. Neplatí to jenom u potravin, drogerie, stavebního materiálu i takových riflí (zde chtějí 2500-3000 Kč za hadru, která v USA stojí 40-80 USD).

Řešením je poskytování informací spotřebitelům a mediální útok na nejvíce nenasytné kusy ve stádu řetězců. V Rakousku poskytl IT otevřený kód programu pro odečítání cen. Mimochodem, na základě toho rakouský stát odpískal svoje těžkopádné snahy dělat totéž.

Co může udělat vláda:

  1. donutit řetězce k předávání informací o cenách a ty potom publikovat,
  2. publikovat souhrnné ceny v zahraničí,
  3. publikovat ceny v zahraničí u konkrétních řetězců.

Co můžeme dělat my jako zákazníci? Nakupovat v zahraničí, třeba domácí potravinoví šmejdi zkrachují a vše se zlepší. Není na tom nic špatného ani důvod k hýkání, když to doporučují lidi z vlády. Jenom hloupí nacionalisté mají výhrady.

Opozice se snaží stavět temné hrady, valí do společnosti jednolitý proud špatných zpráv. Jejím cílem je, že čím hůře, tím lépe pro ni. Snížení výdajů? Chudáci lidi, z čeho budou žít? Na druhou stranu, rozpočet nás moc zadlužuje, ale na mateřské přidejte na 350 000 korun, ale 400 000, ne 500 000 a proč ne milion. Do toho Dozimetry (vyčítat telefon ano, ale tančit na svatbě sprostých podezřelých, to také ano), stávka doktorů, katastrofální a katastrofické odřeknutí návštěvy v Nigérii, prostě jeden neustávající proud negativních zpráv s cílem lidi vyšokovat a zbavit rozumu.

Ne realita je jiná. Nacházíme se v bezpečném, bohatém světě, kde máme svobodu do všeho rýpat a kecat, dle světových žebříčků 10-15 nejlepší, nejbohatší místo k životu. Kdo je přesvědčen, že je to tady strašné, ať zapálí černou svíčku v nějaké černé jeskyni, skučí tam nějaké černé litanie a neotravuje své okolí. Nenechejme si negativní virtuální realitou natáhnout do duše temno.

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 9.11.2023 17:47 | karma článku: 17,23 | přečteno: 436x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 16,23 | Přečteno: 329x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,56 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3598x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Na jihu Evropy budou žít nejstarší lidé světa, přitom jejich strava není zdravá

25. července 2024

Premium Čím je země bohatší, tím vyššího věku se v ní lidé dožívají. Zdá se, že proti tomuto tvrzení nelze...

Už nemám moc v úmyslu zasahovat do daní, brání premiér Fiala tiché víno

25. července 2024  13:05

Boj o to, zda má být zdaněno tiché víno, čemuž dosud úspěšně brání vládní lidovci a spolu s nimi...

Existuje plán na výrobu i zachování části míst v Liberty, oznámili ministři

25. července 2024  9:42,  aktualizováno  13:01

Existují reálné plány na zachování takzvané druhovýroby ve firmě Liberty Ostrava a podstatné části...

Elektroauta se pečovatelům prodraží, ani s dotací se jejich koupě nevyplatí

25. července 2024

Premium O „svatého“ tažení Evropské unie proti autům se spalovacími motory už jsou zapojeni i tuzemští...

  • Počet článků 297
  • Celková karma 21,01
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik