Pošleme negativní virtuální realitu k šípku

Nedá mi to, abych nepřispěl názorem do hospodské debaty o stavu Česka. Když člověk čte zpravodajské weby, tak je zde jenom spálená země a Babiš se může těšit na vázání anonystických členských průkazů do kůže voličů vládní koalice.

Nedá mi to, abych nepřispěl názorem do hospodské debaty o stavu Česka. Když člověk čte zpravodajské weby, tak je zde jenom spálená země a Babiš se může těšit na vázání anonystických členských průkazů do kůže voličů dnešní vládní koalice. Tak jak to v neblahé paměti sliboval jakýsi Zeman, podle vlastního přiznání ruský agent. Neměli bychom ale prodávat svoji kůži lacino. Nenechejme napájet negativní energií.

Stávka učitelů

Sotva parlament schválil, že plat učitelů bude 130 procent průměrné mzdy, již připravují stávku. Nabídneš prst a utrhnout ti ruku. Za dobrotu na žebrotu. Mimochodem, tento závazek je nesmyslný a vytváří tlak na růst státních dluhů. Historka, kterou školské odbory ospravedlňují protesty, je slaboduchá a neuvěřitelná. Prý chtějí bojovat za platy nepedagogických pracovníků, kterým se nemají adekvátně zvyšovat. Jak školní jídelny a kuchyně souvisí s úrovní vzdělání? Nijak. Takže ať jsou zrušeny, stejně pro ně není možné najít personál. Kdo by vstával ve čtyři ráno a tahal těžké hrnce, když může ve skladu v klidu jezdit na ještěrce. Děti si mohou jídlo donést v kastrůlku. Když ne takto radikální řešení, tak je jídelny slučme do větších celků a zrušme malé kuchyně. Pro nedovtipy, jídlo se dá i dovézt. No a nejlepší by bylo obslužný personál škol hodit na krk obcím. Starostové mají miliard, že neví co s nimi, tak musí státu také pomoci.

Další lží, která má omluvit, že naše děti poslouží 27. listopadu jako rukojmí kantorům, je tlak, ministerstva školství, aby se výdaje ve školství přizpůsobili možnostem státního rozpočtu. Systém se začal drolit po změně platby za žáka na platbu za odučenou hodinu. Moje dcera odcházela před 8 lety (ještě byla platba za žáka) ze třídy o 32 dětech. Když jsem chtěl v roce 2021 umístit na školu (rejstříková kapacita 800 žáků) 3 děti z Ukrajiny, byl to skoro nepřekonatelný problém. Při počtu 25 žáků ve třídě (ve 3 třídách stejného ročníku, kam 2 měly nastoupit) mi ředitel mezi čtyřma očima řekl, že se nechce vracet do minulosti. To už bylo po zavedení platby za odučenou hodinu. Ano, na lepší a jednodušší se lehko zvyká, jen to někdo musí zaplatit, že. Moje další dcera loni vycházela ze třídy o 22 dětech. Ještě chvilku a bude poměr kantoři/děti jedna ku jedné.

Ne, nejsme extrémně bohaté Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko a „nároky“ je třeba upravit na ekonomickou realitu. Ne sousta se nezmenšila, jen některým se zvětšili huby. Prostě školy musí upravit svoje chování, přestat účelově dělit předměty, u kterých to není nutné. Strašení, že nebudou moci dělit angličtinu, dílny nebo laboratoře jsou účelová blbost. Jestli někdo chce argumentovat, že čím méně dětí, tím lépe, tak poznamenávám. Děti králů měly k ruce více učitelů. Máme snad v Česku deset a půl milionů králů, kteří si to ze svých latifundií zaplatí? Ne, takže se uklidněme.       

Zvýšení regulovaných cen za energie

Vláda v se rozhodla v roce 2023 převzít na bedra státního rozpočtu (na něj se většina z nás skládá) platby za regulované poplatky za energie. No a v roce 2024 se vše vrací zpět, tak jak tomu bylo již od roku 2014. A co nastalo? Nesmyslné vzbouření na vsi. Prostě budeme platit jako vždycky a není kdo by to za nás platil. Leda tzv. stát na úkor dalšího zadlužování.  

Nákup v Německu  

Chudší duchem se vysmívají šotu českého premiéra porovnávající ceny zboží nakoupené v Německu s nákupem v českém supermarketu. Jediné, co se tomu dalo vytknout, že nebylo vidět, do jakého obchodu v Česku zašel. Ostuda, to je nejlepší nástroj tlaku. Potravinářská komora začala kňučet stejně jako některé přistižené firmy (Coca-Cola). Vláda s domácími vydřiduchy nic moc nemůže dělat, ale diskuse na internetu jsou plné pošlebky. Zajímavé, že kromě nesmyslu ….snížit DPH na potraviny (tzn. snížit příjmy do rozpočtu) chybí hemžení nápadů, jak věc řešit. Vyšší ceny než v zahraničí je český fenomén a můžeme si za to sami, že darebácké ceny akceptujeme. Neplatí to jenom u potravin, drogerie, stavebního materiálu i takových riflí (zde chtějí 2500-3000 Kč za hadru, která v USA stojí 40-80 USD).

Řešením je poskytování informací spotřebitelům a mediální útok na nejvíce nenasytné kusy ve stádu řetězců. V Rakousku poskytl IT otevřený kód programu pro odečítání cen. Mimochodem, na základě toho rakouský stát odpískal svoje těžkopádné snahy dělat totéž.

Co může udělat vláda:

  1. donutit řetězce k předávání informací o cenách a ty potom publikovat,
  2. publikovat souhrnné ceny v zahraničí,
  3. publikovat ceny v zahraničí u konkrétních řetězců.

Co můžeme dělat my jako zákazníci? Nakupovat v zahraničí, třeba domácí potravinoví šmejdi zkrachují a vše se zlepší. Není na tom nic špatného ani důvod k hýkání, když to doporučují lidi z vlády. Jenom hloupí nacionalisté mají výhrady.

Opozice se snaží stavět temné hrady, valí do společnosti jednolitý proud špatných zpráv. Jejím cílem je, že čím hůře, tím lépe pro ni. Snížení výdajů? Chudáci lidi, z čeho budou žít? Na druhou stranu, rozpočet nás moc zadlužuje, ale na mateřské přidejte na 350 000 korun, ale 400 000, ne 500 000 a proč ne milion. Do toho Dozimetry (vyčítat telefon ano, ale tančit na svatbě sprostých podezřelých, to také ano), stávka doktorů, katastrofální a katastrofické odřeknutí návštěvy v Nigérii, prostě jeden neustávající proud negativních zpráv s cílem lidi vyšokovat a zbavit rozumu.

Ne realita je jiná. Nacházíme se v bezpečném, bohatém světě, kde máme svobodu do všeho rýpat a kecat, dle světových žebříčků 10-15 nejlepší, nejbohatší místo k životu. Kdo je přesvědčen, že je to tady strašné, ať zapálí černou svíčku v nějaké černé jeskyni, skučí tam nějaké černé litanie a neotravuje své okolí. Nenechejme si negativní virtuální realitou natáhnout do duše temno.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 9.11.2023 17:47 | karma článku: 17,23 | přečteno: 435x